• USD 29.3
  • EUR 30.7
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Чи отримають українці гроші на утеплення

Влада має намір перетворити субсидії на інвестиції в енергоефективність
Реклама на dsnews.ua

Фонд енергоефективності може запрацювати вже з наступного року. На засіданні Кабміну 24 червня було прийнято постанову "Про затвердження основних напрямів бюджетної політики на 2017 р.", яким передбачено фінансування заходів щодо створення цього фонду. "Я переконаний, що вже з наступного року ми передбачимо бюджетне фінансування фонду. Це рішення відкриває країні також і донорське фінансування з боку партнерів по ЄС і уряду Німеччини", — заявив віце-прем'єр-міністр — міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Геннадій Зубко. А щоб стимулювати українців вкладати кошти у утеплення будинків, влада має намір дати людям можливість використовувати заощаджену частину субсидії на погашення кредитів, взятих на енергозберігаючі проекти.

Термомодернізація не для всіх

Цієї осені українці отримають значно потяжелевшие платіжки. У середньому по країні, за розрахунками "Публічного аудиту", в опалювальний сезон оплата комуналки в двокімнатній квартирі щомісяця буде обходитися в 3 тис. грн. Зменшити платежі практично на третину можна, якщо встановити індивідуальний тепловий пункт і провести термомодернізацію. Але вся проблема в тому, що ці заходи дуже витратні. Приміром, найдешевший тепловий пункт коштує від 500 тис. грн. А комплексна реновація дев'ятиповерхового панельного будинку на кілька під'їздів може коштувати понад 10 млн грн. То є якщо в будинку 120 квартир, то мешканцям кожної з них доведеться викласти не менше 90 тис. грн.

Чиновники радять українцям звертатися в банки за позиками, обіцяючи відшкодувати за рахунок держави від 20 до 40% тіла кредиту. Але, незважаючи на це, "теплі" кредити виходять дороговатыми — близько 23-25% річних. "Враховуючи, що наші фінансові ресурси ми залучаємо з ринків, то вартість кредитування на сьогоднішній день залишається досить високою", — визнає радник голови правління Укргазбанку Родіон Морозов. Тому основними клієнтами банків були відносно забезпечені українці. З 2014 р., коли почала діяти програма "теплих" кредитів, понад 140 тис. домогосподарств взяли позики на суму майже 2 млрд грн. "З "теплими" кредитами ми потрапили в шар населення, який становить 5-7% від загальної кількості громадян", — говорить Геннадій Зубко.

Більш дешеві позики, як обіцяє влада, можна буде отримати у Фонді енергоефективності. За задумом чиновників, він буде наповнюватися за рахунок держбюджету і коштів донорів. У Бюджетний кодекс планується внести зміни, щоб 10% від суми, яка закладається на субсидії, йшло на фінансування фонду. Крім того, про готовність виділити кошти заявили в Євросоюзі в цілому і уряд Німеччини зокрема. У загальній складності, як розраховують вітчизняні чиновники, донори протягом перших п'яти років безповоротно нададуть 5 млрд грн. Держбюджет у перший рік підкине 1 млрд грн., а потім щорічно буде зменшувати субсидії на комуналку на 2% і половину цих грошей спрямовувати до фонду (за п'ять років сума повинна скласти 6,7 млрд грн.).

Але Фонд енергоефективності буде фінансувати тільки частина витрат на термомодернізацію будинку: 35% вартості проекту можна буде взяти кредит під 5% річних, 25% — отримати на безповоротній основі. Решта 30% необхідної суми громадяни та ОСББ зможуть взяти в державних та комерційних банках (передбачається, що під 20% річних).

Економити вигідно

Реклама на dsnews.ua

Ще один механізм фінансування — дозволити людям використовувати житлову субсидію на енергоефективні проекти. Але як саме це зробити, чиновники поки не вирішили. Є кілька варіантів. Перший — повна монетизація субсидії з вільним використанням. Тобто, коли певна сума перераховується на банківську картку споживача, а він розпоряджається цими коштами на свій розсуд, у тому числі інвестує в термомодернізацію житла. Однак такий підхід дружно критикують всі чиновники. Мовляв, несвідомі громадяни витратять гроші на першочергові потреби, до числа яких оплата комуналки та утеплення будинків не відносяться. Так і в бюджеті не знайдеться стільки живих грошей, щоб віддати їх отримувачам субсидій. Якщо в 2014 р. держава витрачала на субсидії 5 млрд грн., що становило 1,1% бюджету, то в 2015 р. — 18 млрд грн., тобто 3,1% бюджету. У поточному році видатки на ці цілі складуть 35 млрд грн. (5,1% бюджету), а в наступному, за прогнозами МВФ, потреба в субсидіях може досягти 80 млрд грн., тобто 10% бюджету країни.

Другий варіант — монетизація залишків субсидії. Надто щедрий рівень соціальних нормативів, на основі яких розраховується субсидія, призвів до того, що на рахунках постачальників послуг накопичується частина невикористаної споживачами субсидії. Саме ось цю суму пропонується перевести на банківський рахунок одержувача субсидії. "Таким чином, споживач отримає найсильніший стимул заощаджувати енергоресурси. Тут мова йде не стільки про те, щоб зекономлені населенням субсидії направляти на утеплення його житла, скільки про можливість для людини забрати готівкою кошти і витратити їх на свій розсуд", — вважає старший економіст Центру економічної стратегії Березня Кузьмін.

І третій варіант — переведення залишків субсидій на спецрахунки споживачів з обмеженим використанням. Ці гроші можна буде витратити на оммуналку, оплату кредитів по програмі IQ-Energy, "теплих" кредитів, інвестувати в проекти по лінії Фонду енергоефективності і т. п.

Поки влада чітко визначилися в одному — монетизувати будуть не всю суму субсидій, а її залишок. Як повідомив міністр фінансів Олександр Данилюк, це питання вже пройшов обговорення на Національному раді реформ при президенті, "і всі погодилися, що правильний шлях — це монетизація залишку". Зараз Кабмін розробляє механізм монетизації залишку субсидій. І чиновники впевнені, що цей механізм дозволить залучити до термомодернізації житла малозабезпечених громадян, які отримують житлові субсидії, тобто практично половину населення країни.

Яна Бугримова
Радник міністра фінансів, голова проектного офісу реформ Мінфіну

Ми розуміємо, що реалізація заходів з енергоефективності в половині домогосподарств має одне джерело — субсидії. Ми вивчали досвід багатьох країн, і в більшості з них система субсидій виконує цю функцію. В Україні субсидії прив'язані до норм, це означає, що при скороченні споживання енергоресурсів розмір субсидій не скорочується. Але є одна проблема — залишки субсидій, які залишаються на рахунках постачальників, можна використовувати тільки як аванс майбутніх платежів. Нам треба дозволити використовувати цей залишок на енергоефективність. Два місяці тому було прийнято рішення Кабміну, яке суттєво погіршило існуючу систему субсидій. Уряд вирішив, що в кінці опалювального сезону залишок субсидій, за винятком невеликого обсягу, відправляється в держбюджет. Тому, коли ми говоримо про монетизації залишків, то мусимо сказати собі чесно, що на даний момент їх немає. Вони повертаються в бюджет. Надалі нам треба переглянути норми споживання енергоресурсів, зробити їх адекватними і впровадити механізм використання залишків субсидій на енергоефективні заходи.

Тримати ноги в теплі, а голову в холоді - такий рецепт гарного самопочуття і принцип дії системи REHAU.

Звернемося до історії. Археологічні розкопки свідчать, що система обігріву підлоги застосовувалася ще в Стародавньому Римі. Спочатку це було привілеєм багатих громадян, але поступово такі системи поширилися і в громадських установах, наприклад, лазнях. Особливою популярністю обігрів підлоги користувався в холодних регіонах Римської імперії. Компанія REHAU продовжує традицію давніх часів. На сьогоднішній день одне з основних напрямків внутрішніх інженерних мереж REHAU - підлогове водяне опалення, коли замість звичних батарей використовуються сховані у підлозі труби. Це рішення стає все більш популярним, оскільки володіє рядом переваг і є більш енергоефективним порівняно з традиційним радіаторним опаленням. При цьому в жаркий час року система може працювати в режимі охолодження.

Щоб забезпечити у всіх приміщеннях бажане тепло, для стандартних радіаторів необхідні дуже високі температури води в системі опалення - як правило, в діапазоні 50-60 °C! Системи опалення/охолодження REHAU за рахунок використання великих площ нагріву обходяться набагато більш низькими температурами. Тепло при цьому поширюється рівномірно по всьому приміщенню, а втрати енергії при його розподілі мінімізуються. "Використовуючи систему водяного підлогового опалення, Ви можете зекономити двічі: 10% на капітальних витратах і 12% на експлуатації. Вам не потрібно купувати і встановлювати окремо систему опалення та охолодження, Ви відразу одержуєте "два в одному". Застосування цієї системи, на відміну від класичних радіаторів і кондиціонерів, дозволяє використовувати більш низькі температури теплоносія при обігріві і більш високі при охолодженні. При обігріві системою опалення комфортна температура повітря на 1-2°C нижче в порівнянні з використанням радіаторів. А кожен градус, на який знижується температура, дозволяє заощадити до 6% енерговитрат. Важливу роль в економії відіграє також ефект саморегулювання водяної теплої підлоги, тобто система сама реагує на перепади температури в приміщенні, змінюючи потужність теплового потоку", - говорить директор по маркетингу і продажам відділу внутрішніх інженерних мереж компанії REHAU Максим Солоненко.

Крім того, використовуючи кімнатний регулятор температури, можна налаштувати температуру в будинку або квартирі навіть на відстані - для цього потрібен лише
мобільний телефон та інтернет. Автоматика дозволить не тільки відрегулювати температуру у всьому будинку, але і виставити індивідуальні режими в окремих кімнатах. В квартирі ніколи не буде дуже жарко або дуже холодно - лише та температура, яку ви виберете!

Встановивши систему водяного підлогового опалення, можна буде ходити босоніж навіть в найлютіший мороз і спокійно залишати дітей грати на підлозі. Не потрібно буде побоюватися розпечених радіаторів і підступних протягів. Від нагрітого підлоги тепло піднімається вгору, рівномірно розподіляється по всьому об'єму кімнати і створює оптимальну температурну середу. Для створення теплового комфорту, як взимку, так і влітку, поряд з підлогою, можна використовувати
стіни і стелі. Коли за вікном +30 °C, приємна прохолода, що виходить від стін і стелі, перетворить будинок у справжній оазис серед навколишнього спеки.Ще одна перевага водяної теплої підлоги в порівнянні зі звичайними батареями - він не пересушує повітря! А рівномірне прогрівання повітря виключає циркуляцію пилу і розмноження мікробів. Це особливо актуально для тих, хто страждає астмою або алергією.

Система опалення REHAU забезпечує рівномірний розподіл тепла по всьому приміщенню. При цьому температури близько 20°C вже достатньо, щоб
досягти приємного відчуття тепла і заощадити велику кількість енергії. Подбайте про свій комфорт!

    Реклама на dsnews.ua