• USD 40.4
  • EUR 43.2
  • GBP 51.1
Спецпроєкти

Світлі голови. Коли вимруть блондини

У пресі з завидною постійністю з'являються повідомлення, що остання людина зі світлим волоссям народиться у Фінляндії
Парад блондинок в Одесі. Фото: УНІАН
Парад блондинок в Одесі. Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Щороку 31 травня у світі відзначають День блондинки. Є кілька версій походження свята, за однією з яких ідею святкувати день світловолосих людей підкинув Голлівуд картиною "Блондинка в законі". Ось вже десяток років по всьому світу 31 травня блондинки збираються на паради і вечірки. Правда, більшість з них блондинки ненатуральні - натуральний світлий колір волосся в наші дні став справжньою рідкістю. У пресі і зовсім з'являються повідомлення про те, що останній блондин на землі народиться в 2020-м. І станеться це у Фінляндії.

Блондинки - улюблений об'єкт кінематографа і анекдотів. У першому випадку вони ніжні і сексуальні, у другому - безпорадні й безглузді. Хоча дослідження доводять: ніякого зв'язку між кольором волосся і розумовим розвитком немає.

Джей Загорски, науковий співробітник університету Огайо, в 2016-му досліджував дані 10 878 американок, які вказали, що блонд - їх натуральний колір волосся. Виявилося, що різниця у рівні IQ між володарками волосся різного кольору становить всього кілька балів. Невеликі відмінності у рівні IQ і серед чоловіків з різним кольором волосся.

Такі висновки Загорски зробив на основі вивчення результатів декількох тестів для визначення інтелекту: National Longitudinal Survey of Youth (NLSY79), проведеного в 1979 р. для Бюро статистики праці США, а також Armed Forces Qualification Test (AFQT), проведені Пентагоном в 1980 і 1985 рр. Тести, зокрема, містили питання лінгвістичного та математичного характеру. З дослідження було виключено дані про чорношкірих жінок, а також азиатках, які не могли бути натуральними блондинками в силу походження. Крім того, Загорски не аналізував дані жінок з фарбованим волоссям.

У результаті з'ясувалося, що середній IQ блондинок становив 103,2, тоді як у шатенок цей показник досяг 102,7, рудоволосих - 101,2, брюнеток - 100,5. Загорски зазначив, що різниця дуже невелика: "Ми не можемо сказати, що блондинки розумнішими за інших, проте точно не дурніші".

Між тим вченим не дає спокою питання, чому на землі взагалі виникли блондинки. Сьогодні світловолосих людей на землі всього 1,8% від населення. Найчастіше вони зустрічаються серед жителів північної і східної Європи. Втім, дослідники відзначають, що в цій частині світу взагалі самий різноманітний колір волосся і очей порівняно з іншими куточками Землі. Причини такого розмаїття учені доки не встановили.

Популяційний генетик Алан Темплтон з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі доводить: стародавнє євразійське людство не було витіснене сапієнсами, що вийшли з Африки 80-100 тис. років тому, а змішалося з ними. На виникнення такого різноманіття кольорів волосся і очей, яким володіють жителі північної і східної Європи, без процесу відбору пішло б близько 850 тис років. Між тим люди в Європі з'явилися лише 35 тис. років тому. На думку Темплтона, обмін генами між євразійськими і африканськими популяціями предків людини практично ніколи не припинявся.

Реклама на dsnews.ua

Звідки ж взялися блондини? Причому слід зазначити, що світловолосі і світлошкірі люди зустрічаються серед представників всіх рас. Однак у випадку з африканцями або азіатами прийнято говорити про альбінізмі - відсутність пігменту меланіну, який і надає забарвлення шкіри, волосся, райдужної і пігментного оболонок ока. Причина альбінізму генетична. Хоча є ще австралоїди, які при наявності досить темної шкіри в молодому і старшому віках теж можуть похвалитися світлим волоссям.

Що ж стосується європейських блондинок і блондинів, то канадський антрополог Пітер Фрост пов'язує появу людей зі світлим волоссям з статевим відбором. У своїй роботі 2006 р. він зазначає, що в Північній і Східній Європі можна виявити сім кольорів волосся. Оскільки це розмаїття виникло відносно недавно, то мова йде, швидше за все, про еволюційної селекції. Причому селекції за статевою ознакою. Фрост зазначає, що найбільшу різноманітність кольору волосся і очей спостерігається на території, яка під час льодовикового періоду 10 000-15 000 років тому являла собою континентальну тундру. Життя в таких умовах була суворою, і в пошуках їжі мисливцям доводилося долати великі відстані. У жінок при цьому було значно менше можливостей самостійно роздобути їжу. Оскільки в таких умовах багато жінок залишилися без партнерів, загострилася селекція за сексуальним ознаками.

Простіше кажучи, у білявих жінок було конкурентну перевагу перед володарка темних волосся в боротьбі за чоловіків, уцілілих в льодовиковий період. З того часу блондинки продовжують залишатися втіленням сексуальності. Навіть джентльмени, як відомо, віддають перевагу блондинкам.

Сьогодні більшість білявих красунь на землі - фарбовані. При цьому ніхто не знає, скільки залишилося натуральних блондинів. У вересні 2002-го в пресі прокотилася хвиля публікацій про те, що власників світлих волосся пора заносити в Червону книгу. Так, стаття BBC News розповідала про дослідження німецьких вчених, які стверджували, що до 2202 р. блондини просто перестануть існувати. А останньою країною, де народиться людина зі світлим волоссям, стане Фінляндія - тут і правда дуже високий відсоток блондинів. Іншим джерелом подібної інформації називали звіт Всесвітньої організації охорони здоров'я. Прогнози про загибель блондинів викликали такий резонанс, що ВООЗ навіть довелося опублікувати заяву про те, що жодних досліджень про долю білявих жителів Землі вони не проводили і про майбутнє блондинів їм нічого не відомо.

Примітно, що в публікаціях про вимирання блондинів йшлося про те, що рецесивний ген, відповідальний за світле волосся і шкіру, просто зникне. Однак генетики відзначають, що це суперечить закону Харді-Вайнберга. Для того щоб такий ген зник, він повинен загрожувати виживанню організму. Оскільки найближчим часом це навряд чи відбудеться, блондинів може стати менше, але вони не зникнуть повністю.
Веб-сайт Snopes, який спеціалізується на розвінчанні чуток, міських легенд, опублікував статтю, що викриває теорію вимирання блондинів. Автори цитували уривок з Washington Post, в якому йшлося про те, що суть історії занадто перебільшена і неправильно інтерпретована. Примітно, що подібні чутки, з'являлися і раніше - вперше в пресі про них почали говорити з 1865 р. Так, наприклад, історія 1961 р. розповідала про те, що до зникнення блондинів залишилося 50-140 років.

Між тим насправді блондинкам і блондинам нічого не загрожує. Хіба що анекдоти і підвищену увагу з боку протилежної статі.

    Реклама на dsnews.ua