• USD 26.2
  • EUR 30.5
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Дим Вітчизни. Що заважає легалізації марихуани в Україні

Комісія ООН виключила канабіс зі списку особливо небезпечних наркотичних засобів. Що це означає на практиці і чи є сенс в наркотичних заборонах — зокрема, в Україні

ООН виключила марихуану з числа небезпечних наркотиків
ООН виключила марихуану з числа небезпечних наркотиків / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Комісія ООН з наркотичних засобів 27 голосами "за" при 25 "проти" при утриманні України виключила 2 грудня канабіс і смолу канабісу (гашиш) з четвертого списку Єдиної конвенції про наркотичні засоби 1961 року, що включає особливо небезпечні наркотики, перевівши їх в перший список: доступ за рецептом, контроль за обігом.

Що це означає

Рішення було прийнято на основі рекомендацій ВООЗ 2019 року і за змістом є рекомендацією для обмеженого медичного застосування — але не для рекреаційних цілей.

Втім, тенденція зняття заборони на рекреаційне використання марихуани в сучасному світі теж є, хоча на такий крок зважилися поки тільки Нідерланди, Уругвай, Канада і 11 штатів США. Близько двох десятків країн допускають продаж марихуани за рецептом лікаря. Інші або вичікують, або зайняли позицію "це не для нас". Так, представник Китаю в комісії вже заявив, що його країна буде строго контролювати канабіс, "щоб захистити себе від шкоди і зловживань".

В цілому видно і закономірність: чим менш вільна країна, тим більше вона схильна до наркозаборон. Так, в число 25 країн, які голосували проти, увійшли Китай, Єгипет, Нігерія, Пакистан і Росія.

Що це взагалі таке?

Канабіс, марихуана і конопля — найменування групи рослин з сімейства коноплевих. Активними речовинами в них є тетрагідроканнабінол (ТГК) і каннабідіол (КБД). ТГК — в основному, для релаксації, він впливає на мислення і сприйняття, стимулює фізичну активність. КБД — подвійного призначення, може використовуватися і для релаксації, і в медичних цілях: знеболює, розслабляє, стимулює креативність. В сортах виду сатіва (конопля посівна) переважає ефект від ТГК, індика (конопля індійська) — від КБД, в дички (рудераліс) ТГК і КБД зовсім мало, ефект від неї ближче до індика, але на порядок слабше.

Реклама на dsnews.ua

Якщо ТГК і КБД менше 1%, то конопля вважається технічною і не викликає наркотичного ефекту. З коноплі роблять масу корисних речей: волокно — а, значить, папір і тканину, а також масло. "Марихуану" прийнято позначати коноплю з високим вмістом ТГК, використовувану в рекреаційних цілях. Канабіс — медична, з відносно високим вмістом КБД, але ТГК в ній теж є, його більше і він діє швидше. А потім вже наздоганяє КБД, якщо він присутній в достатній кількості.

Трохи про історію заборон і їх сенсі

Всі історично відомі людські спільноти використовували і використовують ті чи інші наркотичні, тобто, що змінюють свідомість, речовини з метою релаксації. Медичне використання є, по суті, вторинним, нерідко просто служачи для виправдання їх вживання, хоча в багатьох випадках лікувальний ефект є. Одночасно з цим все спільноти змушені вводити обмеження на оборот таких речовин, щоб їх споживачі не втрачали почуття міри. Як привід часто декларується турбота про здоров'я населення, забезпечення належного виконання військових/цивільних/батьківських/водійських/трудових та інших обов'язків, небезпека, яку упоротий індивідуум несе для оточуючих, його неестетичний вигляд і соціальна деградація при тривалому зловживанні, а також прагнення захистити богів від порушення смертними їх спокою без серйозної на те необхідності. Реальна причина завжди соціальна: занадто часте і тривале перебування під кайфом руйнує соціальні зв'язки. Разом з тим повна заборона всіх таких речовин неможлива, оскільки наркотики, в тому чи іншому вигляді, для більшості людей необхідні. Точніше, заборонити можна, але питання в тому, як заборона буде дотримуватися.

Як наслідок, навіть сама ліберальна легалізація передбачає контроль і деякі обмеження, а будь-яка заборона — легальні виключення, нелегальні порушення і заміщення більш табуйованих речовин менш табуйованими або більш доступними. Тут є ризик: більш доступна речовина може бути і більш небезпечною в медичному та соціальному плані. Крім того, витіснення речовини в сферу нелегального обороту спричиняє появу сурогатів, що завдають здоров'ю більшої шкоди, а також злочинних співтовариств, схильних розширювати свою діяльність і на інші сфери. Більшість глобальних ОПГ піднялися саме на таких заборонах. Заборони ж сприяли виробництву синтетичних наркотиків і кустарних сурогатів.

Сучасні заборони і добрі старі часи

Як правило, заборона з'являється тоді, коли на тлі зрослих соціальних напружень різко збільшили потреби в релаксації, м'які обмежувальні заходи вже не діють. Тут доречно згадати, що опіум, героїн і кокаїн ще на початку минулого століття можна було купити у звичайній аптеці. Кокаїн входив до складу "кока-коли", вживання гашишу було легальним, а в ряді країн і традиційним, як і вживання листя коки. Тютюн і алкоголь вільно рекламували — в тому числі від імені лікарів. Потім щось траплялося: світова війна, криза чи ще якась напасть. Громадяни, прагнучи знайти душевну рівновагу, починали посилено релаксувати, або, як варіант, речовина проникала на новий ринок, де не було культури її споживання, завжди включає і традиційні заборони. Помірна шкода зростала до рівня, не помічати який було неможливо.

Слідом на горизонті з'являлася група дослідників, що виявила шкоду від (зло) вживання даною речовиною, в плані як фізичному, так і соціальному, реальниому або перебільшеному, тут вже бувало по-всякому. Після чого на законодавчому рівні приймалося рішення про заборону.

Але мало прийняти закон — потрібно зуміти реалізувати його на практиці, не викликавши на хвилі заборони появи потужних ОЗУ, масових отруєнь сурогатами, заміщення іншими речовинами з гіршим ефектом, масових протестів, або НЕ наштовхнувшись на загальний ігнор, що теж трапляється. Словом, правильно заборонити наркотик, який вже потрапив в оборот, складно, і ця операція завжди пов'язана з ризиком провалу. І ще: всі заборонені сьогодні природні наркотики (про синтетичні та напівсинтетичниы продукти — окрема і складна розмова) в минулому були легальні, не викликаючи до пори до часу ніяких катастрофічних наслідків.

Всесвітній заборону марихуани виник в значній мірі під впливом і прямим тиском США
Всесвітній заборону марихуани виник в значній мірі під впливом і прямим тиском США / Depositphotos

Історія заборони марихуани

Історично в західній культурі конопля використовувалася спочатку в промисловості, і тільки пізніше в медицині, причому в основному в США. З 1850 по 1942 роки канабіс входив в США в список дозволених лікарських засобів і застосовувався при мігрені, астмі, ревматизмі, втрати апетиту, як знеболюючий, при нудоті і фізичній перевтомі. Поступово аптечний канабіс стали використовувати і в рекреаційних цілях — але до пори до часу це не було проблемою.

А в 1910 році в Мексиці почалася громадянська війна, і в США хлинула хвиля іммігрантів. У Мексиці ж існувала культура вживання конопель в рекреаційних цілях, переважно шляхом її куріння — і були відповідні сорти, які втікачі в США привезли, природно, з собою. У нових, важких для них умовах мігранти без міри курили коноплю, намагаючись знайти душевну рівновагу, і навчали цьому своїх американських сусідів, таких же бідняків, які шукали доступного відпочинку. Конопля обходилася дешевше алкоголю, та й ефект був цікавий, новий і цим привабливий.

А оскільки кількість злочинів, пов'язаних з мігрантами, росла, уряд пішов по простому шляху, пояснивши це п'янким ефектом канабіноїдів — і в кілька етапів ввело на них заборону.

Свою роль зіграло і те, що ефекти від марихуани були в той час вивчені погано. Зопалу її прирівняли до опіоїдів, що викликають важкі форми фізіологічної залежності. Такої залежності марихуана не викликає, і зараз це відомо точно (що, втім, не робить її абсолютно нешкідливою). Психологічна залежність — так, можлива. Але це вже соціальний феномен: психологічна залежність можлива від чого завгодно, якщо у людини немає інших світлих душників в життя.

Подальша всесвітня заборона виникла в значній мірі під впливом і прямим тиском США, і лише частково, і в меншій мірі через неконтрольоване зростання споживання в інших країнах. Загалом, з марихуаною явно погарячкували, здебільшого не по справі.

Чому тоталітарні режими люблять забороняти наркотики?

Цей психологічний феномен досліджений слабо. Швидше за все, диктаторам ненависна сама думка про те, що громадяни можуть приходити в стан духу, коли їм глибоко плювати і на вождя, і на його ентузіазні гасла — а диктатура завжди має на увазі ідіотський ентузіазм. Тут, розумієш, всіх звуть в лад, марширувати до світлого майбутнього і завойовувати світ, а він, негідник, накурився і лежить собі, як безпартійна і безідейна свиня. Заборонити. Досить з них і того, що вже є — спиртного і тютюну.

Що ж до марихуани (і канабісу заодно — хоча заборона медичного використання виглядає вже найчистішим ідіотизмом), то тут спрацьовує інерція мислення, прирівнюється ТГК і КБД до важких наркотиків. По суті, підстав для заборони марихуани не більш, ніж для спалення відьом. Разом з тим, як ми пам'ятаємо, навіть легальний обіг будь-яких наркотичних речовин все-таки має на увазі деякі обмеження, що вводяться законом, або традицією.

А як з каннабісом йдуть справи в Україні?

В цілому — складно. Україна, як ми пам'ятаємо, утрималася при голосуванні в комісії ООН. Чому — незрозуміло. Чи то через бажання догодити одразу всім, і США, і Росії, чи то від некомпетентності влади, що не повідомила українському представникові, як йому слід голосувати.

На свій референдум Зеленський виніс питання про медичне використання каннабісу. Про легалізацію рекреаційної марихуани не було й мови.

Вирощування конопель і навіть покупка канабісу "для себе" в Україні сьогодні є незаконними. Згідно ст. 106 (2) КУАП, вирощування конопель в кількості до 10 рослин без мети збуту тягне за собою їх конфіскацію і штраф. А за торгівлю марихуаною можна вже і сісти, до 8 років. Ну, або відкупитися, що як правило, і відбувається.

Єдиної думки з питання легалізації медичного канабісу (тим більше — рекреаційної марихуани) у владі не склалося, але, в цілому, вона скоріше негативна. Досить типово висловився з цього приводу спікер ВР Дмитро Разумков, на думку якого українське суспільство не готове до легалізації марихуани, а також проституції і права на володіння короткоствольною зброєю. Це дуже характерний набір тоталітарних заборон і аргументації. Коментувати тут можна довго, але якщо обмежитися короткою реплікою, то покійний Микола II, самодержець і душитель свобод, був демократичнішим голови Верховної Ради сучасної України і ставився до своїх підданих з більшою довірою, ніж Дмитро Разумков до українських громадян. Втім, Разумков тут наведено як приклад. Радянське тоталітарне мислення, з його бажанням заборонити взагалі все, характерно для більшості українських політиків і чиновників.

Однак, як вже було сказано, задекларувати заборону мало — потрібно добитися її виконання. В цьому плані в Україні все йде двояко. З одного боку, українці, з властивим їм здоровим анархізмом ім. Н.І. Махно, масово плюють на заборони. Знайти низькосортну марихуану "на покурити" нескладно і, в принципі, не дорого. Але знайти щось якісне — дорожче і складніше. І зрозуміло, що якщо ви вліпнете з цим в поліцію, повний набір неприємностей і збитків буде вам гарантований. Загалом, средненькая така ситуація.

Гірше те, що в такому ж, практично вільному обороті крутяться і наркотики, що викликають сильне звикання, які дійсно варто було б поставити під заборону. Масові перевірки тих, хто змушений працювати по 14-16-18 годин, наприклад, далекобійників і таксистів, сильно порушили б ідилічну картину, але ніхто цим займатися не буде, напевно, воно й на краще. Хай вже все відрегулює сам — як показує досвід, втручання влади здатне тільки погіршити ситуацію.

На щастя, кандидат Володимир Зеленський успішно пройшов тест на наркозалежність (все, напевно, пам'ятають, як це було). Але президент Володимир Зеленський, як заведено серед президентів, живе в постійному стресі — і цікаво, як він його знімає.

Зеленський виступає за легалізацію медичного канабісу, але тут все непросто. Адже, якщо його легалізувати, то одна з тем, на якій він може піаритися, буде закрита. Так що, швидше за все, про легалізацію будуть говорити багато і довго, але легалізують не надто скоро. Ймовірно, вже після підвищення зарплат вчителям до 4 тис. євро — згідно обіцянкам чинного Гаранта.

    Реклама на dsnews.ua