• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

"Трава" замість сигарет і пиво як найбільш популярний алкоголь: результати опитування "ДС" щодо соціально-політичних настроїв та стилю життя молоді

Молоді українці стверджують, що рідко курять традиційні сигарети і вживають міцний алкоголь

залежність від алкоголю
Реклама на dsnews.ua

Такими є результати онлайн-опитування "Стиль життя та соціально-політичні настрої молоді України", проведеного "Нью Імідж Маркетинг Груп" на замовлення "Ділової столиці" на базі додатку Lemur. Для порівняння використано дані досліджень, проведених впродовж останніх кількох років "Нью Імідж Маркетинг Груп" на замовлення Українського інституту майбутнього. Впродовж декількох днів "ДС" публікуватиме найцікавіші дані: які алкогольні напої вживає сьогоднішня молодь, чи займається саморозвитком, кому з політиків та громадських діячів найбільше довіряє, чи збирається народжувати дітей. Перша частина – про цінності, стан здоров’я, ставлення до спорту та настрої, які найчастіше відчуває українська молодь. У новій – про ставлення до куріння, вживання наркотиків та алкоголю, а також про доступність наркотичних речовин і легалізацію медичного канабісу.

Переважна більшість молоді віком від 18 до 39 років стверджує, що не споживає звичайні сигарет. Лише 4% опитаних заявили, що викурюють більше пачки на день, 14% відзначили, що викурюють від 8 до 20 сигарет на день, ще 6% — до 7. Кожен десятий курить, однак не щодня.

При цьому жінки курять звичайні сигарети рідше за чоловіків. Регіональні відмінності не дуже значні: кияни дещо рідше за інших вказували, що не споживають звичайні сигарети, тоді як респонденти зі Сходу та опитані з сільської місцевості надавали цю відповідь дещо частіше.

Схожі данні щодо споживання отримані і щодо електронних сигарет, вейпів та пристроїв для нагрівання тютюну.

Респонденти з Півдня частіше за інших зазначали, що щодня з різною частотою використовують електронні сигарети, вейпи, прибори для нагрівання тютюну, кияни в свою чергу частіше за інших відзначали, що використовують їх, однак не щодня.

Реклама на dsnews.ua

Що ж до вживання алкогольних напоїв, то майже третина респондентів вживає їх 1-2 рази на місяць, 24% – кілька разів на рік, 16% – 3-4 рази на місяць, 14% – 2-3 рази на тиждень, 3% – щодня, 15% – не вживають алкогольні напої. У порівнянні з опитуванням face-to-face у травні 2021 року дещо зменшилася кількість тих, хто не вживає алкогольні напої, одночасно збільшилася кількість тих, хто вживає алкогольні напої щотижня та частіше. При цьому респонденти віком 18- 29 років досить часто відмовляються від алкоголю взагалі, тоді як респонденти віком 30-39 років частіше відзначали, що вживають алкогольні напої кілька разів на тиждень, а то й щодня.

Найбільш популярні алкогольні напої — пиво (68%) та вино (51%). Серед міцних напоїв — коньяк (23%) та горілка (22%). Також молодь активно вживає сидр/пиво зі смаком (26%) та ігристе (22%).

Чоловіки частіше за жінок обирали пиво та міцні напої. При цьому слабоалкогольні напої є більш популярними серед респондентів віком 18-29 років, тоді як міцні напої частіше обирали респонденти віком 30-39 років. Респонденти з Півночі, Центру та Півдня частіше за інших обирали варіант "пиво", респонденти з Заходу надавали перевагу вину, а зі Сходу — сидру/пиву зі смаками. Також опитані з Заходу дещо частіше за інших вказували серед алкогольних напоїв, що вживають регулярно, горілку та коньяк, а кияни та респонденти зі Сходу – віскі. Ігристе дещо частіше п’ють містяни, пиво – респонденти з сільської місцевості.

Майже половина респондентів відзначає, що повномасштабне вторгнення не позначилось на тому, як часто вони вживають алкогольні напої. Кожен п’ятий почав пити частіше (серед них – респонденти зі Сходу та кияни), натомість кожен четвертий опитаний скоротив споживання алкоголю. Ще 5% респондентів взагалі перестали вживати алкоголь після початку повномасштабної війни.

При цьому понад 15% опитаних відзначили, що мали досвід вживання наркотичних речовин, кожен четвертий з них зазначив, що вживав наркотичні речовини протягом останнього року. Чоловіків серед них більше, ніж жінок. 

Чоловіки частіше за жінок вказували, що вживали наркотики і протягом життя, і протягом останнього року. Також значно частіше вказували, що вживали наркотичні речовини протягом останнього року респонденти віком 18-29 років. Респонденти з Півдня частіше за інших відмічали, що вживали наркотики і будь-коли раніше, і протягом останнього року. Також дещо частіше про вживання наркотичних речовин протягом останнього року говорили респонденти з сільської місцевості. У віковій групі 18-29 років споживання наркотичних речовин більш поширене, ніж у групі 30-39 років.

Серед тих, хто має досвід вживання наркотиків найбільшою популярністю користується канабіс, далі йдуть амфетаміни та екстазі/ЛСД. Канабіс та амфетаміни дещо частіше зазначали респонденти віком 30-39 років, екстазі/ЛСД – вікова група 18-29 років.

Більшість опитуваних відзначила, що за бажання дістати наркотичні речовини не є проблемою: 27% респондентів відзначили, що це "скоріше легко", ще 17% – дуже легко. Уквітні 2021 року відповідь "скоріше легко/дуже легко" надали на 10% респондентів більше. Кияни та респонденти зі Сходу частіше за інших зазначали, що дістати наркотичні речовини не є великою проблемою.

Кожен п’ятий опитаний респондент (21%) підтримує легалізацію медичного канабісу (у квітні 2021 року цей показник був на 10% вищим). Водночас зменшилась кількість тих, хто категорично не підтримує таке рішення — з 24% у травні 2021 року до 14% у листопаді 2023 року. Легалізацію медичного канабісу підтримують частіше чоловіки, щодо географічного розрізу — кияни та опитані з Заходу.

Онлайн-опитування проведене за інтерактивною структурованою анкетою. Географія: Україна (крім населених пунктів на тимчасово непідконтрольних територіях частини Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей, окупованої АР Крим). Обсяг вибірки: 1200 респондентів. Терміни проведення польового етапу: 21-28 листопада 2023 року. Дизайн вибірки: Комбінована — пропорційно стратифікована за регіонами та типами населених пунктів, з квотним скринінгом на щаблі відбору респондента. Вибірка репрезентує доросле населення України інтернет-користувачів віком 18- 39 років. Статистична похибка з ймовірністю 0.95 не перевищує 2,89% (без урахування дизайн-ефекту).

    Реклама на dsnews.ua