• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Небезпечні челленджі і шкідливі поради. Чому блогери стали проблемою для лікарів і батьків

Користувачі соціальних мереж — незалежно від статі і віку — дотримуються порад блогерів, через що часто наражають на небезпеку себе та оточуючих

Getty Images
Реклама на dsnews.ua

TikTok-челендж — від миття рук до відкручування ковпачків

Соціальна мережа TikTok, яка підірвала інтернет в кінці 2019 року, породила новий формат контенту — TikTok-челледжі. Їх суть полягає в повторенні однакових дій користувачами сервісу, іноді — під одну і ту ж музику. Челлендж стали особливо популярним вірусним форматом контенту — його учасникам не обов'язково придумувати щось нове для публікації в цій соціальній мережі. Участь в челленджах, своєрідних колективних флешмобах по виконанню певних дій, допомагають в розкручуванні свого аккаунта і блогерам, і авторам цього формату. Часто челлендж запускають з маркетинговою метою та для просування продукту або послуги, але бувають і соціально корисні і важливі ідеї. Наприклад, з початком пандемії коронавірусу в TikTok стали популярними челлендж, в яких вчили правильно мити руки.

Однак челлендж TikTok можуть бути не завжди корисними або нешкідливими. В останні тижні на цій платформі популярними стали челленджі, що публікуються під хештегом #ковпачки. На даний момент число переглядів відеороликів з цим хештегом перевищило 80 млн. Суть колективних дій — відкрутити ковпачки з автомобільних коліс і зняти це на відео. У мережі можна знайти відеоролики, на яких діти і підлітки з різних міст України займаються цією небезпечною справою — у Львові, Дніпрі, в Києві, Бердянську. Цей челлендж поширився в Росії, Казахстані, Білорусі. Деякі з підлітків навіть продають скручені ковпачки, не шкідливіші результати цього челенджу — просто похвалитися в TikTok своїм «уловом».

TikTok-Челлендж з ризиком для життя

Челлендж "#ковпачки», на щастя, не несе безпосередньої загрози для автомобіля і його власника, так само як і учасникам випробування, хоча ті займаються псуванням чужого майна. Але в цій соціальній мережі зустрічаються і інші, більш небезпечні приклади колективного контенту. Наприклад, для челенджу «блекаут» потрібно було накинути ремінь на шию і затримати дихання, знявши це на відео. 12-річний підліток з штату Колорадо виявився після такого випробування в складному стані в лікарні. Кількома тижнями раніше, в січні цього року, при спробі пройти такий же челлендж, померла 10-річна італійка.

Реклама на dsnews.ua

У 2020 році кілька підлітків опинилися в лікарні зі складними переломами після спроби взяти участь в челленджі "проломили череп» (SkullBreaker) — в цьому випадку під час стрибка друзі блогера робили йому підніжку.

Відразу кілька жертв опинилися в лікарні або померли в результаті «Бенадріл-Челлендж» (Benadryl Challenge), суть якого полягала в тому, щоб прийняти стільки ліків, скільки потрібно для досягнення ефекту галюцинацій. В рамках нешкідливого на перший погляд челенджу Pass Out Challenge потрібно було швидко качати головою з боку в бік, а й серед його виконавців були ті, хто в процесі втрачав свідомість.

Небезпечні челленджі стали настільки серйозною проблемою для платформи TikTok, що компанія в грудні 2020 року оновила свої правила розміщення контенту, в яких явно вказала про те, що вона буде видаляти відеоролики з небезпечними челленджами, спрямованими на нанесення шкоди собі або іншим, особливо якщо ці відео так чи інакше стосуються неповнолітніх.

Як соціальні мережі замінили косметологів і медиків

Дорослі розсудливі люди, швидше за все, не братимуть участь в більшості небезпечних TikTok-челленджах — вони не захочуть випробувати на собі дію великої кількості ліків або обливати один одного окропом (Hot Water Challenge). У той же час багато людей перевіряють на собі поради блогерів з TikTok і Instagram — як що стосуються зовнішнього вигляду, так і щодо догляду за собою, харчування та занять спортом.

Журналісти The New York Times поговорили з лікарями, яким доводиться лікувати пацієнтів після TikTok-гуру і виправляти завдану ними шкоду. TikTok-поради дозволяють лікарям добре заробляти на невігластві пацієнтів, однак вони не проти, щоб ці історії припинилися.

Серед дивних порад, які дають блогери в соціальних мережах і яким слідують користувачі, зустрічаються деякі не тільки неефективні, але навіть небезпечні для життя і здоров'я. Коментуючи поради блогерів, з якими доводиться мати справу, лікарі підкреслюють парадокс: «пацієнти в клініці дуже обережно ставляться до призначеного нами лікування, але вони бачать 18-річного інфлюенсера в Instagram, то відразу ж біжать пробувати це на собі», — говорить доктор денді Енгельман, косметолог і дерматолог з Нью-Йорка. — «Контент з вау-фактором спрацьовує, швидко стає вірусним, навіть якщо він не є науково обґрунтованим».

Складно скласти вичерпний список поганих рад з TikTok про красу і здоров'я. Це пов'язано і з величезними кількостями контенту на цій платформі, і зі швидкістю його появи. Однак є найбільш вражаючі приклади дивних і навіть небезпечних рад, які пролунали від інфлюенсерів в соцмережах, яким послідкувала велика кількість користувачів.

Ось деякі з них:

  • вазелін для зволоження. Відео, в якому блогери рекомендували спати з товстим шаром вазеліну на обличчі, набрало більше 14 млн переглядів в TikTok, хоча насправді це може викликати запалення
  • контурінг за допомогою SPF-крему. Серед дивних б'юті-рад, популярних на TikTok — нанесення сонцезахисного (SPF-крему) не на всі обличчя, а на деякі його ділянки, які потрібно виділити. Це може призвести до виникнення раку шкіри
  • домашні ін'єкції. Один з найнебезпечніших рад, що передбачає або проколювання шкіри мікроголкою для вироблення нового колагену, або уколи чорнилом для формування веснянок. Жертви, які відчули ці поради на собі, зіткнулися з серйозними запаленнями шкіри і навіть з тимчасовою втратою зору через інфекцію.

Псевдо-поради з фінансів, фітнесу та харчування з TikTok і Instagram

Відео з хештегом personalfinance в TikTok набрали в сумі більше 4 мільярдів (!) переглядів. Їх автори в зрозумілій манері намагаються відповісти на багато важливих питань — від того, що таке спліт акцій до роз'яснень, як почати інвестувати. Однак деякі з цих порад є, скоріше, шкідливими, ніж корисними. Наприклад, журналісти Bloomberg наводять приклади найбільш кричущих фінансових фейків, представлених на TikTok — наприклад, рада про те, що закрити кредитку можна дуже швидко, якщо відкрити нову. Цей «лайфхак» набрав більше 56 тис. лайків від користувачів цієї соцмережі. Хоча автор в своєму профайлі підкреслює, що його поради часто ні що інше, як жарт, коментатори часто вельми серйозно сприймають його рекомендації. А після успіхів інвесторів з Reddit і Robinhood такі поради отримують ще більше уваги.

Є в TikTok і професійні інвестори, які хочуть за допомогою цієї платформи роздобути молоду аудиторію, яка починає заробляти і хоче інвестувати. Але серед великої кількості сміттєвого контенту і псевдо-фахівців знайти тих, кому можна довіряти, дуже складно.

Ще один популярний вид контенту в TikTok і Instagram — поради по харчуванню та фітнесу. Головна проблема цих платформ полягає у відсутності регулювання і розмитих кордонів між професійними послугами і призначеним для користувача контентом, і часто користувачі дотримуються рекомендацій непрофесіоналів, що потім призводить до проблем зі здоров'ям.

Навіть викриття в медіа і летальні випадки в результаті її рекомендацій не зменшили, а навпаки, збільшили популярність блогера Олени Корнілової, яка рекомендує приймати у великій кількості БАДи, а останнім часом — дає поради про лікування різних захворювань. Хоча на сайті блогера сказано, що «Питання про можливість застосування рекомендацій і схем необхідно вирішувати самостійно після консультації з лікарем. Творці сайту не несуть відповідальності за можливі негативні наслідки вживання будь-яких препаратів або процедур, описаних на сайті», судячи з коментарів в Instagram-акаунті блогера, багато слідують її порад без консультацій з медиками.

Як вирішити проблему шкідливого контенту соціальних платформ

В ідеальному світі подібного роду челленджі і поради повинні оперативно блокувати самі соціальні платформи. І хоча в умовах використання цих сервісів згадується заборона на розміщення контенту, небезпечного для здоровʼя, очевидно, що адміністрації сервісів не справляються з видаленням таких записів. TikTok — це порівняно молода соціальна мережа, хоча останні два роки вона є лідером цього сегмента ринку, її співробітники не можуть оперативно реагувати на нездоровий контент. Складнощі модерації такого контенту неодноразово продемонструвала Facebook, яка за свою більш ніж 10-річну історію не раз стикалася з небажаним контентом — від політичних маніпуляцій напередодні виборів президента США 2016 року до записів, що виражають сумніви щодо існування коронавірусу і аргументів противників вакцинації.

Модерація великих соціальних платформ вимагає величезних зусиль і не менш величезних вкладень, в тому числі — в навчання алгоритмів штучного інтелекту, які здатні більш оперативно реагувати на спірний контент. У той же час частину контенту, шкідливого для аудиторії, складно назвати однозначно небажаним, особливо якщо його автори попереджають, що висловлене є виключно їхньою особистою думкою. Крім того, не слід забувати, що поки в США діяльність соціальних мереж здійснюється в умовах існування так званої статті 230 закону про пристойність в комунікаціях, згідно з якою платформа не відповідає за вміст контенту, опублікованого користувачами.

Все це говорить про те, що порятунок потопаючих — справа рук самих потопаючих: тільки критичне мислення і медіаграмотність, здатність оцінювати одержуваний контент і не довіряти всьому, прочитаному в онлайні, можуть врятувати і дорослих, і підлітків від шкідливих порад «з інтернету».

Найбільш важливо — розуміння того, що особистий досвід одного конкретного блогера не означає, що його можна і варто застосовувати всім іншим, і що грамотний блогер, навіть якщо він не просто інфлюенсер, а професіонал, не даватиме універсальні поради, тим більше наполягати на їх дотриманні. Крім того, чим більше в відео або тексті до нього емоційно забарвленої лексики і закликів в стилі «дивитися всім», «терміново» або «найкраща порада», тим швидше варто перегортати такий контент, або, принаймні, точно не випробовувати на собі .

А якщо все ж рада виглядає такою, до якої варто прислухатися, краще пошукати інформацію по темі, поради професіоналів, дослідження вчених. І тоді приймати рішення.

    Реклама на dsnews.ua