• USD 26.8
  • EUR 31.9
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

"Супутник V", що звалився з небес. Чим викликан спалах коронавірусу в Росії

Чудес не буває: відстала країна не може зробити нічого високоякісного і передового. Спроби імітувати інновації спираючись на технології позаминулого століття, неминуче ведуть до провалу, і порваний батут Рогозіна — ще не найгірше, що може трапитися

Частина російських регіонів зіткнулися зі спалахом коронавірусної інфекції
Частина російських регіонів зіткнулися зі спалахом коронавірусної інфекції / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

У Росії катастрофічно швидко зросла кількість захворювань коронавірусом. В цілому по країні, і тільки за офіційними, явно неповним даними, реєструються всі більші і більші нових випадків на добу, що б'ють колишні рекорди. У Москві все йде набагато гірше, ніж у провінції.

Ця катастрофа — а мова йде саме про катастрофу, — відбувається в країні, де зареєстровано вже чотири (!) вакцини від COVID-19 власної, тобто російської розробки і виробництва, плюс ще одна, і поки єдина в світі, вакцина для тварин. У країні, яка пропонувала, а нерідко і просто нав'язувала свій "Супутник V" всьому світу. Як накажете це розуміти?

Велика брехня про "Супутник V"

Власне кажучи, розуміти тут особливо нічого. Досить згадати про те, що жодна з російських вакцин не отримала сертифікації на міжнародному рівні. Хоча часу для проведення повного циклу випробувань, принаймні, "Супутника-V" було більш ніж достатньо. Але проблема в тому, що жодна з російських вакцин просто не в змозі пройти випробування, які проводили б об'єктивні експерти. Про те, що російські вакцини — фейк, а відстала технологія не дозволяє росіянам зробити щось гідне, говорили і писали вже давно — але в Росії кожен раз піднімали виття про "русофобію". І ось різкий спалах, і явно не в сезон. І хто тут русофоб? Невже вірус?

Перший дзвінок продзвенів ще в квітні, коли Словацьке національне управління з лікарських засобів (SUKL) через неповноту наданої документації не змогло провести власних випробувань партії "Супутника V", поставленої з Росії. При цьому мова йшла зовсім не про дріб'язкові причіпки: SUKL повідомило, що в пакеті документів, наданих виробником, не вистачало приблизно 80% необхідних даних, які росіяни не прислали і після повторних звернень.

Тоді словаки спробували дістати повну документацію на "Супутник V" в сусідній Угорщині, яка використовувала російську вакцину з березня, але не змогли через обмеження по конфіденційності, прописаних в угорському контракті. Нарешті, вперті словаки запросили документацію в Європейському агентстві з лікарських засобів (ЕМА), яке проводило власну перевірку "Супутника-V" — і отримали її. Висновки були розгромними: з'ясувалося, що "що фармацевтична форма вакцини, ввезеної в Словаччину, не є ідентичною медичного продукту, який є предметом перевірки ЕМА", а "партія вакцини, яка використовувалася в доклінічних випробуваннях і клінічних випробуваннях, описаних в журналі The Lancet, не відповідають за характеристиками і властивостями партіям, відправленим до Словаччини ".

Реклама на dsnews.ua

Нічого дивного в цьому не було. Відсталі російські технології просто не дозволяють забезпечити однаковість вакцин при масовому виробництві.

Скандал тоді швидко зам'яли. Росія спішно відкликала всі поставлені вакцини, а словаки випнули уряд, який уклав сумнівну оборудку.

Але тут приспіла розгромна стаття все в тому ж The Lancet, який спочатку відгукнувся про "Супутник V" вельми прихильно. Підписана групою біологів і епідеміологів з ряду країн, включаючи, до речі, і Росію, стаття була присвячена аналізу даних, наданих інститутом ім. Гамалії, котрий створив вакцину спільно з виробниками біологічної зброї з 48-го ЦНДІ. Вказавши на очевидні нестиковки в даних, автори статті довели їх недостовірність. Іншими словами, сприятливі дані про результати випробувань російська "Гамалія" просто вигадала.

Щеплення "Супутником V" не захищає щепленого
Щеплення "Супутником V" не захищає щепленого / EPA/UPG

Біологічна зброя

Однак останні події в Росії свідчать про те, що російські вакцини — щось набагато гірше, ніж просто фейк. Позасезонний, і, до того ж в розпал прищеплювальної кампанії, спалах COVID-19 прямо вказує на те, що щеплення "Супутником V", найбільш ходової російською вакциною, не захищає щепленого, а, навпаки, створює умови для його зараження. Щоб зрозуміти, як таке можливо технічно, нам доведеться розібратися в тому, як працює "Супутник V".

"Супутник V" по суті є аналогом AstraZeneca: двокомпонентна векторна вакцина на основі аденовірусів. Не будемо зараз обговорювати, на що незмінно бувають схожі всі радянські/російські розробки, що випускаються під загальною маркою "Аналоговнет зі Знаком якості". Метод же конструювання таких вакцин давно відомий, і, природно, придуманий не в Росії. Метод зводиться до створення вірусу-химери, який не викликає хвороби як такої, але має деякі білками хвороботворного вірусу. Це спонукає організм виробляти антитіла, здатні цим білкам протистояти.

У випадку з коронавірусом найкращою мішенню для імунної системи щепленого організму є поверхневий білок, який утворює його "корону". Цей білок, відомий як "шип", чіпляється за клітини, що дозволяє вірусу злитися з ними, проникнувши всередину. Якщо обвішати такими шипами нешкідливий, або майже нешкідливий вірус, то організм, відчувши проникнення в клітину чужака, все одно почне виробляти антитіла. Правда, у випадку з COVID-19 є нюанс: шип змінює форму, готуючись злитися з кліткою. Антитіла, чутливі до форми, що передує злиттю, ефективно працюють проти вірусу. Але антитіла, вироблені проти форми, вже готової до злиття, коронавірус не зупиняють.

Зрозуміло, що шипи від Covid-19 на вірус-переносник навішують зовсім не пінцетом, а за допомогою складних біотехнологій. Шипи, природно, не обдирають з вірусів COVID-19 поштучно, а, вивчивши їх склад, виробляють штучно. Але, як ми пам'ятаємо, тут є нюанс — форма шипа. Білок начебто один і той же, а форма у нього буває різна.

Отримані химери можуть потім розмножувати у відповідному середовищі, а можуть збирати для використання в першому поколінні, без спроб домогтися їх розмноження. Принцип і там, і там один і той же: виробити імунну відповідь до білка-шіпу, закривши тему проникнення вірусу в клітину. У разі "Супутника V" і AstraZeneca використовуються химери першого покоління, "зібрані" за допомогою біотехнологій.

Другий нюанс — вірус-контейнер. У AstraZeneca використовується вірус шимпанзе, до якого люди взагалі не сприйнятливі. В "Супутнику-V" — людський аденовірус, що викликає легке нездужання.

Тепер множимо все сказане на неохайні російські технології. Що отримуємо в результаті?

Недбало обвішана шипами незрозуміло якої форми химера, виготовлена на невідомо який виробничому майданчику, без нормального контролю якості, за одвічним російським сказанням "бери більше — кидай далі", то чи виробляє імунітет, то чи ні. Тут уже як пощастить, але, щонайменше, значна частина вакцин, в тому числі і цілі партії, вироблені без постійного і належного контролю якості, можуть не надавати ніякого імунного впливу. Зате людський аденовірус, що лежить в основі вірусів-химер, дещо послаблює організм, знижуючи імунну відповідь, а масове проникнення химер через мембрани клітин після щеплення створює сприятливий фон для проникнення туди вже справжнього Covid-19. Щоб було зрозуміліше: "стикування" вірусу і клітини — штука тонка. Не завжди вона проходить для вірусу успішно. Зате, якщо вже шип спрацював, вся клітинна мембрана стає проникною. Тепер дивимося: організм отримав дозу химер, які відкривають клітинні мембрани. Одночасно з цим він отримав і людський аденовірус, а з ним — то найлегше нездужання і невелике ослаблення імунітету. Деяка кількість вірусів Covid-19 завжди присутні у навколишньому середовищі, і в цей момент вірогідність їх проникнення в клітини нібито щепленого організму різко зростає. І вони проникають туди набагато більш масово, ніж до щеплення. Вірогідність захворювання такого прищепленого зростає, причому за час інкубаційного періоду у нього не виробляється навіть початковий імунітет. Вакцина-то липова. Ось, власне, і вся історія.

Додати тут особливо нічого. Хоча... Можливо, в Україні не слід забороняти робити щеплення "Супутником-V" всім бажаючим, але з обов'язковим ознайомленням з інформацією про те, що в його дієвості є великі сумніви і що ні в які країни, де "Супутник V" не визнають за вакцину з таким щепленням не пустять. Якщо людина і після цього бажає зробити щеплення російською вакциною — не треба йому перешкоджати. Не варто заважати природному відбору, який поліпшує інтелектуальні якості нашої популяції.

Саме цим шляхом, до речі, пішли в сусідній з нами Молдові, де партії "Супутник-V" вже завозять з Росії в Придністров'я. Якщо ж на виборах 11 липня переможе блок ПСРМ-ПКРМ, можливість зробити щеплення "Супутником V" отримають і жителі решти країни. І це вірно! Хочуть — і на здоров'я. Природа і природний відбір самі все вирішать.

    Реклама на dsnews.ua