• USD 36.4
  • EUR 40
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Падіння, карантинні знижки та перспективи: Що відбувається на ринку нерухомості Києва

Карантин і економічна криза, яка накрила Україну, призвели до негативних тенденцій на ринку нерухомості Києва і України. Як змінилася вартість оренди квартир, що відбувається з цінами на житло в Києві та передмісті, і який взагалі прогноз для ринку нерухомості в 2020 році
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Починаючи з березня 2020-го року, Україна занурилася в економічну кризу і боротьбу з коронавірусом. Під замком виявилася сфера послуг, яка за різними даними становить 65% економіки України. Бізнес максимально переводить людей на віддалений режим роботи. Але значна кількість роботодавців скорочують штат, відправляють людей у відпустки за свій рахунок. Безробіття, за оцінкою Кабміну, в 2020-му році виросте до 9% (за Держстату більше 1,5 млн осіб) до 9,4%. Станом на 7 квітня за допомогою по безробіттю вже звернулися 363 тисячі людей. Це на 13% більше, ніж на 7 квітня минулого року, передає Depo.ua.

Якщо карантин триватиме до червня-липня, армія безробітних може скласти 2-3 млн осіб. І це якщо нам не вдарить дефолт. Всі ці тенденції безпосередньо впливають на ринок нерухомості в Києві і взагалі в Україні.

Власники комерційної нерухомості переживають не найкращі часи. Чимало магазинів, крім продуктових, офісів, коворкінг і інших бізнесів зупинили діяльність. Відповідно, намагаються домовитися з орендодавцями про заморожування виплат за оренду, або ж збити ціну на 50% на час карантину. Деякі просто заборгували виплати. Забудовники продовжують роботи на половині об'єктів або взагалі призупинили роботи. Первинний і вторинний ринок завмер. Як розповідає Depo.ua столичний ріелтор Володимир Овчаренко, квартири, які коштували до кризи 70 тисяч доларів, зараз не можуть продати за 65 тисяч, ціни доводиться знижувати істотно. А старе житло, особливо в центрі, ризикує втратити 25% вартості. Покупці вичікують продовження кризи і подальше падіння цін. Причому, вихід з карантину припаде на літо - мертвий сезон як у продажах, так і в оренду. Піки продажів припадають на весну і осінь. Раніше гравці ринку страждали від ревальвації гривні та зростання цін на квартири у валюті, до чого багато хто не був готовий. Нині ж криза, навпаки, вдарила по гаманцю людей і попит знизився. Договорів полягає в кілька разів менше, ніж у березні.

Оренда нерухомості в Києві так само переживає обвал вартості, збільшення пропозиції поряд з відтоком робочої сили з знімного житла столиці. У Києві простоюють близько 11 000 квартир і тенденції змушують власників йти на поступки і утримувати клієнтів.

Вартість оренди нерухомості в Києві

Керівник відділу в агентстві нерухомості LightHouse Олексій Романов призводить Depo.ua приклади ситуацій, які сьогодні відбуваються на ринку. "В половині квартир, які ми здаємо в центрі Києва, квартиранти з'їхали. В інших випадках вони пропонують власникам йти на компроміси і знижувати орендну плату. Наприклад, однокімнатна квартира на Богдана Хмельницького, яку здавали за 12 тис. грн, орендар хотів знімати за 6 тисяч", - зазначає Олексій. Фахівець додає, що господареві порадили здавати за 9 тисяч. Якщо орендар не погодиться, то за цю суму клієнта точно знайдуть.

І такі ситуації під час карантину - не рідкість. Олексій додає, що у Києві чимало власників житлової нерухомості зараз роблять знижки на час карантину, але з умовою, що після його завершення ціна буде змінюватися.

Реклама на dsnews.ua

На Печерську квартира з косметичним ремонтом здавалася за 7000. Зараз пропонують 6500.

Вже в березні кількість угод з оренди нерухомості знизилася в порівнянні з лютим на 30%. У квітні тенденція, за прогнозами багатьох фахівців погіршиться. Попит на квартири падає, а пропозиція збільшується із-за того, що на ринок довгострокової оренди вийшли власники, які раніше здавали квартири подобово. У них найбільша проблема: закриті кордони з-за коронавіруса означають заморожування туризму.

"Іноземці не їдуть, внутрішні туристи так само, доводиться шукати людей на місяць-два", - розповідає Максим, власник однокімнатної квартири на вулиці Дмитрівській у Києві. І додає, що раніше у нього було все розписано на два тижні вперед. Зараз не може знайти людей на тривалий термін. "Готовий здавати навіть за 8 тисяч на час карантину. Правда, коли відкриються кордони, мені необхідно буде переводити нерухомість назад у подобову оренду", - говорить Максим.

За інформацією ріелторів, деякі власники вже готові скинути навіть 50% від вартості оренди на час карантину, але в цілому господарі йдуть на поступки 10-12%. Найбільш важко власникам багатокімнатних квартир. На двокімнатні попит був достатній, а на трикімнатні і без того було складно знайти клієнтуру. Тепер взагалі не можна.

Володимир Овчаренко розповідає, що ціни залишаються стабільними на дешеве житло. Наприклад, "одинички" з косметичним старим ремонтом, які здаються за 5000 гривень, а також кімнати за 3000 гривень.

"Ми з подругами знімали трикімнатну квартиру на Святошино. Платили кожна по 3,5 тис. грн. Одну подругу звільнили. Іншу відправили у відпустку за свій рахунок. Вони поїхали додому, а сама я не витягну 10,5 тисяч оренди. Буду шукати щось нове", - скаржиться вінничанка Маргарита.

Старі квартири в спальних районах здавати все важче. Якщо однокімнатну хрущовку з косметичним ремонтом можна було орендувати за 6,5 тис грн, то сьогодні ціни опустилися до 4,5 тис. Орендарі змушені добиратися до роботи на транспорті, квартири далеко від метро. Але сьогодні метро не працює, а з транспортом теж є проблеми. Таке житло часто знімали студенти, працівники сфери послуг. Оскільки "внз" закриті, як і сфера послуг - немає і клієнтів.

Дуже "боляче" зараз власникам елітної нерухомості, яку знімали велика кількість іноземців. Останні виїхали, квартири з 20 і 25 тис. грн простоюють, недолік пропозицій навіть на нерухомість за 12-14 тисяч гривень в районах Палацу спорту, Сагайдачного. Однак, за інформацією Володимира Овчаренка, зріс попит на заміські будинки.

"Під Києвом вже нелегко зняти якусь дачу. Люди намагаються перебратися за місто, - каже Володимир. - Є приклад, коли чоловік здавав будинок за 20 тисяч гривень, а зараз у нього швидко його забрали за 25".

Будинки в сегменті $1500 - 3000 здаються на "ура". Ціни зросли на 5-10%.

У той же час власники нових квартир в передмісті Києва, на Петропавлівській і Софіївській Борщагівці не поспішають робити істотні знижки. Але дещо-що можуть все таки скинути. Наприклад, найбільш популярні однокімнатні квартири в нових РК 2016-2018 років Софіївської Борщагівки здавалися за 8-9 тисяч гривень на місяць. Двокімнатні йшли за 11-12 тисяч. Схожа ситуація і на Петропавлівській Борщагівці. Сьогодні власники готові скинути тисячу, максимум дві тисячі гривень квартирантам на час карантину. І логіка в таких діях є. Житлові комплекси Борщагівки нові, з закритими територіями. Інфраструктура там давно київська, а життя більш спокійна. Нові будинки з хорошими ремонтами по комфорту проживання набагато зручніше, ніж умовні хрущовки на Печерську, які можна зняти за ті ж гроші зараз. Тому орендарі погоджуються знімати однокімнатні квартири і за 8 тисяч гривень замість 9 на час карантину. Бо з такою ж комфортністю в Києві квартиру за ці ж гроші вони не знайдуть навіть сьогодні.

Що буде після карантину

Сьогодні трендом ринку стали так звані карантинні знижки. 10% або 45-50% готові скидати постійним квартирантам з прицілом на те, що карантин продовжено до червня. Але після зняття обмежень, повернення ділової активності, відкриття кордонів і поступового пожвавлення туризму, ціни на оренду в Києві поступово будуть повертатися до докризових в сегменті нового житла. Старі квартири, безперечно, швидко не зможуть здавати за ті ж суми. На ринок впливатиме збільшення безробіття, зменшення потоку туристів з-за психологічного страху перед зараженням коронавірусом, який ще буде бути присутнім до кінця цього року. Комерційна нерухомість також буде відроджуватися.

Щодо питання будівництва житла, багато об'єктів можуть бути заморожені, а здачі відстрочені. Зокрема і через реформи ДАБІ, з якої незрозуміло, що буде далі.

Сьогодні ясно одне: на ринку буде більше компромісних варіантів, тому що власники будуть боротися за клієнтів. Згідно з прогнозами аналітиків з нерухомості, ринок до кінця року може стабілізуватися.

    Реклама на dsnews.ua