• USD 27.9
  • EUR 33.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

Радості повні штани. Як дитячі несподіванки змінилися за 100 років і чому це турбує вчених

Дефіцит корисних бактерій може провокувати аутоімунні захворювання

Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Автор Popular Science Клер Малдареллі в статті, опублікованій 16 березня 2018 р., розповіла про дослідження вчених, які показали, наскільки важливо, щоб у кишечнику дитини сформувався здоровий мікробіом.

Більшість людей намагаються всіма силами відганяти від себе думки про дитячі випорожнення. Але, як з'ясувалося, випорожнення більш важливі, ніж ми думаємо. Вони можуть дуже багато сказати про наше здоров'я, у тому числі коли ми вперше забруднили свій підгузник.

Не так давно вчені виявили, що бактерії, які живуть в нашому кишечнику, - так званий мікробіом - мають вирішальне значення для нашого здоров'я. Але вчені все ще з'ясовують, які бактерії допомагають, а які завдають шкоди, і як ми можемо добитися того, щоб у кишечнику переважали "корисні бактерії". Ключем до розуміння може стати дослідження випорожнень дитини.

Протягом першого року життя, коли дитина активно росте, в її кишечнику активно розмножуються бактерії. Ці мікроби важливі, оскільки допомагають перетравлювати їжу і формують здорову імунну систему. Однак наші мікробіоми можуть бути вже не такими здоровими, як раніше. Ще в грудні минулого року група вчених з'ясовувала, чи можуть вони замінити в дитячому ШКТ корисні бактерії bifidobacterium infantis у разі їх дефіциту. Вони змогли, але також виявили, що, коли зробили це, pH випорожнення немовлят різко змінився, кислотність зросла. Кишечник немовлят стабілізувався, коли додали ці біфідобактерії, у зв'язку з чим вчені припустили, що більш низький рН випорожнень може бути свідченням того, що в кишечнику достатня кількість потрібних мікробів.

Щоб підтвердити це, вчені звернулися до досліджень, проведених у період з 1926 по 2017 р., в яких аналізувався рН дитячого випорожнення (очевидно, що вчених вже давно займає рН дитячого випорожнення), щоб зрозуміти, чи можуть вони встановити певні тенденції. Згідно з результатами дослідження, опублікованими минулого тижня в журналі mSphere, за останні 100 років pH дитячого випорожнення збільшився в середньому з 5,0 до 6,5.

На перший погляд, збільшення невелике, але насправді воно значне, враховуючи, що шкала - від 0 до 14. Ну, гаразд, рН у наших дітей виріс. Серйозно це?

На думку вчених, зміна рН може бути пов'язана з тим, що ми поступово позбулися того специфічного штаму бактерій - біфідобактерій. Оскільки матері свої кишкові мікробіоми передають дітям, їх зникнення в кишечнику дорослої людини може призвести до того, що діти будуть також без біфідобактерій.

Реклама на dsnews.ua

"Ми підготували цю роботу як заклик до дії, щоб повідомити про серйозну зміну pH фекалій", - відзначає співавтор дослідження Бетані Хенрік, учений з біомедичної компанії Evolve BioSystems, яка знаходиться в Девісі (Каліфорнія).

Але що такого особливого в біфідобактерії? За словами Хенрік і її колеги Дженніфер Сміловіц, біолога-дієтолога з Каліфорнійського університету в Девісі, цей тип бактерій пов'язаний виключно з олігосахаридами в людському молоці, вони містяться тільки в грудному молоці. Бактерії харчуються цим цукром, щоб рости і розмножуватися. Заселяючи кишечник (протягом перших кількох років життя дитини), вони, по суті, перешкоджають проникненню туди шкідливих бактерій - патогенів, що викликають хвороби.

"Якщо у нас брак біфідобактерій, ці шкідливі бактерії продовжують надходити в організм", - зазначає Сміловіц. І наша імунна система змушена боротися з ними, що, на думку дослідників, може бути причиною того, що у деяких людей розвивається алергія і певні аутоімунні захворювання, і характерним є те, що імунна система стає надактивною або невибірковою. Близько 80% клітин нашої імунної системи знаходяться в нашому кишечнику. "Між кишковим мікробіомом і нашою імунною системою існує тісний зв'язок", - говорить Хенрік.

Недавні дослідження підтвердили цю теорію. Вони показали, що у дітей молодшого віку в їх перші роки життя більше шансів захворіти на аутоімунні захворювання, якщо у них брак достатньої кількості потрібних бактерій. Але багато чого ми ще не знаємо.

Джек Гілберт, директор Центру мікробіомів в Чиказькому університеті, згоден з тим, що фіксується зміна pH, - це дуже цікаве спостереження, яке підтверджує думку про те, що біфідобактерія знижує pH випорожнення. Але, за його словами, досі не встановлено взаємозв'язок між pH дитячих випорожнень, кількістю біфідобактерій в їх ШКТ і наявністю олігосахаридів з грудного молока. Іншими словами, ми все ще не на 100% упевнені, що бактерії впливають на зміну pH. Однак, за його словами, це дослідження і аналогічні йому можуть бути підтвердженням.

Якщо причинно-наслідковий зв'язок тут дійсно є, то головна місія вчених - повернути цей штам назад у кишечник всіх дітей. І на їхню думку, єдиний спосіб зробити це - використовувати відповідні добавки при народженні. Але до того необхідно провести додаткові дослідження, щоб зрозуміти, що саме являє собою здоровий мікробіом: які штами бактерій повинні бути в нашому кишечнику і коли саме?

Нам потрібно більше досліджень, більше відповідей і, звичайно ж, більше випорожнень.

Але як можна захистити свій мікробіом (і своєї дитини) зараз? За попередніми даними, під час формування дитячих мікробіомів на ріст бактерій впливають три основних фактори: як часто дитина отримує антибіотики, чи знаходиться вона на грудному вигодовуванні, пологи були через кесарів розтин або природним шляхом. Усе це може впливати на формуючий мікробіом, хоча досі незрозуміло, якою мірою і який із чинників превалює.

Лікарі і молоді мами можуть спробувати сформувати здоровий мікробіом у дітей, по можливості обмеживши використання антибіотиків і не вдаючись до кесаревого розтину. Грудне вигодовування теж може допомогти, але це не завжди можливо або зручно. Такі дослідження, які допомагають нам зрозуміти, що таке здоровий мікробіом і які умови його формування, можуть в кінцевому підсумку допомогти нам і тим немовлятам, яким доводиться у ранньому віці приймати антибіотики або чиї матері не можуть годувати їх груддю.

Що ж до нас, дорослих, - то здорова дієта з великою кількістю клітковини. Нашим бактеріям подобається більш груба їжа.

    Реклама на dsnews.ua