• USD 28.4
  • EUR 32.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Третю будеш? Кому та коли можна буде отримати бустерну дозу вакцини від коронавірусу

Відколи вакцини від коронавірусу увійшли в широкий оборот, пройшов майже рік — і в суспільстві вже стоїть питання про ревакцинацію. "ДС" розбиралася, що нового дізналися вчені про поведінку імунітету після щеплення від Covid-19 та кому потрібна бустерна доза вакцини

Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Поки в Україні лише визначили тих, кому потрібна ревакцинація від коронавірусу, в Ізраїлі третю дозу вакцини вже отримали понад чотири мільйони людей. Однак при цьому твердих наукових даних про реальну необхідність повторної вакцинації у вчених досі немає. Щоправда, експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я, які ще у вересні цього року порівнювали бустерну дозу з повторною роздачею рятувальних жилетів після аварії корабля тим, хто їх уже давно отримав, відступилися. На початку листопада експерт ВООЗ та президент Міжнародної федерації тропічної медицини професор Сантьяго Мас-Кома заявив, що проходити ревакцинацію від коронавірусу необхідно, оскільки імунний захист після щеплення зберігається лише кілька місяців.

Чим бустерна доза відрізняється від повторної

Бустерна доза (від англ. boost — "підвищувати") — це додаткове введення вакцини через якийсь час після отримання першої дози препарату. Також цей термін використовується у контексті ревакцинації. У такому випадку бустером називають чергову дозу вакцини для додаткового контакту організму з імунізуючим антигеном.

Бустерні дози використовуються при вакцинації від різних хвороб, включаючи грип, правець, кашлюк та ін. Зазвичай ці препарати ідентичні первісній вакцині. В окремих випадках бустери можуть бути доопрацьовані для посилення захисту від нових варіантів вірусу.

При цьому медики просять не плутати ревакцинацію та додаткову дозу вакцини. Імунолог Федір Лапій, який очолює Національну технічну групу експертів з імунопрофілактики (НТГЕІ), яка вивчає тему щеплень та дає рекомендації Міністерству охорони здоров'я на цю тему, наполягає на розмежуванні цих понять. "Щодо третьої додаткової дози, то її роблять у первинній схемі вакцинації тим групам населення, організм яких гірше захищений після перших двох доз. В основному це так звані "імуноскомпрометовані особи" — наприклад, онкохворі, люди з тяжкими хронічними захворюваннями. Їм рекомендується зробити третє щеплення щонайменше через місяць після другого. Щодо ревакцинації (бустерна доза), то ця процедура необхідна для закріплення ефекту від щеплення, вона відновлює, посилює та збільшує час захисту в результаті вакцинації", — каже імунолог.

Що відомо про ефективність бустерних доз від коронавірусу

Реклама на dsnews.ua

Занепокоєння про те, що ефективність початкових щеплень може знизитися в міру настання холодів, оскільки все більше людей збиратимуться в закритих приміщеннях, підштовхнуло медиків до ширшого використання бустерних щеплень. Дані, опубліковані в журналі Science, свідчать, що ефективність всіх трьох дозволених у США вакцин знизилася. Ефективність вакцини Pfizer – з 86% до 43% з лютого до жовтня цього року, Moderna – з 89% до 58%, а Johnson&Johnson – з 86% до 13% за той самий період часу. Проте, за словами вчених, вакцини, як і раніше, забезпечують високий рівень захисту від госпіталізації, а найголовніше — від смерті.

Ізраїль — перша країна у світі, яка ще на початку липня цього року почала проводити масову ревакцинацію серед населення, вже наприкінці серпня провела аналіз ефективності цієї процедури серед понад мільйона ревакцинованих. Виявилося, що серед осіб, які отримали третю дозу вакцини, кількість підтверджених випадків інфекції була в 11 разів нижчою, ніж серед тих, хто не пройшов ревакцинацію у тій самій демографічній групі. Аналіз ізраїльських даних досліджували вчені Гарвардського університету. Вони підтвердили, що для осіб, щеплених третьою дозою, ризики госпіталізації знизилися на 93%, ризики тяжкої течії Covid-19 – на 92%, а ризик померти – на 81%. Ці дані були опубліковані у двох найбільш авторитетних медичних виданнях світу – журналах Lancet та New England Journal of Medicine.

Такі дані опублікувало і МОЗ Чилі, де бустерну дозу отримали понад 2 млн жителів. Там також, як і в Україні, для імунізації населення від коронавірусу переважно використовують CoronaVac. За даними чилійських вчених, ефективність трьох ін'єкцій у порівнянні з двома зросла наступним чином: AstraZeneca – з 56 до 93%, Pfizer/BioNTech – з 56 до 90%, CoronaVac – з 56 до 80%. Також особи, які отримали бустерні дози, рідше потрапляли до лікарень.

Ефективність додаткових доз для людей із проблемним імунітетом

Згідно з американським дослідженням, опублікованим на початку листопада, ефективність щеплення пацієнтам із станами, що супроводжуються пригніченням імунітету, нижча щодо загальної популяції. У дослідженні брали участь понад 80 тис. осіб. І якщо дієвість вакцини щодо захисту від госпіталізації у здорових людей становила 90%, то у імунокомпрометованих — 77%. У той самий час результати в окремих груп із проблемним імунітетом теж відрізнялися. Найкраще на додаткову дозу вакцини реагували пацієнти з ревматологічними чи запальними розладами – 81%. А ось у хворих на рак ефективність вакцинації третьою дозою становила лише 59%.

У яких країнах дозволена бустерна доза

Нині кожна країна приймає рішення самостійно, й у більшості розвинених держав рекомендовано бустерну дозу для окремих груп населення. У Європі програма "бустерів" вже стартувала в Австрії, Бельгії, Франції, Угорщині, Ліхтенштейні, Люксембурзі та Словенії – і кількість таких країн швидко зростає. Але єдиної політики щодо ревакцинації немає. Наприклад, окремі групи людей з високим ризиком смертності від коронавірусу зможуть отримати третю дозу у всіх згаданих країнах, проте в Австрії, наприклад, програма бустерних доз також відкрита для всіх мешканців віком від 60 років, а в Угорщині — для всіх вакцинованих дорослих. У Канаді бустерна рекомендована мешканцям установ з тривалим доглядом і людям похилого віку, які живуть в інших організованих колективах. А у США управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA) схвалило бустерні дози вакцин від Covid-19 від Moderna та Pfizer для всіх повнолітніх американців.

Коли дозволять введення бустерних доз в Україні

На початку листопада голова МОЗ Віктор Ляшко заявив, що українці зможуть отримати бустерні дози лише після проходження позначки 50% вакцинованих громадян. На сьогодні до таких результатів наблизився лише Київ: показник вакцинованих щонайменше однією дозою у столиці становить майже 40%. А голова НТГЕІ Федір Лапій запевнив, що в Україні вистачає вакцин для введення дози бустеру вже вакцинованим. Однак поки що Національна технічна група експертів з імунопрофілактики, яку він очолює, рекомендувала МОЗ запровадити подібну процедуру лише для медичних працівників та людей, які працюють у будинках інтернатного типу.

Незважаючи на те, що в Україні за весь час на пандемію захворіло понад 3 млн осіб, а летальних наслідків від коронавірусу зафіксовано понад 81 тисячу, темпи вакцинації в країні, як і раніше, залишаються одними з найнижчих у Європі. Згідно з даними, опублікованими МОЗ, з початку вакцинальної кампанії в Україні щеплено 12 805 746 осіб. Повністю імунізованих – тих, хто отримав дві дози вакцини, близько 10 млн людей. За приблизними підрахунками соціологів (точних даних про населення у нас все ще немає, адже останній перепис населення проходив у 2001 році), в Україні проживає близько 37 млн людей. Виходячи із заяви міністра охорони здоров'я, чекати на бустерну дозу нам ще довго. Ясно одне — вакцинація третьою дозою точно збільшує рівень антитіл в організмі і, відповідно, знижує шанси захворіти на коронавірус повторно. А значить, дозволяє повернутися до звичного життя.

    Реклама на dsnews.ua