• USD 36.6
  • EUR 38.7
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

"Свидовець" та війна з економікою регіону: експерт розповів, у чому проблема українських "еко-активістів"

Проєкт гірськолижного курорту "Свидовець" є відображенням національних інтересів України. Він допоможе залучити інвестиції, створити тисячі робочих місць та забезпечити дохід від мільйонів європейських туристів

Реклама на dsnews.ua

Про це кандидат економічних наук, президент Івано-Франківської Торгово-промислової палати Андрій Левкович написав у колонці для "Економічної правди", передає "ДС".

"Недавно на нараді на Закарпатті Володимир Зеленський серед іншого зауважив щодо завдань розвитку закарпатського регіону: "Робочі місця, нові проєкти… Закарпаття може бути одним із драйверів економічного розвитку України", — зазначив Левкович.

На думку автора, новий проєкт гірськолижного курорту "Свидовець" може стати саме таким магнітом, який "приведе в край мільярдні інвестиції, створить десятки тисяч робочих місць у депресивному регіоні і забезпечить щорічні надходження від мільйонів туристів з ЄС".

У матеріалі Левкович озвучив низку країн Європи, туризм яких працює виключно на національні інтереси. Серед них — Австрія, гірськолижний туризм якої "дає фантастичні 12% ВВП країни".

"При співрозмірній площі гір в Австрії та Україні в Австрії діють 440 гірськолижних курортів, які щороку відвідують 35 млн туристів – у понад чотири рази більше за населення країни.

У цій країні працюють 3 300 гірськолижних витягів та 26 тис км трас. В Україні є лише "крапля": пʼять курортів і 30 витягів. Кожен десятий австрієць працює в індустрії гірськолижного туризму", — підкреслює автор.

На думку експерта, прикладу європейців хочуть слідувати і горяни сіл Ясіня, Лопухова, Усть-Чорної, Чорної Тиси.

"Вони не хочуть жити без надії та в злиднях "заповідної" резервації, як те їм пропонують щедро фінансовані європейськими "еко-фондами" з гірськолижних країн "зелені" еко-активісти з українських рівнин…

Європейський досвід свідчить: якщо частка заповідної території перевищує 20%, то регіон заходить у зону депресії та економічного занепаду", — зазначає Левкович.

Як приклад експерт згадує Рахівський район, де цей показник становить 23%.

"Гірська інфраструктура – дороги, мости, залізниці, клуби, школи – побудована переважно, ніби за іронією, ще "за Австрії". Якщо не інвестувати в регіон, то Карпати стануть місцем інфраструктурного трешу. Зношені мости, дороги і берегоукріплення, безлюдні села із "зручностями" стандартів 17-18-го століття стануть реальністю", — попереджає Левкович.

Він додав, що через небажання жити в бідності та безробітті 60% працездатних мешканців Рахівщини ще до війни змушені були виїхати на заробітки за кордон.

Фахівець також критикує руйнівну риторику "еко-активізму" у контексті стагнації розвитку Закарпатського регіону.

"Активісти" одразу починають антикампанію в ЗМІ та виходять з черговим проєктом "заповідника-заказника". Причому саме в тих межах, де місцеві територіальні громади прагнуть розвивати гірськолижний туризм.

Ще раніше місцеві бізнесмени-пилорамники в співпраці з "еко-активістами" подали позов до суду з метою заблокувати реалізацію проєкту гірськолижного курорту "Свидовець". Суди тривають уже п’ятий рік.", — зазначає Левкович.

Експерт наголошує, що науковці тримають прямий контакт з гірськими громадами та проєктантами, а низку ідей науковців проєктанти взяли в роботу.

"Еко-активісти" ж запрошення до співпраці проігнорували. Гірські громади закликають борців за природу до цивілізованого діалогу, проте у відповідь отримують лише агресію, маніпуляції та оббріхування", — стверджує автор.

У підсумку Левкович цитує фразу "еко-активістки" Софії Шутяк, яку та сказала на круглому столі щодо "Свидовця" в Мінекології у 2019: "Ми захищаємо (лише) природу, ми не захищаємо людей, бо люди зазвичай шкодять природі".

"Що тут додати? Ми всі любимо природу, але ставати чиїмось ресурсним центром – не той компроміс, у якому ми маємо проявляти цю любов. Будучи сильною державою, ми захистимо не лише своїх жучків, тритонів і білочок, а й людей", — підсумував Левкович.

Як писала "ДС", три підприємця-лісозаготівельника із Закарпатської області з 2017 року блокують у судах будівництво курортного комплексу "Свидовець".

Вони використовують екоактивістів та небайдужих громадян для антипіару та відлякування інвесторів, адже в разі реалізації цього інвестиційного проєкту вирубки лісу на цій території будуть заборонені.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua