• USD 26.3
 • EUR 30.4
 • GBP 35.9
Спецпроєкти

Кохання як ліки від серцевого нападу. Як секс впливає на здоров'я та психіку

80% українців вважають, що секс є важливою частиною життя. Дійсно: він покращує імунітет, спалює калорії, а сам процес — діє як знеболювальне. Також секс позитивно впливає на психічне здоровʼя, а науковці стверджують, що від нього не слід відмовлятися й у літньому віці

80% українців вважають, що секс є важливою частиною життя
80% українців вважають, що секс є важливою частиною життя / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

У США та більшості країн ЄС уроки статевого виховання у школах впровадили ще з XX століття. В українських же навчальних закладах досі не розповідають дітям про секс попри те, що 60% батьків та вчителів підтримують включення предмету до навчальної програми. Лише зрідка — впроваджують факультативи. Як наслідок — багато українців, навіть у вже дорослому віці, не розуміють, як займатися сексом безпечно і як він впливає (та чи впливає?) на людський організм.

Аби хоч трохи виправити ситуацію, Міністерство охорони здоровʼя започаткувало рубрику "здоровий секс". Розповідаємо, що вже встигли пояснити у міністерстві, а також що кажуть про користь сексу сексологи та останні дослідження.

Вплив сексу на здоровʼя

У МОЗ уже розповіли кілька фактів, які засвідчують користь сексу для нашого організму. "Секс може бути різним: швидким, повільним, пристрасним, ніжним, чуттєвим, глибоким, поверхневим, веселим. Люди, які мають регулярне статеве життя, мають вищий рівень опірності організму неінфекційним захворюванням", — розповіли у міністерстві.

Медики пояснили це тим, що завдяки зміні біохімічних процесів під час збудження та статевого акту зміцнюється імунна система. Також регулярний секс підвищує сексуальну енергію та сприяє збільшенню статевого потягу. "У жінок під час сексу покращується вагінальне кровопостачання, еластичність піхви. Секс сприяє покращенню самопочуття, припливу енергії та позитивним емоціям", — пишуть у МОЗ.

Так, завдяки сексу зміцнюються та підтримуються в тонусі м'язи тазового дна — це покращує контроль над сечовипусканням та сечовим міхуром. Крім того, секс сприяє зниженню артеріального тиску та є методом профілактики виникнення серцево-судинних захворювань. Наприклад, за результатами досліджень, чоловіки, які мали статеві стосунки принаймні двічі на тиждень, мають удвічі меншу ймовірність померти від серцевих захворювань, ніж чоловіки, статеві стосунки яких мали нерегулярний характер.

До того ж секс може бути альтернативою фізичним вправам — під час нього людина витрачає близько п'яти калорій на хвилину. Водночас у МОЗ наголосили, що секс не замінює необхідність у достатній фізичній активності.

Реклама на dsnews.ua

Лікарі розповіли, що у деяких випадках секс може діяти як знеболювальне. Наприклад, вагінальна стимуляція в жінок може блокувати хронічний біль у спині та ногах, зменшити менструальні болі, неприємні відчуття при артриті, а також головний біль. Є також опосередкований взаємозв'язок впливу сексу на ймовірність виникнення раку передміхурової залози в чоловіків. "Йдеться саме про регулярну еякуляцію", — наголосили медики.

Як секс діє на психіку

Сексуальне здоровʼя — це не лише про відсутність статевих хвороб, а й про емоційний добробут. "Зниження рівня стресу та тривожності, хороший та якісний сон, підвищення самооцінки тощо — те, що можна отримати завдяки сексуальним контактам та насолоді", — наголосили у МОЗ. Після оргазму виділяються ендорфіни, які ще іменують "гормонами щастя", та дофамін, який викликає відчуття радості й ейфорії.

З цими словами погоджується психологиня та сексологиня Тетяна Фокс. Експертка порівнює секс із медитацією і наголошує, що справжнього задоволення від сексу не можна досягнути лише "технічно". Для цього необхідно мати зрілу сексуальність, певні знання, навички та вміти вивчати себе і свого партнера через насолоду і задоволення. Саме такий секс, на думку фахівчині, призводитиме до бажаного позитивного впливу на психіку.

Фахівчиня пояснила, що статева конституція — це внутрішній орієнтир особистої норми, на яку слід спиратися. Однією з проблем секс-освіти українців експертка вважає впевненість деяких людей у тому, що усім без винятку слід реалізовувати сексуальну потребу, аби не заробити проблеми зі здоровʼям. Фокс же наголошує, що якщо у вас відсутнє сексуальне бажання — не слід примушувати себе вступати у статеві відносини.

Експертка каже, що у людському мозку є нейрони, які дають імпульси у необхідні зони тіла. Крім того, у сексології є поняття "цикл сексуального контакту", яке також є діагностичним інструментом сексолога. Він враховує вісім етапів:

 1. Сексуальне бажання — перш ніж проявити бажання, людина цікавиться сексуальністю у навколишньому світі, тим, що про неї пишуть і говорять.
 2. Потяг до певного субʼєкта — усвідомлення сексуального прагнення до когось. Людина вирішує, продовжувати їй залишатися на цій фазі, загальмувати її або перервати.
 3. Збудження — стають помітними фізіологічні прояви. Тіло готується до інтимніших контактів.
 4. Плато — збудження увесь час залишається сильним, це передує оргазму. Якщо він не відбудеться, то зниження напруги може тривати дуже довго.
 5. Оргазм — досвід його переживання включає фізичну і психічну складові; фізично він проявляється в потужному викиді енергії, який відчувається людиною іноді локально, а іноді — в усьому тілі.
 6. Вивільнення — етап фізіологічної зміни, фаза розрядки, яка може тривати від кількох хвилин до кількох годин.
 7. Рефрактерна переробка — настає після "дозволу" або одночасно з ним. Час для відпочинку та відновлення організму, коли новий сексуальний контакт неможливий, а будь-яка сексуальна стимуляція може сприйматися дуже негативно.
 8. Психологічна переробка — людина асимілює свій досвід, витягує з нього висновки або приймає рішення на майбутнє. Цей етап розміщується наприкінці циклу, але може виникати протягом усього процесу.

Сексологиня звертає увагу, що перший та останній етап належать до психіки, а не фізики, адже здорове психологічне бажання сприяє вільному, якісному сексуальному задоволенню.

Ще однією проблемою секс-освіти українського суспільства, на думку Фокс, є те, що тему сексуальності звульгаризували, перевернули й табуюють досі. "Але базовий інстинкт розмноження, другий після виживання, рветься назовні. Хтось його в собі пригнічує, хтось веде безладне статеве життя. А це дві крайності", — пояснила Фокс. Саме тому, коли людина взагалі відмовляється від задоволення і коли втрачає якість і повноту цього задоволення — втрачається сама суть сексуальності. У цих твердженнях психологиня посилається на австрійського невролога Зигмунда Фрейда, який писав про лібідо (енергія життя, до якої відноситься бажання, задоволення, насолода, радість і повнота буття) і мортидо (енергія смерті, до якої відноситься саморуйнівна поведінка (алкоголізм, наркотики, трудоголізм тощо), придушення бажань, обмеження, гнів, страждання, апатія, депресія).

У сексології сексуальність — саме енергія життя, здатність бажати, отримувати задоволення від усього, каже експертка. "Суть сексуальності полягає в набутті стану задоволення взагалі. Головна ідея в тому, що кожен збирає свої відчуття, знаходиться в стані "тут і зараз", повністю, легко і вільно віддається процесу, концентруючись лише на своїх відчуттях", — каже Фокс.

Ще у 2016 році дослідники пояснили, чому ми хочемо, щоб секс тривав якомога довше та відбувався частіше. Учені зі США розповіли, що задоволення, яке ми отримуємо, повʼязане із випуском організмом дофаміну та нейромедіатору, які активують центр мозку, що відповідає за винагороду. "Ті, хто вживають кокаїн, та ті, хто займаються сексом, не відчувають себе однаково, але за це відповідають ті самі ділянки мозку", – розповів доктор медичних наук Тімоті Фог.

Секс — не лише для молоді

Торік ізраїльські науковці зʼясували, що люди, які перенесли серцеві напади, можуть покращити своє здоровʼя і підвищити шанси на довге життя, повернувшись до нормального рівня сексуальної активності. Учені розповіли, що багато людей припиняють займатися сексом після серцевого нападу, вважаючи, що він може спровокувати новий, однак насправді статеве життя має цілющі властивості.

Дослідники спостерігали за 495 парами протягом приблизно 20 років і виявили, що у тих, хто зберіг або збільшив частоту сексуальної активності протягом перших шести місяців після серцевого нападу, ризик смерті був на 35% нижче, ніж у тих, хто зовсім припинив займатися сексом або зменшив його частнотність. Науковці не відкидають, що раптове фізичне напруження може викликати серцевий напад, однак наголошують: довгостроковий ризик серцевих проблем знижується шляхом регулярної фізичної активності. Отже, люди, яким не складно підійматися сходам, бігати підтюпцем або пройти кілька кілометрів, можуть далі займатися сексом і, таким чином, покращувати своє здоровʼя.

Це дослідження підтверджують й американські науковці. За їхніми висновками, хоча раптова зупинка серця у чоловіків стається набагато частіше, ніж у жінок, сам секс дуже рідко стає причиною для такого розвитку подій.

Водночас серед американців проблема відсутності сексу у літньому віці не надто актуальна: опитування громадян похилого віку (середній вік яких складав 70 років) виявило, що принаймні 50% мали статеві контакти понад два рази на місяць, а 11% насолоджувались сексуальним життям щотижня. Враховуючи, що користь сексу для людей у віці лише популяризується, можна припустити, що не лише у США, а й у світі відсоток таких людей зростає.

  Реклама на dsnews.ua