• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Отруєння Би. Як громадянин поет "Новачок" не розпізнав

Брехливість і аморальність кремлівського ОЗУ не гарантують чесності і порядності його опонентів. Тим більше, що, і ті і інші росли на одній грядці

Дмитро Биков і Олексій Навальний на акції протесту/vot-tak.tv
Дмитро Биков і Олексій Навальний на акції протесту/vot-tak.tv
Реклама на dsnews.ua

Загинув поет, невільник честі... Але ні, цього разу ніякого поета, о диво, не вбили. І навіть про те, що Дмитра Бикова вбивали в 2019 році, стало відомо зовсім недавно з розслідування, початого дослідницькою групою Bellingcat з подачі пов'язаного з нею російського сайту The Insider. Останній же, за всіма непрямими ознаками — а їх непристойно багато, — проєкт СЗР, створений для боротьби з конкурентами з ГРУ і ФСБ.

...Ми вас отруїмо зовсім трошки

Отже, за версією, підкинутою СЗР, письменник Дмитро Биков по мамі в ході поїздки до Новосибірська в 2019 році міг бути отруєний співробітниками ФСБ. Тобто, міг бути, але міг і не бути. Міг Биков — але міг і не Биков. Міг отруєний, а міг просто з'їсти або випити чого-небудь не того. Чому по мамі? Тому що по батькові Биков — Зільбертруд, але приховує цей факт в чужій антисемітизму і націоналізму сучасній Росії, яка невпинно викриває український нацизм.

Якщо вірити російській Вікіпедії, хоча це не дуже гарна практика, Биков-Зільбертруд наполегливо працював, витягуючи срібники з російських ґрунтів (zilber — срібло, якщо що). Він "російський письменник, поет і публіцист, літературний критик, радіо- і телеведучий, журналіст, викладач літератури, кінокритик, політичний мислитель і активіст, опозиційно налаштований до сучасного російського керівництва, зокрема, до президента РФ Путіна, гіганта думки і батька російської демократії".

Така універсальність — річ надзвичайно практична. По-перше, скрізь можна бути "кращим з": найкращим поетом з письменників, найкращим критиком з мислителів, найкращим ведучим з активістів — і далі, по колу, аж до кращого чогось там з поетів. Така рухливість — кращий спосіб замаскувати посередність у всьому. По-друге, можна отримувати зарплати/гонорари в декількох місцях — як хворий, зустрінутий Швейком в божевільні, який видавав себе за двох святих, Кирила і Мефодія. Кирило і Мефодій — теж, до речі, дуже російська тема, як і божевільня. Але тут все зрозуміло: якби Діма Зільбертруд не був до мозку кісток практичною людиною, він не виріс би в Бикова.

Так ось, The Insider через Bellingcat, з яким він давно і тісно співпрацює, раптово злив інформацію про те, що Бикова в поїздці таємно супроводжували ті ж офіцери спецслужби, що підозрюються в замаху на Олексія Навального, з чого слідує... Ну, в загальному, ви зрозуміли.

Реклама на dsnews.ua

Той факт, що Биков живий і продовжує свою багатозадачну діяльність, не має, природно, ні найменшого значення. Давно відомо, що зловісно-гуманна рука ФСБ-ГРУ здатна отруїти до смерті тільки випадкових перехожих, а об'єкти замахів незмінно залишаються живі.

Втім, цього разу отруйники, схоже, перевершили навіть самих себе: Биков, який потрапив до лікарні в Уфі з підозрою на інсульт, не тільки не помер, але, спочатку, і не запідозрив отруєння. Підозри, але не більше, з'явилися вже потім, коли лікарі не змогли поставити Бикову діагноз. Але підозри ці були непевні і каламутні, а про спланований замах мова взагалі не йшла. Якби не розслідувачі з The Insider, бідолаха так і залишився б в невіданні.

Мертва змія не сичить

І ось, через два роки, Бикову раптово повідомили, що він був отруєний. Слово "можливо" кудись відразу загубилося, а симптоми, які лікарі спочатку прийняли за інсульт, виявилися дуже схожими з симптомами отруєння фосфорорганічними речовинами. Що характерно: Бикову стало погано під час вильоту з Новосибірська, а Навальному — при вильоті з Томська, куди він прилетів з Новосибірська. Це вже якийсь сибірський трикутник, Омськ-Томськ-Новосибірськ — невже ФСБ не могла нікого отруїти де-небудь ще? Тут би підняти статистику подібних випадків і пошукати, чим труяться в Сибіру прості громадяни, а не видні борці зі злочинним путінським режимом. Втім, хто там стане дивитися, через що мруть звичайні росіяни, й кому взагалі є до цього справа?

Але повернемося до Бикова. Що може відчути Видатний Російський Опозиціонер (тм), дізнавшись, що його намагалася отруїти ФСБ? Ймовірно, радість і гордість, оскільки статус труєного ВРО (тм) незрівнянно вищий, ніж статус нетравленого. Зрозуміло, що на місце Навального, якого вилікували, посадили і, за останніми даними, навіть дозволили йому читати в ув'язненні Коран (безумовно, Навальний щось замишляє), мітив багато хто. Кастинг був жорсткий — і ось, Бикову дзвонять і кажуть: "Ви перемогли. Прийнято рішення отруїти вас".

Правда, обережний Діма Зільбертруд не поспішає пуститися в танок, викриваючи режим, а лише погоджується — мовляв, так, була справа, отруїли. Адже The Insider ж брехати не буде? Але, на щастя, мама покликала чаклуна — і все закінчилося просто прекрасно.

Чому його не вбили

Чому залишився живий Биков — зрозуміло: його ніхто і не планував вбивати. Нікому не потрібен мертвий Биков. І навіть лякати його таким способом не було жодного сенсу: Биков — абсолютно нешкідливий чижик, який анітрохи не заважав і не заважає владі. Іншими словами, як писав класик (не Биков!): "Перед нами безсумнівний випадок так званої брехні".

Питання про те, чому поблизу Новосибірська хтось постійно труїться фосфатами, залишимо осторонь. При всьому бажанні знайти причину, починати, як уже сказано, потрібно з загальної статистики подібних випадків, не обмежуючись одними лише відомими постатями. Під найбільшою підозрою — місцева мінералка, яку з великою ймовірністю розливають з шарів, забруднених... ну, в принципі, в Новосибірську вони можуть бути забруднені взагалі чим завгодно. Місцеві — звикли, знову ж спрацював природний відбір, а ніжні москвичі мруть. Ймовірно, ефект посилюється в поєднанні з чимось ще, що частіше вживають в Москві, ніж в Сибіру. Биков сьорбнув водички в Новосибірську — і приземлився в лікарні в Уфі, а у Навального заповітна пляшка ненавмисно долежала аж до Томська.

Чому розкручують тему отруєння — теж зрозуміло. СЗР, яка в проєкті "Дві Росії, дві ери — один Кремль" відносить себе, ясна річ, до "Зовнішньої Росії", притоплює конкурентів, які теж тягнуть до "Зовнішньої Росії" свої лапки. Але, знай цвіркун свій припічок — і аристократи з СЗР заганяють смердів з ФСБ і ГРУ в Росію внутрішню, глибинну і плоскінну.

"Зовнішня Росія" буде цілком сучасною транснаціональною структурою XXI століття. Непомітно для сторонніх очей вона буде крутити на Заході зарубіжні активи Кремля, але м'яко опонувати Кремлю публічно, симулюючи "помірно-конструктивну опозицію". Тим часом "Внутрішня Росія", максимально ізольована в кільці ворогів, буде жити в XXI столітті до н.е., демонструючи дикість і агресивність, контролюючи ресурсні території і шантажуючи світ ядерним ударом. Така подвійна Росія, розведена в соціальному часі на чотири тисячі років, створить Кремлю непробивну систему оборони. Ну а в якості перестраховки частина внутрішньої російської власності вже розпродана і акціонована, і цей процес буде продовжений з тим, щоб створити в допомогу "Зовнішній Росії" "внутрішньоросійський Захід" і "внутрішньоросійський Китай".

Деяка демонізація "Внутрішньої Росії" — нормальна частина цього плану. Потім маятник хитнеться в інший бік, і тут-то з'ясується і буде залізно доведено, що ні Навального, ні Бикова не труїли, а Bellingcat нагнав заметілі. Ніхто вже не згадає, що під Bellingcat СЗР підклала The Insider, який і зливав йому інформацію про ці отруєння. Але зате всі згадають роль Bellingcat у відстеженні російського "Бука", який збив малайзійський "Боїнг", і найважливіша вкрай неприємного для Москви розслідування буде змита в унітаз.

Що стосується Бикова, то його роль в цій комбінації дуже скромна. Кругленький Чижик-Пижик просто стрибає з гілки на гілку, скльовуючи гонорарних черв'ячків. Ніхто не стане його вбивати — хіба що, подібно до Кашина, він сильно розлютить якогось ведмедя на воєводстві. Але це навряд чи. Діма Биков володіє надприродним чуттям. Він завжди знає, коли можна чірікнуть, а коли краще промовчати. Так що все з ним буде добре.

    Реклама на dsnews.ua