• USD 27
  • EUR 32.8
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Пів сотні культурних інституцій звернулися до Зеленського та уряду з вимогою розв'язати ситуацію навколо конкурсу проєктів УКФ

Близько 50 культурних інституцій підписали відкритого листа президенту Володимиру Зеленському, прем’єр-міністру Денису Шмигалю та міністру культури та інформаційної політики Олександру Ткаченку щодо ситуації, яка склалася в Українському культурному фонді

Близько 50 культурних інституцій підписали відкритого листа
Близько 50 культурних інституцій підписали відкритого листа
Реклама на dsnews.ua

У листі, який є у розпорядженні "ДС", висловлюється обурення останніми рішеннями Наглядової ради УКФ щодо конкурсного відбору проєктів-претендентів на отримання грантів як такими, що "завдають нищівного удару по культурних інституціях та міжнародному іміджу України". Серед організацій-підписантів — як ті, чиї проєкти схвалені до реалізації, так і ті, чиї не підтримані.

Як зазначається у листі, на засіданнях 20, 22 та 24 травня Наглядова рада вперше в історії УКФ "кардинально змінила результати незалежної експертизи в порушення Закону України "Про Український культурний фонд" та чинного "Порядку проведення конкурсного відбору проєктів" (в редакції від 06.05.2021)". Рада ухвалила рішення не підтримувати значну частину проєктів програм "Культура. Туризм. Регіони", НОРД, "Аудіовізуальне мистецтво", "Аналітика культури", "Знакові події" (доля відхилених проєктів в окремих ЛОТах цієї програми сягала 75%), які пройшли попередні стадії відбору, посіли високі місця в рейтингу та були схвалені Дирекцією УКФ, "через невідповідність пріоритетам обраного ЛОТ-у та програми в цілому та/або через відсутність демонстрації потенціалу позитивної динаміки масштабування та/або не врахування загальних стратегічних цілей Фонду".

"Натомість будуть профінансовані проєкти, які за рішенням експертних рад мають меншу кількість балів і займають нижчі місця в рейтингу. Це безпрецедентне перекроювання результатів незалежного конкурсу не можна пояснити інакше, як упередженістю та намаганням замінити прозорі конкурсні процедури режимом "ручного управління", — мовиться у листі.

Організації-підписанти вважають, що такі дії Наглядової ради "викликають підозри в тенденційності її членів та в наявності у них прихованих інтересів".

"Вони є нелегітимними, оскільки виходять за межі повноважень Наглядової ради, визначених в статті 7 Закону України "Про Український культурний фонд", суперечать основним принципам діяльності УКФ, визначеним в пункті 1 статті 2 цього закону та порушують умови участі в конкурсі, що містяться в Інструкціях для заявників, якими визначено пріоритети Фонду на 2021 рік", — наголошується у листі.

Як вказується, законом не передбачена "підтримка" Наглядовою радою проєктів, що пройшли попередні стадії відбору, як і модифікація нею їхніх бюджетів, а лише схвалення відповідно до пріоритетів Фонду "рішення експертних рад Українського культурного фонду, погоджених Дирекцією Фонду, щодо …проєктів, вартість яких перевищує 150 мінімальних заробітних плат". Про зміну пріоритетів учасники конкурсу мають бути повідомлені завчасно, а не постфактум.

"Ухвалюючи рішення не підтримувати проєкт, Наглядова рада де-факто перебирає на себе функцію експертних рад та Дирекції Фонду, руйнуючи не тільки запроваджену в УКФ ефективну систему прийняття рішень, але також — і це ще небезпечніше — крихку довіру, що встановилася між культурним сектором та УКФ упродовж останніх років", — вважають ініціатори звернення.

Також зазначається, що всупереч принципам прозорості та підзвітності, зафіксованим у Законі, Наглядова рада "не надала жодного обґрунтування своїм рішенням, позбавила учасників конкурсу права на апеляцію та/або обґрунтування потреби в фінансуванні, не проінформувала про зміни пріоритетів та підходів до проведення конкурсного відбору, відмовившись у такий спосіб від діалогу з середовищем і проявивши неповагу до учасників конкурсного відбору".

"Український культурний фонд як державний інвестор сфери культури завоював репутацію демократичної інституції, що здійснює діяльність у прозорий, експертний, неупереджений спосіб через багатоступеневу систему запобіжників проти зовнішнього та внутрішнього втручання. Осердя цієї системи — незалежні експертні ради, складені з експертів, які обираються за принципом випадковості та діють анонімно, не вступаючи в безпосередній контакт з аплікантами. На роботу експертних рад завжди було чимало нарікань, однак УКФ системно підвищував експертну спроможність, посилюючи довіру всередині сектору. Перебирання функцій експертних рад Наглядовою радою Фонду є порушенням принципу експертної незалежності, дискредитацією фахової експертизи", — йдеться у листі.

Підписанти також зазначають, що робота Наглядової ради УКФ нового складу "від початку викликала критику інституцій та стейкхолдерів культурного сектора".

"Організований Наглядовою радою конкурс на посаду виконавчого директора УКФ яскраво продемонстрував некомпетентність та неспроможність Наглядової ради, яка через нездатність визначитись з переможцем де-факто заблокувала діяльність УКФ на кілька місяців. Деякі члени Наглядової ради під час дискусій та обговорень у прямому ефірі вдавались до сексистських, обсценних та упереджених коментарів, публічно руйнуючи репутацію інституції", — заявляють підписанти.

"Наслідок діяльності Наглядової ради нового складу — на середину року Фондом не завершено жодної переговорної процедури та не підписано жодного грантового договору за проєктами, які передбачають схвалення Наглядовою радою, через що десятки проектів організаторами заморожено або перенесено на невизначений термін. Потерпає імідж України як надійного міжнародного партнера, адже левова частка проєктів, відхилених Наглядовою радою, мають міжнародну складову. Розпочалася руйнація команди Фонду, позаяк частина ключових працівників уже подали заяви про звільнення із займаних посад", — йдеться у зверненні.

Підписанти закликають Міністерство культури та інформаційної політики України втрутитись у ситуацію, що склалася, докладно проаналізувати дії нового складу Наглядової ради Фонду щодо підтримки проєктів в рамках конкурсних програм 2021 року та вжити заходів з нейтралізації їхніх негативних наслідків. Вони також вимагають розпуску Наглядової ради УКФ, скасування її рішень, ухвалених з порушенням законодавства, і нормативних документів Фонду, притягнення винних до відповідальності.

"Український культурний фонд — спільне надбання українського громадянського суспільства, професійного та експертного середовищ, успішний кейс реформи державного управління та дієвий інструмент прозорого розподілу державних ресурсів. Ми не можемо допустити його дискредитацію зсередини. Ми пильно стежитимемо за перебігом подій та захищатимемо як інституцію, так і свої права всіма законними методами", — резюмують підписанти.

Лист підписали близько 50 організацій-учасників конкурсного відбору проєктів УКФ. Серед них — компанія "Артхаус Трафік" (ТОВ "Трафік філмз"), яка брала участь у відборі з проєктом "5-й Київський тиждень критики"), ДП "Національний центр Олександра Довженка" (проєкт "10-й Фестиваль німого кіно та сучасної музики "Німі ночі"), ДП "Національний культурно-мистецький та музейний комплекс "Мистецький арсенал" (Виставковий проєкт "Футуромарення"), ТВЗК "Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра" (партнер проєкту "Open open open theatre festival"), Інститут народознавства Національної академії наук України (проєкт "Твоя персональна екскурсія"), ТВЗК "КАТ "Золоті ворота" (проєкт "Open open open theatre festival") тощо.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua