• USD 38.4
  • EUR 41.6
  • GBP 48.7
Спецпроєкти

Як подбати про психічне та сексуальне жіноче здоровʼя у період війни

Війна внесла свої корективи у життя кожного українця. Чоловіки переважно боронять країну на фронті, а жінки несуть на собі тягар війни в тилу. Сильні і водночас тендітні жіночі плечі не завжди витримують виклики воєнного часу. Страждає здоров’я – фізичне, психологічне та сексуальне

Жінки під час війни страждають від стресу
Реклама на dsnews.ua

Жінки можуть по-різному переживати війну через цілу низку факторів: еміграція чи проживання на рідній землі, наближеність до фронту чи участь близьких у воєнних діях тощо. Так чи інакше, стрес завітав і осів в тілі кожної.

Як зрозуміти це?

Ви можете відчувати затиски в м’язах, скутість рухів, больові відчуття в тілі, яких не було до негативних переживань. М’язова напруга є першим сигналом, що щось пішло не так. Найгіршим є те, що навіть коли стрес минув, напруга і дискомфорт залишаються: мозок з часом перестає їх бачити і сприймає як норму.

Жіноче здоров’я є досить тендітною сферою. Наше тіло розумне: воно знає, що для того, аби зачати і виносити дитину, жінка має бути здоровою. Це одна із причин, чому під час стресу часто страждає саме інтимне здоров’я, наприклад, у вигляді збою менструального циклу, появі болісних відчуттів.

Ретельно слід звертати увагу і на психологічний стан. Ми і без війни жили у часи епідемії та депресивних розладів. А з війною такі розлади стали ще більш поширеними. Люди здатні жити у депресивному стані роками і не розуміти, що цей стан можна вилікувати. Можна розпочати з самостійного тестування за допомогою шкали депресії Бека. У разі відхилень необхідно звернутись до фахівця.

Коли ж йдеться про інтимне життя жінки, то одним із найбільш розповсюджених симптомів стресу є зниження статевого потягу. Лібідо у багатьох жінок є лакмусовим папірцем стресу, що може бути викликаний війною, проблемами у стосунках, фінансовими труднощами, негараздами зі здоров’ям.

Варто пам’ятати, що стрес – це не лише внутрішні хвилювання, а й зміни на гормональному рівні. Під час стресу в тілі виділяється ряд гормонів, що можуть призвести до зниження лібідо, порушення менструального циклу, підвищення апетиту та навіть сприяти розвитку нових захворювань.

Реклама на dsnews.ua

Як ми можемо собі допомогти зменшити негативні наслідки емоційної напруги?

1. Сон і здорове харчування

Щоб мінімізувати наслідки стресу для організму, необхідно піклуватись про себе. Насамперед, це здоровий сон, мінімум 8 годин на день, а вкладатись спати слід до опівночі. Крім сну важливим є здорове харчування. Якщо організм не отримує своєї добової порції поживних речовин, він може "образитись" і дати збій в роботі, аби звернути на себе увагу. Тому працюємо на випередження і піклуємось про своє тіло.

Ви можете подумати, що це дуже банальна порада, але, на жаль, дуже мало людей її дотримується, вважаючи сон і харчування не надто важливими.

2. Фізична активність

Якщо база у вигляді сну і харчування вже є, можна переходити до наступного кроку – фізичної активності. Саме вона є найкращими ліками від напруги і стресу, заняття спортом допомагають покращити здоров’я і психологічний стан. Як це працює? Дуже просто. Фізична активність спалює гормони стресу і допомагає тілу виділити гормон ейфорії і щастя – ендорфін. Він є природнім знеболюючим та відповідає за хороший настрій і заспокоєння, а отже — покращує сон і загальний психологічний стан.

І для цього не потрібно йти в зал і виконувати складні вправи. Можна почати з бадьорої прогулянки на свіжому повітрі або зарядки вранці. Головне – регулярність. Фізична активність для нашого тіла необхідна так само, як вода для рослинки. Ваше тіло обов’язково вам подякує.

3. Інтимна гімнастика

Якщо ми говоримо для жіноче здоров’я, то ідеальною фізичною активністю є інтимна гімнастика. Вона включає в себе пропрацювання м’язів тазового дна, роботу із диханням, поставою, нормалізацію лімфотоку, покращує сексуальну чутливість. А разом із цим інтимна гімнастика знімає з тіла спазми і надмірний тонус там, де він накопичується в першу чергу – з тазу і грудної клітини.

Простий спосіб переконатись, що дихальні практики справді працюють, – довгий видих. Спробуйте видихати повітря через ніс вдвічі довше, ніж ви виконуєте вдих. Стежте за своїм серцебиттям – під час видиху воно стає повільнішим. Водночас заспокоюються думки, з'являється відчуття спокою.

Інтимна гімнастика допомагає подолати стресове нетримання сечі, пролапс чи опущення стінок піхви, матки, працює із болісними місячними, покращує кровообіг в органах малого тазу, прибирає застої та навіть налагоджує роботу шлунково-кишкового тракту. Адже дуже складно почувати себе на всі сто, якщо є проблеми із інтимним здоров’ям.

Здоров’я – це базова річ, а як щодо сексуальності? Інтимна гімнастика допоможе покращити лібідо, розвинути чуттєвість, оргазмічність, покращити лубрикацію та зменшити болісні відчуття під час статевого акту. Не слід забувати, що здорова сексуальність – важливий аспект загального психологічного здоров'я.

4. Тілесні практики

Крім фізичної активності гарно можуть спрацювати і різноманітні тілесні практики. Вони допомагають налагоджувати контакт з тілом і повертають нас до себе. Одна з моїх улюблених – це танці. Увімкніть свою улюблену музику, запаліть свічки, і рухайтесь та торкайтесь свого тіла. Розслабте тіло і відпустіть думки — все вдасться саме по собі. І гарний настрій гарантовано!

Згадайте, як німіє тіло у незручних позах. Ми часто настільки зайняті своїми думками, що не звертаємо уваги на фізичний стан. Запитуйте себе протягом дня, як почувається ваше тіло. Час від часу переконуйтесь, що ви перебуваєте у зручній позі, відчуваєте всі частини тіла, ви дихаєте вільно, живіт розслаблений.

Корисними є доторки до свого тіла. Під час прийняття душу чи інших повсякденних справ. Погладжуйте, масажуйте, торкайтесь свого тіла — це заспокоює, допомагає поновити лібідо.

5. Психологічна підтримка

І в мирний, і у воєнний час надзвичайно важливим є контакт із людьми, з якими ви можете поділитись своїми переживаннями, які можуть вас прийняти і почути. Із початком повномасштабного вторгнення цю просту істину підтвердив чи не кожен українець.

Якщо ви безпосередньо постраждали від воєнних дій чи їх наслідків, варто звернутись за отриманням кваліфікованої психологічної допомоги. В Україні наразі діють безкоштовні спеціалізовані програми допомоги постраждалим.

Покращити психоемоційний стан можуть заняття, які ви любите. Наприклад, будь-яка творчість: танці, малювання, ліпка, в’язання та навіть кулінарія. Головне, щоб ця справа захоплювала вас настільки, аби ви відволіклись від навколишнього інформаційного шуму.

Влаштовуйте побачення із самою собою. Поведіть себе у кав’ярню на улюблену каву, запросіть себе на прогулянку парком, побалуйте себе смачною стравою чи приємною дрібничкою, побудьте з собою і своїми думками. Згадайте, що ви у себе одна і приділіть собі найцінніше – любов і увагу. Ви точно відчуєте позитивні зміни, якщо будете це практикувати.

Стрес є найбільшим чинником погіршення психологічного та сексуального здоров’я жінок у воєнний період. Надзвичайно важливим є підтримувати себе і своє тіло, турбуватись про свій стан і тоді негативні наслідки стресу будуть вас боятись!

    Реклама на dsnews.ua