• USD 27
  • EUR 32.7
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

Учні в снігу і батьки з указкою. Як організують навчальний процес у школах

Міністерство освіти готується до нового навчального року. Як працюватимуть школи в умовах пандемії та яких правил доведеться дотримуватися вчителям і школярам

Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Літні канікули в Україні у розпалі, й поки школярі насолоджуються відпочинком, вчителі вже починають обмірковувати плани на наступний навчальний рік. Українська влада так і не змогла розгорнути систему масового тестування на коронавірус і якісно відстежувати контакти хворих, тому пандемія і не думає зменшувати оберти. 30 липня був зафіксований черговий антирекорд — 1197 нових випадків зараження коронавірусною хворобою. Незважаючи на високі показники захворюваності, країна вже практично повернулася в доепідеміологічного ритму — українці звикли жити з хворобою і обов'язкового маскового режиму в приміщеннях дотримуються чисто формально. У містах відновив роботу громадський транспорт, люди повернулися на роботу в офіси, працюють ресторани та кафе. Що ж робити з навчальним процесом? Повертати школярів за парти чи продовжувати практику дистанційного навчання? Міністерство освіти розпочало розробку проекту на 2020-21 навчальний рік, в якому спробувало організувати роботу шкіл, профтехучилищ та університетів з урахуванням пандемії.

Зокрема, МОН розробляє онлайн-курс про дистанційне і змішане навчання, який буде розрахований на вчителів, викладачів закладів професійної освіти, а також науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів. Робота над програмою ще не завершена, однак деякими планами МОН поділилася заступник міністра освіти Любомира Мандзій.

Зокрема, вона розповіла, що у всіх зонах, крім "червоної", передбачається навчання у класах — діти зможуть знову ходити до школи. Однак Міністерство рекомендує впроваджувати змішане навчання: половина класу навчається очно, друга — дистанційно, а наступного дня вони мінюються. Також вчителям рекомендують повернутися до практики так званих "зелених уроків" і проводити якомога більше занять на свіжому повітрі — на шкільному подвір'ї, саду чи на вулиці. При вході в школу в обов'язковому порядку проводиться безконтактне вимірювання температури. Під час занять вчителі повинні бути в масках, в той час як школярам на уроках можна бути без маски, але на перервах, за словами Мандзій, треба "розуміти про небезпеку, яка нам загрожує". Також обов'язковою умовою є провітрювання класів.

Рекомендації Міністерства освіти поки що не є обов'язковими до виконання — вони всі ще на стадії розробки. Однак досить складно уявити, як вони будуть втілюватися в життя. Якщо діти ходять в школу через день, як бути батькам — переходити на неповний робочий тиждень? Звільнятися? Адже хтось повинен залишатися з дитиною вдома, особливо якщо вона відвідує початкову школу. Звичайно, деякі люди після карантину повністю перейшли на дистанційну роботу, проте така опція доступна далеко не всім. Але й дистанційна робота не означає, що у батьків з'явиться більше вільного часу для того, щоб займатися навчанням дитини.

Крім того, складно уявити собі організацію уроку, коли половина класу знаходиться у школі, а друга — вдома. За словами Мандзій, МОН пропонує вести онлайн-трансляцію занять, які проходять у класі, однак такий підхід вимагає гарного обладнання. У навчальних кімнатах потрібно поставити якісні камери, щоб діти, які залишилися вдома, могли чітко бачити всі написи на дошці, карти і схеми. Також учителю не обійтися без мікрофона-петлички, адже під час уроку він не зможе просто стояти на місці і буде пересуватися по класу, взаємодіяти з учнями. Це — необхідний мінімум (і я вже не кажу про ідеальний варіант, при якому доведеться купувати ще й звукове обладнання і професійне освітлення).

Більш простим і реальним є варіант, при якому діти в класі будуть слухати вчителя, а діти вдома — дивитися, наприклад, уроки проекту "Всеукраїнської школи онлайн", які зняті заздалегідь за схемою минулого навчального року. Такий сценарій набагато простіше втілити в життя, проте його ефективність викликає сумніви. Контролювати навчання дітей і стояти над ними з указкою в руках, пояснюючи базові принципи шкільної програми, знову доведеться батькам, у яких роботу ніхто не відміняв. Як говориться: порятунок потопаючих — справа рук самих потопаючих. До того ж, один з головних елементів шкільного навчання — соціалізація, і як реалізувати це по інтернету — в МОН не говорять.

Також Міністерство освіти поки не пояснило ще один пункт, що цікавить працюючих батьків — як будуть функціонувати (і чи будуть взагалі) групи продовженого дня, у яких з дітьми після завершення уроків продовжували працювати викладачі, поки мама і тато на роботі. Якщо вони працювати не будуть, батькам доведеться забирати дітей в обідній час, відпрошуючись у начальника на роботі, або ж наймати няню.

Реклама на dsnews.ua

Крім того, питання викликає і рекомендація щодо проведення уроків на свіжому повітрі. Насправді, така методика далеко не нова — "зелені уроки" вже давно проводять у багатьох західних країнах, а дослідники з Ілінойського університету під керівництвом Мілберта Пеннера навіть довели, що заняття на природі сприяють підвищенню продуктивності роботи і більшій уважності учнів. Проте в українських реаліях проект є важкоздійсненним — особливо в осінній період. На жаль, погода нас не тішить — в кращому випадку, заняття можна проводити на свіжому повітрі у вересні, та й то, якщо пощастить. Осінь в нашій країні переважно дощова, що не сприяє тривалим прогулянкам, а сніжна холодна зима ще більше ускладнить завдання педагогам.

До проекту Міносвіти багато питань, але головну претензію можна сформулювати коротко: всі рекомендації непогано звучать в теорії, але з втіленням їх на практиці виникне безліч питань. Можна, звичайно, сподіватися на свідомість дітей, які на перервах будуть організовано одягати маски (і регулярно їх міняти, звичайно ж!), але навряд чи учні будуть цим займатися. Можна попросити вчителів проводити уроки в саду, але коли за вікнами злива і сльота, школярі все одно залишаться в класі. Можна змусити викладачів одночасно вести урок і для дітей у класі, і для тих, хто сьогодні залишився вдома, але, найімовірніше, в таких умовах вчитися не будуть ні ті, ні інші.

Та й крім того, сьогодні в країні працюють торгові центри, люди обідають у ресторанах, а в годину пік у метро ніде яблуку впасти. Укрзалізниця продає 100% квитків на поїзди по всіх напрямках, і плацкартні вагони в літню спеку вже більше схожі на громадські лазні. Переважна більшість українців носить маски на підборіддях, а на одеських пляжах щоденний аншлаг. Україна живе, ігноруючи карантин, тому що є великі сумніви, що школи прислухаються до рекомендацій МОН щодо змішаного навчання.

    Реклама на dsnews.ua