• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Гарантія на автомобіль: кому це вигідно?

Виробники та імпортери автомобілів змагаються між собою: хто запропонує більш привабливу гарантію, а покупці часто розгублено розводять руками — вибір надто великий. Два роки, три, п'ять або навіть сім? Без обмеження пробігу або «що настане раніше»? То де ж правда, а де маркетинговий трюк? «ДС» розібралася в усіх тонкощах отримання гарантії на авто

Реклама на dsnews.ua

Так буває: нібито і рішення вже давним-давно прийняте, і все гранично зрозуміло, але все-таки хтось із членів сімʼї на емоціях засумнівається: «А де гарантія?!» І всі плани вмить руйнуються. У автолюбителів, здавалося б, усе повинно бути просто. Де гарантія? То ось же вона. Офіційний документ, де все регламентовано і розписано, план чіткий і зрозумілий. Навіть про те, що читати треба і дрібні літери, ми памʼятаємо. Але нам здається, що все не так просто. Адже гарантія на автомобіль — це ніби як безкоштовна послуга, а нас чому батьки вчили в дитинстві? Що безкоштовний сир тільки в мишоловці. Коротше, підозріло.

Чи не дивний збіг

Радянське минуле «нагородило» нас купою травм, у тому числі «природною» підозрілістю. У не такому далекому минулому дійсно складно було говорити про корпоративну культуру і століттями створювану репутацію — усі ці символи не мали ніякого сенсу для радянської людини. Але пора б з такими токсичними установками попрощатися. Найзапеклішим скептикам можемо натякнути, що гарантія на автомобіль насправді не така вже й безкоштовна, адже витрати на гарантійне обслуговування вже враховані виробниками в процесі формування ціни на машину.

Навіщо ж вони взагалі запарюються такими питаннями? Елементарно, Ватсон, — щоб ви кожні два-три роки регулярно навідувалися в офіційний сервіс компанії. Адже тільки-но гарантія закінчиться — можна зі спокійною душею йти від «офіціалів» в гаражі. І ця версія була б красивою і елегантною, ось тільки не зовсім вона відповідає правді — в Європі і після закінчення гарантійного терміну ніхто особливо покинути офіційний сервіс не рветься, а гарантія на автомобілі все одно є. Їм-то для чого?

Насправді все набагато простіше. Так, виробник автомобілів дійсно змушений захищатися. Погодьтеся — якщо ви пішли на обслуговування в гараж, потім усе це виправляти за гарантійними зобовʼязаннями якось нелогічно. Але це скоріше наслідок, а не причина. Головний мотив дещо інший: надаючи гарантійне обслуговування, виробник підштовхує нас купити нове, а не вживане авто. Ось і все. Купуючи новий автомобіль, ви розумієте, що захищені: протягом дії гарантійного талона, навіть якщо станеться щось дуже серйозне, всі проблеми будуть вирішені. А «беушка», навіть якщо купили ви її у рідної і близької людини, може розвалитися на частини в будь-який момент — і з цим ви вже нічого не зробите.

Зверніть увагу, гарантія на автомобіль надається на два-три роки: в Європі, коли спливе цей термін, починають замислюватися про купівлю нового авто. В Україні, звичайно ж, цикл трохи інший — один власник користується машиною протягом пʼяти–семи років, тому деякі імпортери підлаштовуються під ринок і пропонують збільшену гарантію — на ті самі пʼять, а то й сім років. Але чи можна гарантувати безвідмовну роботу такого складного механізму протягом такого тривалого часу? Навряд чи, тому такі випадки досить рідкісні, і завжди треба уважно вивчати пропоновані умови.

Європа і Азія

Реклама на dsnews.ua

Давайте ж розберемося, який термін гарантії можна вважати максимально чесним і вигідним для покупця? Є два варіанти — європейський і азіатський. У Європі більше віддавали перевагу формулі «два роки без обмеження пробігу», в Азії — «три роки або 100 000 км пробігу». Перший буде вигідним хіба що корпоративним паркам і службам таксі. Через особливості професії вони намотують на рік і 50 тисяч, і більше. Однак звичайні автовласники в середньому проїжджають за рік не більш ніж 20–30 тис. км. Тому «без обмеження пробігу» є просто красивим маркетинговим слоганом. Виходить, що азіатські три роки або 100 тис. пробігу — це вже цілком оптимальний варіант, еталон для некомерційного транспорту, який влаштовує і покупця, і продавця, однак надати такі умови можуть не всі. Або ж не хочуть.

Зобовʼязання виробника повинні підкріплюватися як мінімум трьома безумовними увідними:

1) впевненість в якості товару;

2) фінансова стабільність на випадок можливого збільшення витрат на гарантійне обслуговування;

3) щире бажання виробника завоювати споживача за допомогою по-справжньому комфортних умов володіння автомобілем, простіше кажучи — готовністю витратити гроші на зміцнення довірчих відносин між виробником і клієнтом.

Показовий приклад

Спробуємо розглянути ситуацію на прикладі з життя. З липня 2019 р. на пасажирські автомобілі Citroёn і Peugeot, які в Україні пропонує представництво групи PSA, гарантія була розширена до трьох років або 100 тис. км пробігу (в залежності від того, що настане раніше). Водночас для вантажопасажирських автомобілів надають гарантію на два роки без обмеження пробігу, але в цьому разі це дійсно вигідніше покупцеві.

Навіть в умовах пандемії Група PSA зберігає прибутковість, і в першому півріччі 2020 р. виручка компанії становила 25,1 млрд євро, тому з фінансовою стабільністю у компанії все добре.

Крім того, надійність і якість для Групи PSA — ключові параметри. З року в рік іде планомірна, постійна робота — на основі скрупульозного вивчення досвіду експлуатації, зворотного звʼязку від клієнтів, вивчення історії сервісного обслуговування. Як результат — автомобілі Citroёn і Peugeot стали незмінними учасниками рейтингів надійності, тому виробник сміливо надає гарантію на три роки, але тільки в розвинених країнах — Франції, Німеччині, Італії… З Україною ситуація складніша. Легко обіцяти безвідмовну роботу авто, яке їздить гладенькими європейськими дорогами і «харчується» виключно за законами ЗСЖ. Але з нашими дорогами, заправками і нещадною експлуатацією машини страждають значно сильніше.

Експедиція на Марс

Представники PSA регулярно приїжджають в Україну для інспектування якості доріг, тому машини для українського ринку готують приблизно так само, як для відправки на Марс. Існує спецкомісія відділу якості PSA, яка стежить за дотриманням стандартів готовності та відповідністю нових моделей цим самим стандартам. Автомобілі перед відправкою в Україну обовʼязково проходять адаптацію: всі машини мають збільшений на 10 мм кліренс, 90% всіх моделей оснащується захистом двигуна (за винятком комерційної техніки і суто міських автомобілів). Також на машини встановлюють більш потужний генератор і акумулятор більшої ємності. Це може здатися не таким важливим при +20 в листопаді, але коли бахне мороз в -30, вам позаздрять всі власники преміум-джипів з Еміратів. Бачок омивача більшої місткості — дуже корисна штука, правда, небезпечна: влітку у вас часом виникає відчуття, що рідина в бачку не закінчується ніколи, і, звичайно ж, вона завжди закінчується несподівано. Але найголовніше, експерти PSA регулярно проводять тестування якості палива в Україні, стежать за відгуками щодо експлуатації своїх машин в наших умовах, тому всі мотори готові до «злегка неправильного харчування». Звичайно, це не означає, що власники Citroёn і Peugeot можуть заливати в бак що завгодно, але якщо користуватися послугами брендових АЗС, все буде в порядку.

Всі ці заходи дозволяють виробникам твердо заявляти: так, ми готові гарантувати безвідмовну роботу автомобілів протягом трьох років або 100 тис. км пробігу. Звичайно, тільки в тому разі, коли ми говоримо про офіційні поставки нових автомобілів на наш ринок.

Де підступ?

Давайте дивитися правді в очі, бізнес — це просто бізнес, і для виробника важливо, щоб купувати у нього машину було вигідно і приємно, а користування автомобілем було комфортним. Якщо ці умови дотримані, задоволений споживач і сам виступить як елемент просування (розповість про машину друзям і знайомим, напише пост в соцмережі). Більше того, при зміні автомобіля він повернеться до знайомого бренду, а авторитет компанії залишиться незмінно високим. Тому шукати підступ у тому ж випадку переходу від двох років гарантії до трьох навряд чи варто. Так, це однозначно несе зайві витрати. Скептики можуть заперечити, що продовження гарантії допомагає утримувати автовласника на офіційному обслуговуванні, а це вигідно для продавця. Це можна було б прийняти як аргумент, якби не одне «але».

Зіграємо в рулетку?

Візьмемо для прикладу популярний хетчбек Peugeot 308. Зараз в офіційній сервісній мережі Peugeot в Україні встановлена фіксована ціна техобслуговування в рамках трьох зон. Якщо власник 308-го живе в Дніпрі, Вінниці, Одесі чи Чернігові (повний список можна подивитися на сайті імпортера), а машина у нього з 1,6 HDi і куплена вона в 2018 р., то кожне «непарне» ТО (10 тис., 30 тис. пробігу і так далі) обійдеться в 2484 грн, а «парне» (20 тис., 40 тис. і так далі) з заміною не тільки масла і масляного фільтра, але й повітряного і паливного фільтрів — в 4559 грн. Вірніше, обходилося, тому що для автомобілів старших за два роки передбачена знижка 10%, і цифри будуть відповідно 2235 і 4103 грн. Повірте, техобслуговування в приватному гаражі буде не набагато дешевшим, а якість і деталей, і роботи ніхто не гарантує. Лотерея, рулетка. Ризикувати немає ніякого сенсу, ну і говорити про захмарну ціну офіційного сервісу теж не доводиться.

Оптимальний варіант

Гарантія в рамках трьох років або 100тис. км пробігу — найкращий варіант підтримки на даному етапі розвитку автопрому. Чому ж тоді не всі виробники готові надати такі умови? Думаю, ми вже відповіли на це питання, розглянувши три основні умови, найголовніша з яких — це бажання автовиробника йти назустріч своїм клієнтам, нести при цьому додаткові витрати, але напрацьовувати найголовніше — авторитет і визнання автовласників.

    Реклама на dsnews.ua