• USD 27.2
  • EUR 30.9
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Воскресити в два кліки. Хто і для чого використовує цифрові голограми мертвих знаменитостей

Подоба вічного життя стає реальною за допомогою цифрових технологій. Однак етичність цифрових голограм померлих людей викликає питання

Генеральна репетиція великого голограмного туру Вітні Г'юстон
Генеральна репетиція великого голограмного туру Вітні Г'юстон, у мерії Шеффілда, 2020 р / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Одна з ідей мультфільму "Таємниця Коко", знятого в 2017 р. кіностудією Pixar, полягає в тому, що по-справжньому людина помирає тільки тоді, коли про нього забули в світі живих або померли всі ті, хто його знав за життя. Ця ідея базується на традиціях стародавнього мексиканського свята Дня мертвих, коли живі згадують тих, хто пішов у світ інший, спілкуються з їх душами.

У сучасному світі померлі люди залишають після себе великі обсяги цифрових даних, за допомогою яких простіше зберігати спогади про них. Але не тільки фото і відео з соцмереж і домашніх архівів представляють цифровий слід померлої людини. Сучасні технології дозволяють відновити голос померлого і навіть створити його голограму. Такі голограми стають дедалі популярнішими і використовуються вони для умовно особистих цілей, коли рідні хочуть відновити в пам'яті образ померлого родича. Але не рідкісні випадки застосування голограм померлих на розважальних шоу або навіть спеціальних цифрових концертах.

Death Tech: технології цифрового воскресіння

Сукупність технологій створення цифрової копії померлої людини отримала назву Death Tech, хоча цим терміном також називають стартапи, які допомагають зібрати і зберегти в цифровому вигляді розрізнені спогади про людину.

Death Tech-інструменти для "воскресіння" померлого використовують його акаунти в соцмережах, доступні фото і відео/аудіо, які обробляються за допомогою складних алгоритмів з використанням нейронних мереж і штучного інтелекту. Ці інструменти, що "навчаються" на запропонованому наборі даних, можуть змусити цифрову копію розмовляти і рухатися так, як це робила би жива людина. За результатами їх застосування можливе створення цілком реалістичної голограми.

Танці, пісні та вірші легенд нинішніх і минулих

Під час ефіру шоу "Танці з зірками" від 19 вересня глядачі могли побачити особливий триб'ют-номер, в якому брав участь відомий хореограф Григорій Чапкіс, який пішов з життя 13 червня цього року.

Реклама на dsnews.ua

За словами продюсерів і режисерів, у номері використовувалися технології доповненої реальності, завдяки яким глядачі на екранах своїх телевізорів побачили проходку артиста в танцювальному павільйоні поруч з іншими учасниками шоу. "Свою роботу ми почали з того, що вибрали кращий відеофрагмент з минулого сезону тривалістю 8-10 сек. і покадрово його вирізали, щоб імплементувати в ефірне відео", — пояснює Микола Алтухов, керівник відділу дизайну "1+1".

Постановники номера на телешоу "1+1" були не першими в Україні, хто спробував повернути зірку, яка пішла з життя, глядачам, просто цього разу вперше можна було спостерігати фігуру і рухи артиста.

Під час концерту до Дня незалежності за допомогою технологій нейромереж був відновлений голос Андрія Кузьменка (Кузьми) — співак "виконав" свій хіт "Люди, як кораблі".

Подібні технології використовувалися і для відновлення голосу української легенди — поета Тараса Шевченка. Технічні фахівці синтезували голос на основі антропометричних даних, відновлених за допомогою посмертної маски поета.

У випадку з голосом Тараса Шевченка автори ідеї створили абсолютно новий звук, адже записів голосу поета не існує. Голос Кузьми і зображення Чапкіса стали демонстрацією можливостей сучасних технологій, здатних повернути померлу людину в цифровому вигляді. Приклади таких цифрових реінкарнацій у світі активно використовуються, причому далеко не перший рік, у тому числі для заробітку на рекламі. Більш того, навіть живі артисти не гребують експлуатацією своїх голографічних копій. Концертні турне голограм поки не стали масовими, але швидкість розвитку цих технологій може зробити популярними і такі дійства.

Death Tech-об'єкти: для персонального і громадського використання

Завдяки Death Tech-рішень людина може завантажити спогади, голос і модель поведінки в електронний носій і таким чином жити вічно. Крім того, вже були випадки цифровізації загиблого. Наприклад, репер Каньє Вест подарував своїй дружині Кім Кардашян на день народження голограму її померлого батька Роберта, яка говорить, і була заснована на технології DeepFake.

Цифрова копія батька знаменитості не тільки з'явилася у вигляді голограми, а й вимовила проникливу промову. Кім Кардашян у соцмережах висловила захоплення подарунком, але напевно є люди, для яких від слів "я стежу за твоїм життям" померлої багато років назад людини пройшов би холодок по шкірі.

Якщо ідея Каньє Веста з цим поздоровленням була благородною спробою зробити дружині незабутній подарунок, то інші випадки відновлення цифрових голограм померлих зірок часто несуть більш корисливі цілі. Серед них — заробіток їх спадкоємців на рекламі. Як приклад можна привести рекламний ролик взуттєвої марки Dr. Martens, в якій знялися вже померлі музиканти Курт Кобейн (Nirvana) і Сід Вішез (Sex Pistols).

З аналогічною метою використовувалися в рекламі образи Джона Леннона і Одрі Гепберн.

Концерти та кліпи за участю голограм

Образи мертвих знаменитостей отримали спеціальну назву delebs (Dead Celebrities). Для них організовують концертні тури або окремі концертні номери.

У 2012 р. з реперами Snoop Dogg і Dr. Dre виступив померлий незадовго до цього виконавець Тупак Шакур, а пізніше його голограма з'їздила в спеціально організований тур.

У 2016 р. під час перерви фіналу "Супербоул-2018" разом з Джастіном Тімберлейком "заспівала" голограма виконавця Прінса.

Масовість використання delebs вражає: голограма Майкла Джексона виступала на нагородженні Billboard Music Awards, а Вїтні Г'юстон заспівала дуетом з Крістіною Агілерою у фіналі американського "Голосу".

На початку 2020 р. розпочався гастрольний тур голограми Вїтні Г'юстон за участю великої команди виконавців, танцюристів і музикантів. Подібний тур планувався і для Емі Вайнгауз ще в 2019 р., але перед початком організатори перенесли його на невизначений час. Тур Вїтні Г'юстон теж перервали — незрозуміло, через пандемію або через те, що він не став досить популярним, щоб бути комерційно успішним. Однак можна припустити, що подібні дійства в недалекому майбутньому стануть звичним явищем. Тим більше що ще в 2016 р. пройшов успішний тур по Північній Америці віртуальної японської поп-виконавиці Хацуне Міку

Смерть актриси Керрі Фішер не завадила, а тільки ускладнила її зйомки в декількох епізодах саги про зоряні війни. У фільмах, знятих після 2016 р., використовувалася цифрова модель образу актриси, для створення якого застосовувалися невикористані записи, зроблені на зйомках сьомого епізоду фільму.

Майбутнє Death Tech: гроші, технології, авторські права

Ринок delebs вельми перспективний і продовжує рости. За оцінками експертів, він составляє більше $2,25 млрд. З 2001 р. журнал Forbes публікує рейтинг посмертних доходів "найбільш високооплачуваних померлих знаменитостей".

Тому можна припустити, що використання голограм померлих зірок для різних цілей — від зйомок у рекламному ролику до концертних турів буде тільки рости.

До розвитку подібних рішень готуються і техногіганти. У грудні 2020 р. корпорація Microsoft отримала патент під назвою "Створення чат-бота особистості, здатної вести діалог". Система буде використовувати "соціальні дані", такі як "зображення, голосові дані, повідомлення в соціальних мережах, електронні повідомлення [і] листи", щоб створити профіль людини. Якщо у чат-бота буде недостатньо даних, щоб дати відповідь по певній темі, то для заповнення прогалин зможуть використовуватися відомості з відкритих джерел. Тобто боту буквально зможуть вкласти в уста слова інших людей.

Всі ці ідеї цифрового воскресіння викликають також і питання авторських прав, так само як і етичні проблеми — чи зможуть люди відмовитися від такої цифрової реінкарнації як за життя, так і після смерті, за допомогою заповіту або бажання найближчих родичів? Чи буде таке право довічним або діяти умовні 100 років, після чого цифрова копія стане надбанням громадськості?

Звичайно, всі ці питання сьогодні — не більше ніж дискусія, і поки вони актуальні для відомих людей, однак розвиток Death Tech і використання голограм говорить про те, що смерть особи після смерті тіла — це, можливо, зовсім ненадовго.

Поки, незважаючи на існування і розвиток Death Tech, ні в одній країні світу немає законів, що регулюють ці проєкти. Тому стартапи і люди, що працюють в цій сфері, діють за принципом "дозволено те, що не заборонено". Іншими словами, ми спостерігаємо класичний випадок, коли технології випереджають закони і норми права, а зупинити розвиток подібних технологій вже неможливо.

    Реклама на dsnews.ua