• USD 27.8
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Королева баштану. Як диня "хрестила" кавуни і де за неї дають півмашини

Кажуть, що диня і кавун - це королівська пара баштану. Але якщо кавун просить компанії, то насолоджуватися динею можна і в самоті
Реклама на dsnews.ua

Осінь - явище дивне. Починаючись за календарем 1 вересня, в астрономічному плані вона "стартує" з закінченням літнього сонцестояння (в нашому Північному півкулі, в залежності від зсуву календаря, спостерігається 20 або 21 червня), а в метеорологічному сенсі настає після того, як середньодобова температура перестала досягати +15ºС. В 2019-му таким днем стало 18 вересня. Однак у даного часу року є ще одна негласна дата початку, яку можна було б назвати гастрономическо-психологічної. Приурочена вона до початку масової сезонного продажу кавунів та динь. Недарма ж останній шанобливо називають як королевою баштани, так і королевою осені. Продовжуючи асоціативний ряд, можна було б сказати, що в Київ осінь непомітно приїжджає на вже входить в легенди баржі з жовто-смугастим вантажем з Херсона.

Не помітити цих осінніх "визок" на рідних вулицях складно навіть того, хто звик не реагувати на різнобарвний асортимент фруктово-овочевих наметів та мобільних прилавочков. Значно складніше ігнорувати могутній аромат стиглих динь, до якого так складно залишатися байдужим, що людство вже давно можна ділити на дві нерівні категорії - дынефилов і дынефобов.

Африка&Азія

Диня так давно поповнила асортимент використовуваних людиною сільськогосподарських культур, що ботаніки досі не можуть домовитися про те, який же спекотний регіон планети слід вважати її батьківщиною - Африку чи Азію. Пов'язано це з тим, що дикорослі види дині (по-латині Cucumis melo) рясно представлені як в долинах великих африканських річок Нігер і Ніл, так і на території Індії. При цьому Африка безумовно лідирує за видової розмаїтості представників всього роду Cucumis або, простіше кажучи, Огурцовых - 32 з 38 відомих. З них 29 відстежені в тих областях материка, звідки вони легко могли проникнути на Аравійський півострів і в східну частину Середземномор'я, а потім і Середню Азію.

Зате Індія, дикі дыньки якої вельми схожі з африканськими, абсолютний чемпіон за кількістю генетично стійких форм цих рослин. Імовірно, така особливість була вироблена ними з-за необхідності протистояти ряду нових несприятливих факторів, починаючи від клімату посушливих нагір'їв і закінчуючи місцевими паразитами-шкідниками. Як наслідок, виведені на їх основі культурні сорти виходили максимально здоровими і стійкими, що, в свою чергу, зумовило їх подальше поширення. В тому числі і на територію Китаю і Японії. Остання обставина було доведено филогенетиками в ході двадцятирічних міжнародних досліджень 1955-1975 рр. А якщо взяти до уваги, що интродуцированная в Китай індійська диня з африканськими коренями була оспівана у віршах, включених у збірку давньокитайської поезії за 500 років до н. е.., то можна прикинути, як же насправді довга історія міграції цієї рослини.

На кожній новій батьківщині диня не лише пристосовувалася до нових умов, але і піддавалася селекції. Про те, наскільки вдалими вийшли результати складання цих факторів у загальносвітовому масштабі, можна судити з того, що в даний час всі культурні десертні дині умовно поділяють на три великих підвиду - середньоазіатський, малоазіатський і європейський.

При цьому найдавнішими "портретами" дині вважаються шедеври настінного живопису Стародавнього Єгипту. Правда, при розгляді деяких з них доводиться визнати, що з урахуванням особливостей малюнків, залишених в храмах і пірамідах між ХХ і Х століттями до н. е., напевно стверджувати, що на них зображена саме диня, а не кавун, складно. Тим більше що знайдені в похованнях насіння недвозначно підтвердили: в країні фараонів були відомі обидві ці культури.

Реклама на dsnews.ua

Що ж стосується літературних джерел із згадкою дині, то найвідомішим з них є Біблія, перша частина якої була написана в XIII - IV століттях до н. е. на давньоєврейській і частково арамейською мовами.

Від Європи до Америки

Понад 2 тис років тому диня вже не була екзотикою і в Європі. У всякому разі в Стародавній Греції вона, як і її смугастий "брат" кавун, була настільки ж обычым мешканцем городів, як бобові, цибуля, часник, капуста, морква, огірки, артишоки, і т. д. Причому навіть у віддалених колоніях. Так, при розкопках в кримському Херсонесі були виявлені динні насіння, датовані II століттям до н. е.

Полюбили диню і багато взяли з культури Еллади римляни. В I столітті нашої ери згадування про неї зустрічаються у Плінія Старшого (ок. 23 - 79) і Діоскорид (ок. 40 - 90), а в IV про те, як вона солодка і ароматна, писав видатний давньоримський автор 15 книг про сільському господарстві Рутилий Паладій. Втім, це не завадило Риму відкрити для себе диню заново в епоху хрестових походів (XI-XV ст).

Після одного з них чолі католицької церкви піднесли в подарунок, привезений з Малої Азії плід з незвичайним мускусним ароматом. Частування так сподобалося понтифіку, що витягнуті з нього насіння він відправив у власний маєток на територію сучасної комуни Канталупо в Сабіне (італ. Cantalupo in Sabina). Підсумок цього сільськогосподарського експерименту був настільки вдалим, що сьогодні канталупи або мускусні дині належать до найбільш широко возделываемым видами "королеви баштану". Причому не тільки в Європі, але і в так званих країнах Нового світу.

Правда, у долі дині взяв участь не тільки Римський Папа, але й інші історичні особистості. Так, з Італії запашний плід вперше вивіз король Франції Карл VIII на прізвисько Люб'язний, що правив в 1483-1498 роках. А до берегів Америки його в 1494 р доставив ніхто інший як вдруге відправився "у Західну Індію" Христофор Колумб. Нова культура так швидко завоювала серця аборигенів, що 1516 вона вже щосили процвітала на Гаїті (тоді Еспаньолі), в 1565 - в Центральній Америці, а в 1623 - в Каліфорнії.

Диня, кавун, гарбуз

А ось терміни появи дині в нашій країні до цих пір не ясні. За деякими даними, вона потрапила сюди в Х - XII вв з візантійськими купцями, наступними за знаменитого шляху "з варяг у греки". У канву цієї теорії добре лягає дотепне припущення про те, звідки в нашій мові в принципі взялося слово "диня". Згідно йому, всьому виною щире бажання торговців-"малоазиатов" пояснити здивованим жителям Київської Русі, що величезний плід - не бочка (на так званій народній латині того часу - tunna). Однак за іронією долі саме це незрозуміле слово трансформувалося в древневосточнославянское "диня".

Не виключено також і проникнення цієї культури в результаті монгольських набігів на Київську Русь. Тим більше, що за рік до початку протистояння княжих військ з ордою Чинхисхана у битві на Калці (1223 м) завойовнику підкорилися багато "динні" регіони Середньої Азії, включаючи Хорезм (сучасні Туркменістан, Узбекистан і Каракалпакія). Тоді, ймовірно, слід взяти до уваги думку тієї частини лінгвістів, які вважають, що слово "диня" означає "(на)дутий плід".

Але як би там не було, "королева осені" в Україні прижилася раніше інших баштанних. Про це побічно свідчить той факт, що турецька назва дині kavun стало в нашій мові ім'ям кавуна, а тюркське χarbuz - гарбуза.

Більш того, після підписання Богданом Хмельницьким сумнозвісного Переяславського договору (1654 р) саме наявність української культури баштанництва спонукало другого царя з династії Романових Олексія Тишайшего (1629 - 1676) видати указ "про закладення в Московському царстві садів кавунових і динних". Великий мисливець до цих плодів, монарх був щасливий виявити в нових землях такий скарб. У підсумку з теплих причорноморських регіонів в Москву на регулярній основі пішли підводи з дорогоцінним вантажем, а татко Петра I став вважатися "батьком" всеросійської практики розведення "королів баштану".

Втім, скаржитися на пристрасть коронованих осіб до кавунам і диням Україні не до лиця. Статус "царських ягід" зіграв певну роль у виведенні нових вітчизняних сортів цих культур. І тепер "володарі дум і повелителі світу" продовжують приходити і йти, а кавуни з динями залишаються.

Диня як скарб

До часу Переяславської Ради диня, залишаючись рідкою дивиною навіть для високопоставлених мешканців Московії, у всій решті Європи була абсолютною буденністю. Про це, наприклад, свідчить жанрова картина одного з провідних іспанських художників "Золотого століття" Бартоломе Естебана Мурільйо (Bartolomé Esteban Murillo), написана в 1645-1650 роках.

Ще раніше відомий швейцарський ботанік, мікології і лікар Йоганн Баугін (1541 - 1613) повідомляв про розвинену культуру дыневодства в Німеччині, Франції, Швеції та Угорщини. Особливий інтерес вченого викликали так звані зимові дині, які набувають оптимальний запах і смак в процесі тривалого зберігання в підвішеному стані. До речі, більшість "корольов баштану", що продаються у нас пізньою восени і зимою, якраз належать до цих "диковинам".

Однак далеко не всі існуючі в світі сорти динь орієнтовані на максимально широке коло покупців. Наприклад, на Японському острові Хоккайдо в місті Юбарі вирощується канталупа Yubari King, що займає одну з верхній позицій у списку найдорожчих продуктів світу. З ботанічної точки зору вона являє собою оригінальний гібрид двох елітних мускатних сортів динь - earl's Favorite і Burpee. Її особливості - форма ідеального кулі, ніжна м'якоть оранжева і тонка зелена шкірка з візерунком, що нагадує про давні порцелянових вазах. Смак і аромат, зрозуміло, теж в асортименті. Вага - від 600 м до 1,5 кг.

Але, мабуть, найбільш унікальною характеристикою даного плода є його вартість. Для найбільш високо цінуються весняних "корольов" вона така висока, що їх продають на спеціально організованих аукціонах. У 2007-му пара кращих з представлених там зразків була продана за $23 500, а в 2016-му - за $27 200 доларів. Інакше кажучи, за ціною новенького автомобіля.

Більш пізні примірники Yubari King надходять в супермаркети, де їх можна знайти за $50-$200 за пару. І нехай на десерт до власного обіду канталупу юбарі купують рідко, як статусного подарунка шанованій людині вона дуже котирується. В цілому ж єдина теплиця, де ростуть захищені зареєстрованою торговою маркою унікальні "м'ячики", має настільки високий дохід, що є основою економіки свого регіону.

Чи можна сказати те ж про українських виробниках динь, вирішити важко. За традицією використовується у нас загальне визначення "баштанні культури" не дає можливості виділити окрему частку кожної. Втім, відомо, що на першій "херсонської баржі" 2019-го разом з 500 т арбузов приїхало всього 40 т динь, хоча ціна на них в 2 - 2,5 рази вище. Така пропорція не випадковість: літні сорти "королеви баштану" порівняно з смугастими "родичами" майже не зберігаються. Тому тим, хто їх любить, при зустрічі з ароматним плодом високої якості рекомендується не відкладати покупку.

    Реклама на dsnews.ua