• USD 38.3
 • EUR 41.5
 • GBP 48.6
Спецпроєкти

Вступна кампанія під час війни. Що слід знати абітурієнтам

Через повномасштабну війну вступна кампанія у 2022 році зазнала значних змін: абітурієнтам не доведеться здавати ЗНО, а вступні іспити проводитимуть онлайн

У 2022 році абітурієнтам не доведеться здавати ЗНО, а вступні іспити проводитимуть онлайн
У 2022 році абітурієнтам не доведеться здавати ЗНО, а вступні іспити проводитимуть онлайн / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Ще на початку пандемії коронавірусу українські школярі жартували, що не існує катастрофи, яка могла б зупинити навчальний процес в Україні. Але в кожному жарті, як відомо, є доля жарту. Тож, попри активні бойові дії на сході і півдні країни, постійні ракетні обстріли і сирени повітряної тривоги, вступна кампанія в українські університети відбудеться — хоч і зазнає помітних змін. Міністр освіти Сергій Шкарлет пообіцяв, що для вступників будуть створені максимально можливі безпечні умови. Для цього уже звичне ЗНО замінили Національним мультипредметним тестом, який буде проходити у формі комп’ютерного онлайн-тестування з трьох предметів (українська мова, математика, історія України). "НМТ за кордоном відбудеться в один час із тестуванням в Україні. Для різних спеціальностей будуть встановлені різні вагові коефіцієнти оцінок",– зазначив пан Шкарлет.

Проте заміна вступного іспиту не єдина зміна, яка чекає на абітурієнтів. "ДС" розібралася, як буде проходити вступна кампанія у 2022 році і з якими викликами доведеться зіткнутися вступникам й університетам.

Зміни до правил прийому в 2022 році

Тож, цьогоріч маємо наступні зміни до правил прийому в українські університети:

 • Зовнішнє незалежне оцінювання скасоване, його замінили мультипредметним тестом;
 • Вступники, що планують вчитися на контракті, повинні будуть написати мотиваційний лист — його впровадили в Україні вперше. 
 • Помітно зростає роль співбесіди та творчих конкурсів, для деяких спеціальностей вони будуть основними у процесі відбору.
 • Вступна кампанія повністю переходить в онлайн — за допомогою інтернету будуть складатися не тільки іспити, а й проходитимуть співбесіди.

В українських вступників буде можливість вчитися безкоштовно — змін до бюджету у цьому розділі не вносили, тож держзамовлення у вишах залишається. Проте держава ставить в пріоритет високотехнологічні та робітничі спеціальності, зокрема — будівельні, аграрні і педагогічні. За словами пана Шкарлета, саме такі спеціалісти в першу чергу знадобляться Україні після перемоги у війні — вони допоможуть відбудовувати зруйновані боями міста й відновлювати економіку. Ставку робитимуть не тільки на університети й інститути, а й на заклади профтехосвіти та передвищої освіти — їм також підвищать фінансування. Водночас менше з бюджету фінансуватимуть гуманітарний блок, кон'юктурні спеціальності, економіку, суспільні науки, менеджмент, державне управління і юриспруденцію.

Для вступу на класичні академічні спеціальності (ті, що не потребують окремого творчого конкурсу або випробування фізичних здібностей) будуть враховуватись результати мультипредметного тесту. Оцінки з української мови, математики й історії України будуть мати різні коефіцієнти залежно від спеціальності: наприклад, якщо вступник обрав для себе спеціальність "Філологія", оцінки з мови будуть більш важливими, ніж результат з математики.

Реклама на dsnews.ua

Водночас, для спеціальностей "Фізична культура і спорт", "Аудіовізуальне мистецтво та виробництво", "Дизайн" (за спеціалізаціями "Графічний дизайн", "Дизайн одягу (взуття)", "Дизайн середовища", "Промисловий дизайн"), "Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація", "Хореографія", "Музичне мистецтво", "Сценічне мистецтво", "Архітектура та містобудування" найважливішими будуть результати творчого конкурсу, який за рішенням навчального закладу може проводитись дистанційно. 

Для вступу на контракт на класичні спеціальності враховуватимуться лише результати розгляду мотиваційних листів. Проте майбутнім студентам-медикам скласти мультипредметний доведеться, незважаючи на те, яку форму навчання вони для себе обрали.

Етапи вступу на бакалавра у 2022 році

Цього року Міністерство освіти офіційно затвердило наступні етапи вступної кампанії:

 • Реєстрація електронних кабінетів – з 1 липня;
 • Проведення творчих конкурсів – з 1 до 18 липня (бюджет+контракт), з 9 до 16 серпня (тільки контракт).
 • Подання заяв для вступу – з 29 липня до:
 • 8 серпня – для осіб, які вступають на основі індивідуальної усної співбесіди, творчих конкурсів (які складатимуться з 9 до 16 серпня);
 • 23 серпня – для осіб, які вступають за результатами національного мультипредметного тесту, а також творчих конкурсів, які були складені з 1 до 18 липня.
 • Оприлюднення рейтингових списків на бюджет – не пізніше 29 серпня.
 • Підтвердження бажання навчатись на бюджеті – 2 вересня до 18:00.
 • Зарахування на бюджет — 5 вересня, на контракт — не пізніше 30 вересня (кожен університет визначатиме дату самостійно).
 • Переведення на вакантні місця – до 19 вересня.

Національний мультипредметний тест

Для того, щоб усі охочі випускники змогли вчасно здати вступні іспити і продовжити навчання в університеті, мультипредметний тест можна буде здати в три сесії: основну (18 липня – 10 серпня), додаткову (16 – 20 серпня) і спеціальну (12 – 16 вересня). Підтвердити свою участь у НМТ можна через особисту інформаційну сторінку. Після того, як абітурієнт пройде верифікацію, він отримає можливість завантажити запрошення-перепустку, де буде зазначено дату, час і місце проведення мультипредметного тесту.

Тестування відбуватиметься у 21 області України та місті Києві. Окрім того, здати тест можна буде і за кордоном, зокрема в Австрії, Бельгії, Болгарії, Великій Британії, Данії, Естонії, Ірландії, Іспанії, Італії, Латвії, Литві, Молдові, Нідерландах, Німеччині, Польщі, Португалії, Румунії, Словаччині, Угорщині, Франції, Хорватії, Чехії і Швеції.

Національний мультипредметний тест триватиме 120 хвилин, за цей час абітурієнтам потрібно буде виконати 60 завдань.

Тест з української мови міститиме 15 завдань з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох або п'яти варіантів. За кожну правильну відповідь вступник отримує один бал. Окрім того, потрібно буде розв'язати 5 завдань на встановлення відповідності — так звані "Логічні пари". Залежно від результату, абітурієнт може отримати 0, 1, 2, 3 або 4 пари. Цього року вступникам не потрібно буде писати твір або виконувати завдання, які передбачають надання розгорнутої відповіді. Також не буде завдань з української літератури.

Тест з математики міститиме 14 завдань з вибором однієї відповіді з п'яти варіантів (можна буде отримати 1 бал за кожну правильну відповідь). Окрім того, потрібно буде розв'язати 4 завдання на встановлення відповідності (0, 1, 2 або 3 бали за кожну задачу) і два неструктуровані завдання з короткою відповіддю (0 або 2 бали). На тесті можна буде скористатися довідковими матеріалами або чернетками.

Тест з історії України міститиме 15 питань з вибором однієї правильної відповіді (1 бал за кожну правильну відповідь) і п'ять питань на встановлення відповідностей. Усі завдання будуть стосуватися лише історичного періоду з 1914 року до наших днів.

Тестові бали кожного блоку будуть переведені у шкалу 100-200 балів.

Станом на 5 червня уже 190 тис. вступників підтвердили свою участь у мультипредметному тесті, з них понад 20 тис. будуть здавати іспит за кордоном. Водночас державні реєстри на тимчасово окупованих територіях України заблоковані задля безпеки, тому там скласти НМТ неможливо. Випускники з гарячих точок зможуть спробувати свої сили на додаткових сесіях. Сергій Шкарлет також додав, що МОН обговорює питання щодо надання можливості вступникам з тимчасово окупованих територій спробувати здати мультипредметний тест і після завершення вступної кампанії.

Конкуренція з іноземними вишами і повний онлайн

Українським університетам цього року доведеться поборотися за студентів не тільки між собою, а й з іноземними вишами. Більше п’яти мільйонів українців через війну були змушені покинути свої домівки і виїхати за кордон. Більшість із них — це жінки з дітьми, у тому числі — одинадцятикласниками, які часто обрали завершити навчання у новій країні. Університети Європи, США та Канади цього року надають спеціальні стипендії для українців, тож багато наших випускників зможуть скористатися цією нагодою й обрати для себе один з закордонних вишів. Перешкодою для успішного навчання за кордоном може стати незнання мови, проте є достатньо спеціальностей, на яких навчальний процес проходить англійською. 

Ще одна особливість цьогорічної вступної кампанії — повна діджиталізація. Вступники зможуть відслідковувати онлайн кампанію на всіх рівнях — від здачі вступного мультипредметного тесту і подачі документів до підсумкових рейтингових списків випускників. Онлайн буде проходити і саме навчання — на жаль, у сучасних умовах студенти ще не зможуть повернутися за парти восени. Два роки тому на дистанційне навчання університети і школи були змушені перейти через пандемію коронавірусу, тож кожен виш уже вибудував свою систему онлайн-навчання. Сьогодні це стало в нагоді не тільки студентам, а й викладачам, адже багато хто виїхав з місць свого постійного проживання. Та що там — багато університетів з міст, що знаходяться у зоні активних бойових дій, були евакуйовані у тил. Тож дистанційка стала справжнім порятунком для тисяч студентів і викладачів. 

  Реклама на dsnews.ua