• USD 36.6
  • EUR 38.9
  • GBP 44.4
Спецпроєкти

Штучний і страшний. Чи забере чатбот ChatGPT роботу у журналістів

"ДС" розібралась, чи дійсно чатбот ChatGPT, що уміє генерувати тексти, стане вбивцею університетів та відбере роботу у журналістів

Щодня сайт ChatGPT відвідують понад 100 млн користувачів
Щодня сайт ChatGPT відвідують понад 100 млн користувачів
Реклама на dsnews.ua

Чатбот ChatGPT став найбільш обговорюваною технологією останніх тижнів. Про нього пишуть технологічні медіа, обговорюють на форумі у Давосі, забороняють в університетах та доєднують до пошукових систем. Щодня сайт ChatGPT відвідують понад 100 млн користувачів. Контраверсійність цього інструменту проявляється в надзвичайно різноманітних його оцінках. Одні експерти називають його вбивцею Google та причиною краху університетів, інші кажуть, що ChatGPT – це просто зручний інструмент для створення текстів, такий самий простий й утилітарний, як калькулятор для простих математичних обчислень. І так само, як калькулятор не може розв’язувати складні задачі, так само ChatGPT не зуміє написати аналітичний матеріал.

Істина, напевно, знаходиться десь посередині. А ChatGPT можна назвати початком нового етапу технологічної революції, в якій штучний інтелект зможе використовувати будь-яка людина для повсякденних рутинних задач.

Як працює ChatGPT

ChatGPT – це інструмент, що працює з використанням штучного інтелекту і уміє створювати тексти на задану тему й працювати в діалоговому режимі. Іншими словами, ChatGPT може вести діалог зі співбесідником й відповідати на запитання. Його відповіді – це не випадковий текст, вони пов’язані із запитаннями. ChatGPT також може знайти потрібну інформацію та дати розгорнуту відповідь на якусь тему. З цим, мабуть, пов’язате те, що ChatGPT почали спершу використовувати для студентських рефератів та наукових есеїв, а іще – для написання новин. Уже є спроби написати книги за допомогою ChatGPT й навіть створити програмний код.

ChatGPT і освіта та наука

Освіта особливо сильно стала перейматися появою такого інструменту як ChatGPT. Не встиг чатбот ChatGPT стати масово популярним, як його стали забороняти у навчальних закладах.

Натомість ентузіасти вирішили перевірити, чи зможе ChatGPT якщо не вчитися, то складати іспити замість студентів. Ці експерименти мали різні, хоча, здебільшого, успішні результати. ChatGPT успішно склав іспити по основному курсу "Управління операціями" програми MBA в Уортонській бізнес-школі. В Університеті Міннесоти ChatGPT склав іспит з права і перший з іспитів, які здають у США лікарі.

Реклама на dsnews.ua

Американські університети та деякі освітні департаменти заборонили використання ChatGPT студентами, попри те, що досвідчені професори навчилися розуміти, які саме студентські роботи були написані чатботом.

А ось фінський університет Ювяскюля навпаки дозволив використовувати цей інструмент. Своє рішення керівництво аргументувало тим, що чатбот зможе допомогти студентам у навчанні.

Вчені, які працювали над дослідженнями за допомогою ChatGPT, стали вказувати чатбота співавтором своїх робіт. Хоча згодом найбільш поважні наукові видання Science та Nature заборонили своїм авторам вказувати чатбота як співавтора. Цю ж ідею підтримали організатори наукової конференції з машинного навчання The International Conference on Machine Learning (ICML) і заборонили використовувати своїм учасникам ChatGPT при підготовці робіт. Це викликало жваві дискусії у науковому світі, а ініціатори заборони пояснили, що наразі у світі немає домовленості про те, хто насправді є автором тексту, підготовленого штучним інтелектом – людина-вчений чи все ж алгоритм. Не меншою проблемою є те, чи можна вважати таку роботу оригінальною. Така ж думка фігурує й у спеціально створеній політиці щодо використання AI-інструментів для наукових статей, яку опубліковало одне з найбільших наукових видань Springer Nature.

ChatGPT і питання безпеки

В переліку найпроблемніших способів використання ChatGPT питання цифрової безпеки згадуються декілька разів.

Серед цих проблем однією з найбільших є створення шкідливого програмного забезпечення. Причому чатбот може робити це нескінченно. Уже є випадки створення поліморфних вірусів – таких, які змінюють власний код таким чином, щоб їх було складно виявити антивірусними програмами. Експеримент по створенню поліморфного вірусу за допомогою ChatGPT виявився успішним. Створений вірус не лише не виявлявся існуючими антивірусами, але й не залишав слідів у пам’яті. Не менш лякаючим є той факт, що для того, щоб заставити ChatGPT зробити це, людині не потрібно бути фахівцем з безпеки чи програмістом. Дослідники, які проводили цей експеримент, підсумували, що за допомогою ChatGPT можна зробити кібератаки менш трудозатратними і більш рентабельнними.

Приклади небезпечних програм, створених за допомогою ChatGPT, уже продаються в дарквебі. Інструменти, для яких використовували ChatGPT, були розроблені для шкідливого ПЗ і фішингових листів, які могли бути використані для проведення шпигунства, здирницьких атак, спаму.

Але попри ці очевидні загрози, використання ChatGPT виявилось небезпечним й в інших, менш очевидних випадках. До прикладу, в компанії Amazon порекомендували не користуватися цим інструментом через те, що він генерував тексти, схожі на конфіденційні документи компанії. Й навіть припустили, що ChatGPT навчався на деяких з цих документів, які злив один із співробітників фірми.

ChatGPT та створення текстів

Мабуть журналісти й копірайтери стали тими фахівцями, які найбільше переймаються появою ChatGPT. Ставлення до ChatGPT можна описати твітом одного з копірайтерів: "Клієнт повідомив мене, що більше не платитиме за створення контенту для сайту, тому що ШІ може писати його безкоштовно. Проте він хоче платити мені частину, щоб я "переписав" текст іншими словами і той пройшов перевірку Google".

Видання Cnet використовувало чатбота для створення статей, проте з часом редакція відмовилась від цієї практики. А коли про це стало відомо на загал й колеги почали перевіряти тексти, створені штучним інтелектом, виявилося, що в них є багато фактологічних помилок та навіть таких, які могли зашкодити читачам. Останнє, до прикладу, стосувалось розсилки про кібербезпеку. Більше того, тексти дуже нагадують раніше опубліковані на сайті матеріали.

Це не завадило редакції Buzzfeed заявити про власні плани використання штучного інтелекту для створення журналістських матеріалів.

Є певні успіхи у використанні ChatGPT для написання політичних доповідей. З такою штучно-згенерованою доповіддю виступив конгресмен з Массачусетса. Доповідь, до речі, оцінили як нудну й позбавлену оригінальності. Подібний експеримент по створенню тексту виступу провів й прем’єр-міністр Киргистану Акилбек Жапаров, виступаючи на форумі "Digital Almaty 2023".

Золота середина

Поява інструментів штучного інтелекту, таких як ChatGPT, напевне змінить багато звичних речей у нашому житті. Уже сьогодні можна випробувати ChatGPT, скориставшись одним з додатків, що працюють з ChatGPT. Їх можливості більш ніж наглядно показують, що саме сьогодні й найближчими роками умітимуть чатботи із штучним інтелектом. Це стандартні листи та звіти, створення стандартних описів до відео чи товарів в інтернет-магазинах, пошук в інтернеті й інші задачі, які можна автоматизувати. Натомість результат застосування ChatGPT для створення тексту українською мовою виглядає дуже посередньо й створює враження "налитої води", а не дійсно цікавого унікального матеріалу.

Тому сьогодні можливості AI-інструментів знаходяться на рівні автоматизації стандартних задач — вони напевне замінять райтерів, задача яких полягала у написанні стандартизованих текстів або офіс-менеджерів, які генерували стандартні акти виконаних робіт чи рахунки на оплату.

Саме тому експерти пропонують сприймати ChatGPT як калькулятор і не більше й не забороняти ні в освітньому процесі, ні в журналістиці. Таку саму думку висловив професор Стенфорду, назвавши ChatGPT "калькулятором для письма": "чатбот позбавить багатьох рутинних, механічних завдань, і в той же час люди, які його використовують, зможуть виконувати більш творчу роботу".

Цікаво буде побачити, наприклад, за рік, як ChatGPT та аналоги змінять існуючі онлайн-сервіси, особливо після того, як в Google та Microsoft повідомили про інтеграцію штучного інтелекту в їх пошукові системи та офісні додатки.

Набагато серйознішою проблемою є можливості ChatGPT генерувати фейки практично на будь-яку тему, й робити це миттєво. Якщо до роботи ChatGPT додати зображення, згенеровані штучним інтелектом, то можна отримати результат, в порівнянні з яким маячня російської пропаганди виглядатиме дитячим лепетом.

    Реклама на dsnews.ua