• USD 28.3
  • EUR 33.3
  • GBP 36.7
Спецпроєкти

День знань по-українськи. Як ми лікуємо коронавірус і даємо школам вугілля

Влада зробила все, щоб провалити і навчальний рік, і боротьбу з коронавірусом, але при цьому зняла з себе за це будь-яку відповідальність

Маски і антисептики повинні стати для школярів звичайними предметами на кшталт пенала або підручника/Фото: Shutterstock
Маски і антисептики повинні стати для школярів звичайними предметами на кшталт пенала або підручника/Фото: Shutterstock / Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Ось і настав День знань. Втім, і для вчителів, і для директорів шкіл, і для батьків це, скоріше, день невідання — до сих пір ніхто не знає, як саме запрацюють школи і буде проходити навчання. Сам навчальний процес організовують буквально з колін: десь батьківські збори об'єднали з першим уроком, десь батькам видали список того, що потрібно принести їх чаду в школу, а десь уже відомо, що школи не відчиняться, бо у кількох вчителів діагностований коронавірус. Плюс до цього не почнуть звичайну роботу школи, які знаходяться в червоній зоні, а зони ці переглядає Кабмін кожні два тижні.

У звичайних же школах діти повинні починати навчання в різний час, після уроків організовано мити руки, а на перервах ходити по коридорах в масках і строєм. Втім, все це — за рішенням дирекції самої школи. Міносвіти останній місяць активно видавало рекомендації школам, як вести навчальний процес, постійно підкреслюючи: грошей немає, за все відповідають власники шкіл (читай — місцева влада), а ми ось добрим словом можемо допомогти. Рекомендації ці змінювалися щотижня, і підсумкові документи були розіслані в школи тільки 31 серпня. У них, наприклад, міститься пункт про те, що якщо у дитини виявили ознаки нездужання, то його в супроводі дорослого повинні ізолювати, після чого або здати на руки батькам, або відправити на швидкій у медзаклад. При цьому особливо відзначено: ім'я хворого розголошувати не можна, щоб упередити буллінг. Яким чином це зробити на практиці — МОН не говорить. Втім, як і про те, яким чином організувати навчання різних класів в різний час — батьки, у яких кілька дітей, вже думають, кому з них кидати роботу, щоб постійно контролювати переміщення улюблених чад з дому до школи і назад. Питань про те, як буде відбуватися навчання, набагато більше, ніж відповідей. Але в МОН радісно умивають руки: за грошима — до місцевої влади, за подробицями навчального процесу — до директорів шкіл. У «ковідному фонді» грошей немає (закатати в асфальт 35 млрд з коронавірусного фонду виявилося перспективніше, ніж забезпечити, наприклад, вчителів масками), але ви тримайтеся. При цьому МОН ще й вишеньку на торті не забуло: міністерство в останніх своїх рекомендаціях звернуло увагу засновників навчальних закладів на необхідність забезпечити безперебійне водо-, електро-, газо- і теплопостачання; забезпечити підвезення в сільській місцевості учнів і вчителів, а також створити умови для організації харчування школярів. Як саме — це вже ваші проблеми, «партія сказала «треба». На тлі всієї цієї плутанини і постійно зростаючої кількості нових випадків захворювань багато батьків і зовсім не хочуть вести дітей до школи. Мовляв, все одно через тиждень хтось, та захворіє, а школу закриють на карантин.

Але є і хороші новини — міністр охорони здоров'я Максим Степанов напередодні 1 вересня заявив, що українські медики лікують коронавірус. Залишається тільки позаздрити досягненням вітчизняної медицини, адже в усьому світі специфічного лікування від вірусу немає. «Деякі засоби західної, народної або домашньої медицини можуть пом'якшити або полегшити симптоми COVID-19, проте ефективність жодного лікарського засобу в якості засобу профілактики або лікування цього захворювання поки не доведена», — це цитата з сайту Всесвітньої організації охорони здоров'я. Злі язики, правда, говорять, що, незважаючи на успіхи вітчизняної медицини, місць в ковідних лікарнях вже не вистачає, але ми йдемо своїм шляхом. То у нас президент обіцяє мільйон доларів за вакцину від коронавіруса (мабуть, вважає, що її можна зварити на кухні заодно з борщем), то Кабмін упевнений, що вірус боїться паспорта і тому всім потрібно носити з собою документи, то влада взагалі вирішує закрити кордони для іноземців, хоча рівень захворюваності в Україні вище, ніж в більшості країн, з якими відновили сполучення. А тут ще й несподівано нагрянув навчальний рік, до якого, як до зимового снігу, ніхто готовий не виявився. Зате місяці через два можна буде зі спокійною душею сказати: знаєте, ви наші рекомендації не виконували, всі один одного позаражали, так що ні виборів вам, ні зарплат, ні навчання в школі — сидіть, дорогі українці, вдома. Нам так спокійніше і вам останні гроші на масочку витрачати не доведеться.

P.S. У сусідній школі сьогодні лінійка для першокласників. З батьками і квітами, але без будь-якого соціального дистанціювання і, звичайно, без масок.

    Реклама на dsnews.ua