• USD 40.1
  • EUR 43.5
  • GBP 51
Спецпроєкти

Ігровий чатбот #ПраваРулять допоможе дітям відстоювати свої права

Наприкінці вересня запрацює ігровий чат-бот #ПраваРулять, який допоможе українським підліткам краще розбиратися у своїх правах і підкаже, як саме їх потрібно відстоювати – насамперед у сфері освіти та прав споживачів

Права дитини
Ігровий чатбот допоможе дітям відстоювати свої права
Реклама на dsnews.ua

Чат-бот запускають ініціатори однойменного проєкту, присвяченому захисту прав українських дітей і підлітків, передає "ДС". Його реалізують ГО "Комунікації для змін" у партнерстві з Держпродспоживслужбою та Службою освітнього омбудсмена.

У рамках проєкту провели дослідження серед дітей і підлітків 9-18 років щодо дотримання їхніх прав. Як з'ясувалося, найчастіше права дітей порушуються у школі – у спілкуванні з однокласниками та вчителями.

"Проте багато підлітків зізналися, що стикалися з обмеженням прав і за рамками школи — так, наприклад, дівчата часто скаржаться на порушення особистих кордонів з боку чоловіків, хлопці відзначають упереджене ставлення персоналу магазинів та кафе. Загалом, як з'ясувалося, сфера обслуговування та споживання в Україні не завжди готова визнавати рівноправність дітей та дорослих", — зауважують ініціатори дослідження.

Вони наголошують: усі ці проблеми, а також непрості сімейні відносини безумовно посилюються ситуацією в Україні. За даними UNICEF, через російську агресію більш ніж половина українських дітей змінила місце проживання та спосіб життя. Дітям дуже складно адаптуватися в нових колективах, що тягне за собою небажання продовжувати навчання, зростає рівень стресу, загострюються стосунки в сім'ї.

Вимушений переїзд також може викликати у дитини почуття безпорадності, неможливості впливати на ситуацію, що разом із загальною тривожністю може призвести до серйозних психологічних проблем. Однак у багатьох сім'ях це лише призводить до ще більшого обмеження прав дитини.

Як наголошують автори дослідження, найбільше занепокоєння викликає те, що діти та підлітки часто взагалі не можуть правильно ідентифікувати факт порушення власних прав, помилково приймаючи поведінку дорослих як "правильну" — наприклад, у тій же сфері обслуговування, у кафе та магазинах. Це спричиняє віктимну поведінку — звикання з роллю жертви, визнання своєї неправоти, а також — небажання відстоювати свої права.

Результати дослідження не лише допоможуть профільним фахівцям у роботі з дітьми та підлітками, але й будуть використані на практиці вже зараз, вказують автори дослідження. Наприкінці вересня запрацює ігровий чат-бот #ПраваРулять, який допоможе підліткам не лише краще розібратися у своїх правах, а й підкаже, як саме їх потрібно відстоювати – насамперед у сфері освіти та прав споживачів.

    Реклама на dsnews.ua