• USD 28.4
  • EUR 33.4
  • GBP 36.9
Спецпроєкти

Швидка допомога по-новому. До кого приїде і за скільки

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов оголосив про збільшення базового тарифу на надання екстреної медичної допомоги в 2,5 рази на наступний рік. "ДС" розібралася, що зміниться у зв'язку з цим і чи стануть "швидкі" приїжджати частіше

Зміст

Що таке тариф на надання екстреної медичної допомоги?

Базовий тариф на надання екстреної допомоги — це кошти, які отримують Центри екстреної медичної допомоги на одного зареєстрованого жителя району. Сума, яку в місяць отримує Центр екстреної медичної допомоги, розраховується таким чином: кількість людей, які зареєстровані в населеному пункті, помножується на базовий тариф. Тариф єдиний для всієї території України, його визначає Національна служба здоров'я. Ці кошти йдуть на заробітну плату працівникам, пальне для машин екстреної медичної допомоги та медичні засоби, які знаходяться в каретах "швидкої".

Який тариф на надання екстреної медичної допомоги встановило МОЗ?

Початковий тариф становив 116 грн, в 2020 р. був збільшений до 164 грн. На наступний, 2021 р., встановлено тариф в розмірі 412 грн.

Чи потрібно українцям платити за виклик "швидкої"?

Надання екстреної медичної допомоги безкоштовне для всіх українців незалежно від наявності підписаної декларації з сімейним лікарем.

Чи можна викликати "швидку", якщо прописаний в іншому місті?

Так, українці можуть отримати екстрену медичну допомогу в будь-якому місті країни незалежно від прописки.

В яких випадках приїде/не приїде "швидка"?

В Україні існують чотири типи викликів "швидких". Перша категорія — це виклики, в яких людина перебуває в критичному стані і вимагає негайного втручання (наприклад, якщо у пацієнта є ознаки клінічної смерті). У таких випадках "швидка" зобов'язана приїхати менш ніж за 10 хвилин.

Друга категорія — екстрені виклики. До них відносяться потенційно серйозні стани, які потребують негайної оцінки або транспортування. «Швидка» повинна приїжджати максимум за 20 хвилин.

Третя категорія — нетермінові виклики. Сюди відносять стани людини, які не несуть загрози для життя і здоров'я. Такі виклики будуть передавати сімейним лікарям. Бригада "швидкої допомоги" приїжджатиме, якщо не задіяна у викликах перших двох категорій.

Четверта категорія — прості випадки (нежить, кашель, головний біль і так далі). "Швидка" приїжджати не буде, пацієнту запропонують консультацію по телефону або направлять до сімейного лікаря.

Чи буде "швидка" приїжджати на виклик швидше?

За даними Міністерства охорони здоров'я, на даний момент тільки 31% бригад "швидкої допомоги" доїжджають на виклик в терміни, встановлені державою. Максим Степанов запевнив, що в зв'язку зі збільшенням фінансування вдасться прискорити приїзд машин на виклик. За розрахунками уряду, в 2020 р. вчасно на виклики повинні приїжджати не менше 60% бригад, у 2022 р. — 75%, у 2023 р. — не менше 85%.

Куди відвезуть хворого?

МОЗ і НСЗУ працюють над маршрутизацією пацієнтів. Це означає, що екстрених хворих направлятимуть в спеціалізовані лікарні. Наприклад, якщо є пацієнт з інсультом, його відразу повинні вести в заклад, де йому зможуть провести тромболізис або тромбоекстракцію, а не в найближчу лікарню, де може не бути потрібного обладнання або фахівців. Крім того, бригада екстреної допомоги повинна попередити лікарню про транспортування пацієнта, щоб відразу по прибуттю хворому почали надавати медичну допомогу, особливо в разі критичного стану.

    Реклама на dsnews.ua