• USD 28.1
  • EUR 34
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Об'їздити світ. Як «Інтерпайп» завойовує ринки навіть у коронакризу

Незважаючи на втрати обсягів виробництва в кризовий 2020 р., українській промисловій компанії «Інтерпайп» вдалося знайти нові ніші для реалізації своєї продукції на зовнішніх ринках, у тому числі і в преміальному сегменті

Виробничий цех "Інтерпайп"
Виробничий цех "Інтерпайп"
Реклама на dsnews.ua

Малий і середній бізнес, особливо зі сфери послуг, виявився дуже вразливим перед глобальною економічною кризою, викликаною пандемією коронавірусу. Багато підприємств просто закрилися, що не пережили навіть перший локдаун навесні. У зв'язку з різким падінням ділової активності зазнали втрат і великі промислові виробники.

У той же час великий бізнес — один з небагатьох, що продовжує працювати, без перебільшення витягаючи на себе національні економіки, особливо в країнах, що розвиваються, де немає глобальних фінансових і IT-гігантів. І Україна не виняток. Одна з таких компаній — «Інтерпайп», що спеціалізується на виробництві складних виробів з високою доданою вартістю.

Добувачі валюти

Український ринок дуже вузький для «Інтерпайпу», тому компанія щорічно експортує понад 75-80% своєї трубної і залізничної продукції. Натомість така зовнішньоторговельна діяльність генерує грошовий потік назад в країну. Наприклад, у 2019 р. виручка трубного дивізіону «Інтерпайпу» склала майже $470 млн, а дивізіону ж/д продукції — понад $300 млн, що сумарно дало країні більше $770 млн. Для довідки: це 1,7% від усього товарного експорту України, який, за даними НБУ, за минулий рік становив $46,1 млрд.

Пандемія Сovid-19 і карантин внесли свої корективи, проте і в поточному році валютний потік не вичерпався. За перше півріччя «Інтерпайп» продав на зовнішніх ринках готової продукції майже на $350 млн. Зайве нагадувати, наскільки вагомий цей внесок у платіжний баланс країни і стабільність української грошової одиниці, особливо в кризовий час.

Утім, не можна сказати, що «Інтерпайп» пройшов цей рік без втрат. У результаті падіння цін на нафту і пандемії коронавірусу істотно знизився попит на труби, особливо на ринках США і України, і ж/д продукцію. В результаті компанія скоротила виробництво на 30-40% по ряду позицій свого сортаменту.

Реклама на dsnews.ua

Труби: приціл на Близький Схід

Прийнято вважати, що будь-яка криза — це ще й можливість для зростання і розвитку. Якщо в минулому році приблизно по чверті трубної продукції в фізичних обсягах «Інтерпайп» поставляв в Європу і Америку, то в першому півріччі 2020 р. структура продажів у розрізі регіонів значно змінилася. Тепер, на тлі істотного падіння продажів на американському і українському ринках, майже третина випуску йде в Європу, а ще 24% — на Близький Схід і в Північну Африку.

Взагалі в умовах коронакризи Близький Схід став стратегічно важливим ринком для «Інтерпайпу». Тим більше що у компанії довга історія співпраці зі споживачами в цьому регіоні: наприклад, у кожному другому будинку в Дубаї використовуються труби української компанії.

А в поточному році на зазначеному ринку компанія здобула кілька великих перемог. Це і початок поставок нафтогазового гіганта ADCO (ОАЕ), і перше відвантаження лінійних труб для Qatar Petroleum (Катар), і розширення асортименту продажів в Туреччину, причому в преміальному сегменті: восени нафтовій компанії Turkish Petroleum пішли труби з безмуфтовим з'єднанням UPJ-F рівня CAL IV.

До речі, на турецькому ринку для «Інтерпайпу» відкриваються досить привабливі перспективи. Цього літа на Чорноморському шельфі країни відкрили нове родовище газу на 405 млрд куб. м, де тестовий видобуток стартує вже з 2023 р. (у промислових масштабах — у 2025 р.). Зрозуміло, що українці розраховують взяти участь у тендерах щодо забезпечення цього родовища. Адже в світі всього три компанії, включаючи «Інтерпайп», випускають преміальні труби, які потрапляють під жорсткі вимоги газогерметичності.

Колеса: і на Захід, і на Схід

Основними експортними ринками для залізничної продукції «Інтерпайпу» залишаються СНД і Європа — 43% і 33% у першому півріччі 2020-го. При цьому стратегія компанії полягає у відході з регіону пострадянських країн на ринки ЄС і США. І в цьому їй вдалося досягти успіху: приблизно два з трьох вантажних вагонів в Європі вже зараз на колесах «Інтерпайпу».

Однак в компанії на цьому не зупиняються і поставили перед собою амбітну мету — вийти на ринок коліс для пасажирських перевезень. Для цього «Інтерпайп» проінвестував $15 млн у будівництво другої лінії мехобрабки коліс і планує завершити зведення додаткового цеху для збірки колісних пар для європейських і американських клієнтів.

Власне, серед споживачів українських коліс в ЄС можна виділити Deutsche Bahn, Alstom і Bombardier. Але в «Інтерпайпі» не обмежуються лише західним напрямком. На ринку Південно-Східної Азії компанія давно присутня в Індії, а в поточному році вийшла на ринок пасажирських залізничних коліс Таїланду, що традиційно утримують японці. Цієї осені українці зробили першу поставку для швидкісного наземного метро в Бангкоку. Якщо все пройде добре, то підвищаться шанси на співпрацю з Державними залізницями Таїланду.

Стратегія: інвестиції в якість

Як бачимо, незважаючи на кризу, «Інтерпайп» розвиває нові напрямки по випуску все більш складної продукції — від коліс для пасажирських поїздів до преміальних труб UPJ-F — з одночасним просуванням її на світових ринках. У нинішніх умовах це було б неможливо, якби не багаторічна стратегія компанії по модернізації виробництва.

Нагадаємо, що спочатку компанія інвестувала $700 млн у будівництво нового електросталеплавильного комплексу «Інтерпайп Сталь», завдяки чому було закрито екологічно брудне мартенівське виробництво, а викиди СО2 в атмосферу знизилися в 10 разів, споживання газу — у вісім разів. Потім ще $300 млн «Інтерпайп» вклав у суміжні потужності з виробництва труб і ж/д продукції.

Навіть у кризовому 2020-й компанія не зупинила інвестиції, оскільки це довгостроковий процес і не можна орієнтуватися на поточні проблеми. Нове обладнання буде введено в кращому випадку через рік-два, і тоді буде зовсім інша кон'юнктура. Аналогічно «Інтерпайп» продовжує розробку нових продуктів і має намір пропонувати їх ринку після завершення кризи.

    Реклама на dsnews.ua