• USD 29
  • EUR 32.3
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Ядерна зброя, НАТО і іслам. Як розібратися в геополітиці на прикладі "Ігри престолів"

Творці серіалу перестали лякати нас знятими шкурами та виколотими очима, але в помсту вбили дракона і нацькували білих ходоків
Реклама на dsnews.ua

Сьомий сезон "Ігри престолів" в черговий раз довів, що це - саме піратське шоу в світі, а значить, і найпопулярніше. Частіше всіх інших звучав заклик: "Скоріше злийте нову серію!", а кожен свіжий епізод супроводжувався черговими мемами і питаннями.

Головним стало: де білі ходоки взяли ланцюг, щоб підняти мертвого дракона з води? Перебравши безліч варіантів, публіка все-таки прийшла до висновку, що вони вбили людську ланцюг і традиційно оживили. Стосовно вміння борознити підводні простори, то тут всі зійшлися на тому, що ходоки мають особливі спортивні таланти - дайвінг, метання списа. Чи То ще буде...

Другий важливий для глядача момент - це взаємини героїв. Серіал починався як антагоніст "Володаря кілець", героїзм і благородство винагороджувалися тут муками і смертю. І це було зрозуміло: в основу роману Джорджа Р. Р. Мартіна "Пісня льоду та вогню" лягла історія Англії XV ст., формування географії британських островів - тобто алчущее крові Середньовіччя.

У початкових сезонах симпатії були в основному на стороні Маленького Мука - "виродка" з роду Ланністеров карлика Тіріона. Тепер у серцях глядачів він поступився місце Джона Сноу і Дейенеріс. У "Грі престолів" позитивні герої відрізняються від негативних тим, що не вбивають заради забави, а діють більш конструктивно. Зрозуміло, що ми не могли не полюбити блондинку з Півдня з її незмінним "приклоніть коліно, інакше мої дракони зажарять вас живцем". Емо Джона Сноу ми любимо за те, що він не такий скандальний як, наприклад, сестри Старк.

У сьомому сезоні відносини дівчат такі ж теплі, як і сестриц в класичному трилері Олдріча "Що сталося з Бебі Джейн?" Глядачі вже встигли порівняти Арью з родичем, який відкинувся, повернувся з зони і тепер кошмарить всю сім'ю. Але справа йде ще гірше - молодша Старк володіє тими ж вміннями, що і Термінатора з однойменного фільму: перетворюватися в кого завгодно і вбивати.

Автори, звичайно, віддають данину фемінізму. Від насильства над жінками серіал ковзнув в колію, де дами перетворюються у повноцінних суперників і героїв, а "яжемать" Серсея зі своїми інтригами і підступністю виглядає неповноцінною істеричкою.

Більше, ніж серіал

Реклама на dsnews.ua

Головною амбіцією "Гри престолів", крім завоювання премій "Еммі" і залучення величезної аудиторії, завжди було розширення поняття про те, що таке телебачення. До недавнього часу серіал пропонував нам тортури і секс, але сьомий сезон - це видовищні битви, гідні кінотеатрів IMAX.

Режисер Алан Тейлор зізнається, що перші сезони "Гри" мали стислий бюджет. Наприклад, сцену, коли 20 тис. людей виїжджають з лісу, знімали з 20 статистами. Взявши участь у виробництві інших телепродуктів і повернувшись робити сьомий сезон, Тейлор здивувався, наскільки масштабним став серіал - НВО явно не скупиться на вкладення. "Гра престолів" як ніяка інша художня робота змила різницю між режисерами і акторами широких екранів і телебачення.

Крім того, кров, кишки і політичні інтриги серіалу не перший рік використовуються в Гаварде для залучення студентів до різних галузей науки. Наприклад, лінгвістиці.

Джон Рональд Руел Толкін вправлявся у винаході нових прислівників для міфічних народів у своєму "Володарі кілець". Окрема мова створювався спеціально для персонажів франшизи "Гидкий Я" і героїв "Заводного апельсина".

Магістр лінгвістики Девід Дж. Петерсон був у свій час найнятий як творець мови для воїнів-дотракійців. Петерсон придумав більше 3 тис. слів, зашифрувавши в найласкавіші з них імена своєї дружини і улюбленої кішки. Крім того, він придумав мову для валирийцев - аналог латині. У Гавард його запросили прочитати трирівневий курс "Лінгвістика "Ігри престолів" і мистецтво мовного винаходу".

До цього там же читався курс кінознавства, заснований на серіалі "Гра престолів". А на вивчення середньовічної історії студентів зазивають мелодією Раміна Джаваді. На курсі "Реальна Гра престолів: від сучасних міфів до середньовічних моделей" обговорюється набір архетипових персонажів серіалу і аналоги героїв у середньовічній історії, релігії і літератури. У той час як інтерес до цієї галузі науки у студентів падає, одержимість серіалом зростає кожен день. Чому б не використати захоплення телешоу?

Не відстає від Гаварда і компанія IKEA. У Лос-Анджелесі на заході Getty Museum дизайнер-постановник костюмів до "Грі престолів" Мішель Клептон продемонстрував, що накидки, які носить Нічний дозор, насправді овчинні килими з IKEA за $79. "Ми беремо все, що можемо, ріжемо, бриєм, а потім додаємо шкіряні ремені", - заявив він. Після чого IKEA випустила інструкції, як перетворити килимок з овчини у плащ.

Білі ходоки і вогнедишні дракони

Проблема білих ходоків схожа на проблему міжнародної координації в області зміни клімату. Жодна з держав не може запобігти глобальне потепління самостійно, і майже всі країни - емітенти парникових газів.

Відомо, що викиди CO2 різко зросли за останні 100 років з потенційно катастрофічними наслідками для людської раси. Але одночасно присутні скептичні настрої по відношенню до цієї проблеми. Багато країни набагато більше, ніж екологією, цікавляться внутрішніми і зовнішніми політичними проблемами. Так само і благородні родини "Ігри престолів" орієнтовані на короткострокові інтереси, блокуючи основне завдання - зупинити білих зомбі.

Ну а драконів розглядають як ядерний стримуючий фактор. Але Мартін не вважає, що ядерну зброю, так само як і дракони, може допомогти в досягненні конкретних геополітичних цілей. Згадаймо війну Америки у В'єтнамі чи Іраку, Радянського Союзу в Афганістані. Затяжна партизанська компанія не дозволила цим ядерним державам стати переможцями, як і Дейенеріс, незважаючи на наявність драконів, не завжди може завоювати противника. Їй потрібні однодумці - так само США шукає союзників в НАТО. Трійця драконів нагадує нам ядерну тріаду Америки: системи доставки, які базуються в повітрі, воді і суші.

Але в сьомому сезоні у Дейенеріс залишається всього два дракона. Між тим деякі американські аналітики давно говорили про економію шляхом модернізації - ліквідувати атомні підводні човни, озброєні відповідними балістичними ракетами, тобто морську складову. Не дивно, що вбитий дракон виявляється саме у воді.

Хоча для нас актуальніше порівняти його з ядерними озброєнням, яке Росія запозичила у України з самими поганими намірами. Білі ходоки позбавили своїх ворогів дракона, після чого реанімували його.

Не забудемо і про стратегічних рішень, заснованих на принципах віри Червоної жриці. Вузькі рамки фундаменталізму цієї дами еквівалентні Ісламської Республіки Іран.
Ну і здичавілі. Мартін порівнює їх з сирійськими біженцями. І вважає такими ж жертвами, як і тих, хто постраждав від терористичних актів в Європі.

Політика і дипломатія

З самих перших епізодів "Гру престолів" розглядають в політичному аспекті. І "Картковий будиночок", який спочатку був орієнтований на подібні асоціації, часто поступався місце сазі Мартіна. Демократи вважали, що білі ходоки - це прихильники Трампа, а республіканці, що це прихильники Хілларі. Нинішнього президента США встигли обізвати Джефрі, а провалену кандидатку - Серсеей.

Однак клан Ланністеров часто порівнюють саме з сімейством Трампа. По-перше, через фінансові проблеми. Фінансові аналітики доводять, що насправді Трамп має лише половину, а то й третину тих доходів, якими він хвалиться. Так само і політичний ентузіазм злочинної сімейки з "Гри престолів" виріс, як тільки з'ясувалося, що у них не все гладко з грошима в Залізному Банку. Адміністрація Трампа не вважає потепління глобальною проблемою, а Ланністери настільки зайняті собою, що довгий час просто не вірили в існування білих ходоків. А тут ще й звинувачення в інцесті... Втім, у критиків Трампа немає жодних доказів, крім непрямих: як-то він публічно похвалив фігуру своєї дочки і сказав, що якщо б не був її батьком, з задоволенням пішов би з нею на побачення.

У теж час в Дейенеріс ми бачимо самого популістського з лідерів серіалу. "Я тут не для вбивства" - це лише ілюзія вибору. З іншого боку, бути позитивним героєм непросто, коли за кожен твій добрий вчинок розплатою будуть проблеми в економіці: вона хотіла заборонити работоргівлю і з'ясувала, що раби - найвигідніший товар.

Аналітики в області економіки і політики вже давно назвали головну помилку усіх лідерів "Ігри престолів": прагнучи завоювати кого-небудь, правителі майже не використовують потужний фактор, який присутній завжди, - невдоволення народу правлячим класом.
Тактики і стратегії героїв роману "Пісня льоду і вогню" викликає інтерес фахівців в області історії, дипломатії і фінансів. Біляву Дейнерис вони визначають як представника прогрессивизма, але в той же час ми бачимо, що її геополітичні ходи видають імперіаліста - наявність ядерного озброєння (дракони) і завоювання нових земель.

Серсея - застарілий політик з патріархальними поглядами і без зовнішніх союзників. Експерти з міжнародної політики бачать в ній неоконсерватора. Її виграшним методом могла б стати диверсійна війна. І як політики в наш час використовують її для прикриття терористичні організації, так би і їй непогано використовувати факт існування білих ходоків.

Джон Сноу - лібертаріанець. Його порівнювали з Обамою-за вміння бачити гру в перспективі і відсутність виразної реакції на актуальні конфлікти. Сильною економічною стороною Джона міг би стати егалітаризм - створення суспільства з рівними політичними, економічними і правовими можливостями всіх членів.
Дипломатичні недоліки Санса Старк - такі ж, як у Сноу. Вона не вміє вести короткі політичні ігри. Хоча вміє виживати. Поки що Санса тільки намагається стати значущою фігурою в сутичці претендентів на престоли і перейти з рангу потерпілих на більш високу ступінь.

У Тирионе Ланнистере історики знайшли цікаве протиріччя: цей начебто позитивний герой дотримується тих же поглядів, які висловлював італійський теоретик Нікколо Макіавеллі. Аналітики бачать в ньому як важливого стратегічного радника головнокомандувача, так і претендента на роль монарха або президента Семи королівств.

Внутрішні проблеми, як правило, втрачають свою актуальність в той момент, коли зовнішня екзистенціальна загроза стає очевидною. Аналітики стверджують, що сага насправді оповідає про виникнення сучасної демократичної держави. Але поки вже понад півстоліття ця територія знаходиться в сильному занепаді, під ярмом незаконних і некомпетентних правителів. І вихід з кризи один: повний крах королівства для утворення нового початку.

    Реклама на dsnews.ua