• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Смерть героя. Помер Берні Мейдофф — людина, яка прогнула систему

Організатор найбільшої фінансової піраміди, відомої у світовій історії, Мейдофф помер у в'язниці у віці 82 років. У 2009 році його визнали винним в обмані десятків тисяч вкладників і засудили до 150 років позбавлення волі.

East News
Реклама на dsnews.ua

Цілком очікувано вслід Мейдоффу полетів град каміння: мовляв, і тут залишився винен, відсидівши лише 12 років з 150. Цікаво, хто-то з ошуканих Мейдоффом простаків дійсно розраховував, що він відсидить всі 150, від дзвінка до дзвінка? Хоча, як знати, — цілком можливо, що і розраховував.

Чим знаменитий Мейдофф

Як уже сказано, він організував найбільшу в історії фінансову піраміду, що протрималася, за різними оцінками, від 20 до 40 років і заподіяла ошуканим вкладникам збитки, включаючи неотриманий прибуток, в $64,8 млрд. Насправді збиток був, звичайно, куди меншим: фактично інвестори втратили близько $17,5 млрд, з яких призначені судом піклувальники в даний час змогли повернути $14 млрд. Але і цього вистачило, щоб, піймавши Мейдоффа, вкотити йому максимально можливий термін.

При цьому Мейдофф діяв в рамках досить простої і добре відомої схеми Понці, коли ранні вкладники отримують гроші наступних. Це створює враження найвищого прибутку і залучає нові юрби, що повірили в річну прибутковість 8-10%. За цією ж схемою діяла, наприклад, МММ. Але масштаби і тривалість успішної роботи Мейдоффа, а також загальне визнання його успішним інвестором вражають. У наявності були безсумнівна харизма і яскравий талант.

Син європейських іммігрантів з Польщі, Румунії та Австрії, що виріс в Нью-Йорку, Мейдофф в 1960 році заснував фірму Bernard L Madoff Investment Securities, яка займалася розміщенням акцій — тобто пошуком інвесторів. Надалі Мейдофф був головою фондової біржі NASDAQ. Комісія з цінних паперів і бірж США вісім разів розслідувала діяльність його компанії, знаходячи її підозріло прибутковою, але не розкопала нічого. Мейдоффа погубила лише глобальна рецесія 2007 року, коли інвестори, що постраждали від спаду, намагалися вивести близько $7 млрд з його фондів, і він не зміг знайти грошей, щоб покрити їх запит.

На суді було встановлено, що схема Понці була запущена Мейдоффом з початку 90-х, але багато що говорить про те, що він успішно використовував її ще з 70-х.

Секрети його успіху

Реклама на dsnews.ua

Секретів, що дозволили Мейдоффу десятиліттями експлуатувати примітивну схему розводу жадібних і дурних лохів (а як ще накажете називати тих, хто купився на схему Понці?), теж небагато, і вони досить прості.

Перший: почни зі своїх. Піраміда Мейдоффа стартувала серед його друзів, родичів і знайомих в заміських клубах Мангеттена і на Лонг-Айленді і була густо замішана на єврейській благодійності глави Bernard L Madoff Investment Securities. При цьому найперші ряди практично не постраждали — принаймні, могли не постраждати, отримавши в рамках схеми Понці високий прибуток в приклад іншим, вивівши його і відійшовши в сторону. Якщо ж хтось із них вирішив ще разок покататися на цій каруселі, то він сам і був винен.

Другий: створи свій світ за своїми правилами. Це не так вже й складно: завжди можна знайти експертів, які заявлять і доведуть все що завгодно, оскільки пропозиція на ринку експертних послуг широка і нескінченно різноманітна. Цих експертів навіть не доведеться підкуповувати прямо — хіба що трохи доплатити, щоб були старанніші. Організуй кампанію в ЗМІ. Стань в позицію "мої послуги не для всіх" — і примусь платити за можливість співпрацювати з тобою, обмеживши пропозицію, а з отриманого прибутку заплати тим, хто тобі дійсно потрібен. І люди потягнуться в прекрасний новий світ, де можна отримувати 10% річних, а тих, хто буде говорити, що це шахрайство, вони самі в обуренні проженуть геть.

Ось, власне, і всі секрети. До слова, великі компанії, що тримали власний штат аналітиків, від афери Мейдоффа абсолютно не постраждали. Вони просто не брали участі в його пірамідах, стоячи осторонь і ввічливо посміхаючись.

Пішов гідно

Коли стало зрозуміло, що викриття неминуче, Мейдофф вивів з-під удару двох синів і дружину, забезпечивши їм, можливо, і не настільки розкішне, як на хвилі його успіху, але цілком безбідне майбутнє. Його брат в 2012 році отримав-таки 10 років, але 10 — не 150. До дружини претензій не було, сини до самої смерті (один наклав на себе руки, інший помер від раку) перебували під слідством, але жодне звинувачення проти них так і не доведене.

Підсумки

Скандал став одним з найбільш принизливих провалів Комісії з цінних паперів і бірж (SEC), регулятора акцій США, оскільки він не зміг виявити шахрайство, незважаючи на те, що з 1992 року все було, в цілому, абсолютно ясно.

В основному постраждали багаті інвестори з Перської затоки і Палм-Біч у Флориді, пенсійні фонди і фонди університетів, а також благодійні організації, включаючи фонди Елі Візеля і Стівена Спілберга. "Ми думали, що він Бог. Ми довіряли всьому в його руках", — сказав в 2009 році Елі Візель, чий фонд втратив 15,2 мільйона доларів.

Мораль №1: не сотвори собі кумира. Мораль №2: скільки повторюй дурням мораль №1, вони все одно його створять. Дурні не можуть без цього — на те вони і дурні.

Чи шкода постраждалих? Та ні крапельки. Рівно настільки ж, наскільки не жаль тих, хто голосував за "просто перестати стріляти" і за зарплату в 4000 євро для вчителів. Всі вони, і перші, і другі, отримали рівно те, чого заслуговували. Зате Мейдофф, що виставив це збіговисько дурнів в їх справжньому світлі, викликає щиру повагу і симпатію. Він, звичайно, не був богом, але безперечно був Бичем Божим.

І дурні не пробачили Мейдоффу — ні, не матеріальних втрат, а того, що він витягнув на світло всю їх дурість. Ненависть дурнів була настільки велика, що на судових засіданнях Мейдоффу довелося вдягати бронежилет.

Але чи можна звинувачувати Мейдоффа в тому, що ошукані ним самі хотіли бути обмануті? Система не пручалася йому — навпаки, вона охоче прогиналася під зухвалого шахрая.

І, нарешті, останнє. Смерть Мейдоффа розбудила безліч експертів, які предметно і переконливо доводили шахрайський характер його схем, починаючи з 1992 року. Їх ніхто не хотів слухати ні тоді, ні зараз. Тоді — тому, що вони псували своїм песимізмом прекрасну картину майбутнього, намальовану Мейдоффом. Зараз — тому, що вони одним своїм виглядом нагадують постраждалим про їх легковірність і дурість. Всі ненавидять цих нікому не потрібних правдорубів, хоча і приховують це. А Мейдофф пішов, так і залишившись легендою.

    Реклама на dsnews.ua