• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Ліліана Дмитрієва: З усіх сільськогосподарських напрямків найперспективніший — ягоди

Директор компанії «Брусвяна» про перспективи бізнесу, експортні плани і ягідний кооператив

Ліліана Дмитрієва
Ліліана Дмитрієва
Реклама на dsnews.ua

— Ви єдина жінка — керівник сертифікованого ягідного розплідника в Україні. Як будували свій бізнес?

— Так, я зайнялася невластивим для жінок бізнесом, адже аграрний бізнес в Україні представлений чоловіками. Почала свій шлях з продажів, а щоб добре продавати, потрібно багато знати про продукт. Отримала спеціальну освіту, після чого динамічно влилася в ягідну галузь.

Спочатку ми працювали з дрібним оптом і роздрібними клієнтами, але країна потребувала ягід — на ринку їх не вистачало. Я зрозуміла, що потрібно розширюватися, і з головою поринула в навчання: об'їхала країни Європи, Мексику і США, пройшла курси. Але готову модель ведення бізнесу перенести в нашу країну неможливо — те, що добре для Мексики або Польщі, не завжди працює тут. Однак ми взяли найкраще з кожної моделі. Починали з невеликого садового центру в 0,45 га в селі Костовці, сьогодні ж «Брусвяна» — це комплекс, де клонують рослини і займаються їх адаптацією, 4,5 га контейнерних майданчиків, 1 га теплиць, селекційна ділянка, а також 100 га полів в обороті.

Для розмноження рослин різних видів ми застосовуємо різні технології, в тому числі метод in-vitro. Це дозволило істотно підвищити продуктивність і якість саджанців. Якщо в 2005 році ми вирощували 20 тис. саджанців, то в 2020-му виростили понад 1,5 млн рослин.

— Минулий рік був досить складним для бізнесу. Як на вас позначилася коронакриза?

— Так, рік був непростим, але нас криза торкнулася поверхнево. Якісь контракти не відбулися, але замість них прийшли нові. Навіть більше — під час карантину виріс попит на посадковий матеріал. У садівників-любителів був вільний час, багато хто виїхав за місто і зайнявся удосконаленням своїх присадибних садів.

Найбільша складність, з якою довелося зіткнутися, — це створити правильний робочий настрій колективу та організувати виробничий процес в умовах тотальної паніки. Рік був складним, але результати я вважаю позитивними.

Реклама на dsnews.ua

— Які плани на цей рік? Які напрямки ви плануєте розвивати?

— У 2021 році для нас в пріоритеті планова реконструкція і модернізація розплідника, розширення виробничих площ. Думаю, це дозволить через три–п'ять років виробляти понад 10 млн рослин на рік. Також ми плануємо закласти 30 га нових ягідників малини, лохини, обліпихи.

Світова практика показує, що в ягідному бізнес найбільш процвітають ті, хто зміг об'єднатися, створити кластери або кооперативи. Для України це досить нове явище. Ми виступили з ініціативою організації подібного проєкту в Брусилівській об'єднаній територіальній громаді. Кластер об'єднає ягідні ферми, розплідник саджанців, «ягідний хаб» і торговий дім.

— Ваша компанія займається не тільки вирощуванням вже відомих сортів, а й створенням нових. Скільки часу займає розробка одного сорту?

— Селекція — це наша особливість. Ми створили шість сортів ремонтантної малини: «Брусвяна», «Брусилівська», «Брусилівський стандарт», «Примара», «Ярославна», «Ремарка», три сорти обліпихи: «Київський бурштин», «Либідь» «Слава», лохину «Фіолент».

Якщо говорити про селекції малини, цей процес більш-менш швидкий — для створення сорту досить п'ять–вісім років. Якщо йдеться про лохину чи обліпиху, то для отримання нового сорту знадобиться 10–15 років.

— Хто ваші основні клієнти?

— По-перше, ми працюємо за системою В2В, співпрацюємо з більш ніж 160 розплідниками, садовими центрами та інтернет-магазинами. По-друге, нашими клієнтами стали понад 200 «ягідних ферм». По-третє, роздрібні покупці — їх сотні тисяч. Ми розвиваємо онлайн-продаж з програмою «Брусвяна-поштою», а також співпрацюємо з мережами «Епіцентр» і «Нова Лінія».

Для кожної категорії клієнтів ми проводимо навчальні семінари, форуми, в деяких випадках ведемо постійний агросупровід і консультуємо.

— Ви працюєте не тільки на українському ринку, але й за кордоном. Що користується більшим попитом — саджанці чи ягоди?

— Ягоди ми поки продаємо тільки на внутрішньому ринку. А ось саджанці активно експортуємо вже близько 10 років: в Молдову, Білорусь, Казахстан, Грузію, Азербайджан, Вірменію.

— Чи є різниця в роботі з українцями і іноземцями?

— Це дуже цікавий досвід — співпрацювати з людьми з різних культур. Приємно, коли твій товар експортується, коли тебе визнають на міжнародній арені. Це означає, що ми нічим не гірші за наших європейських колег, а може, в чомусь навіть кращі. Але я найбільше люблю працювати з українськими компаніями — коли з людиною збігаєшся ментально, набагато простіше налагодити контакт.

— Яким ви бачите майбутнє українського ягідного ринку?

— Площі під ягідними насадженнями щорічно збільшуються більш ніж на 1 тис. га. В Україні зараз чудовий час для інвестування в ягідний бізнес. Тут можна не тільки зберегти гроші, а й примножити їх. Адже попит на ягоди та продукти їх переробки високий і в Україні, і за її межами.

Україна за природно-кліматичними ресурсів і географічним положенням — ідеальне місце для того, щоб стати кращим ягідником Євразії. Зараз в нашій країні розвиваються десятки ягідних проєктів на міжнародних інвестиціях і державній підтримці. Термін окупності вкладень — від трьох до восьми років.

— Чи займається ваша компанія соціальними проєктами?

— Успіх потрібен не для грошей, а для реалізації нашої картини світу, наших бажань. Справжній бізнес — це завжди про любов: до місця, де ти живеш, своєї країни, людей. Коли бізнес досягає більш-менш значущих результатів, ти маєш можливість впливати на соціальну сферу.

Наше підприємство вже вісім років проводить ягідний фестиваль «Брусвяна-Україна», який популяризує культуру споживання і вирощування ягід, здоровий спосіб життя і традиційні сімейні цінності. Щорічно його відвідують до 5 тис. чоловік.

Уже 15 років ми займаємося відродженням села Костовці, на території якого знаходиться підприємство: прибрали смітники, організували парк з дитячим майданчиком, побудували каплицю. Років десять тому я створила проєкт "Посади своє дерево", де кожне дерево має прив'язку до того, хто його посадив. На його основі ми створюємо громадські сади і парки в різних містах України, залучаємо молодь.

Ягідний фестиваль «Брусвяна-Україна» популяризує культуру споживання і вирощування ягід
Ягідний фестиваль «Брусвяна-Україна» популяризує культуру споживання і вирощування ягід

— Ви учасниця міжнародного жіночого клубу Business Women Club. Що спонукало вас стати частиною цієї бізнес-спільноти?

— Моя сфера діяльності дуже широка — окрім керівництва «Брусвяною», я є експертом Торгово-промислової палати України з питань виробництва та експорту ягідної продукції, бізнес-тренером, депутатом місцевої ОТГ. Люблю спілкуватися з такими ж активними і успішними жінками. В Business Women Club мене запросила Ганна Крисюк, і я одразу відчула, що ми на одній хвилі. В рамках клубу я займаюся проєктом «Озеленення України» — 17 жовтня 2020 року ми за один день всією країною посадили близько 2 млн дерев!

— Поділіться секретами успіху.

— У будь-якій справі ти не воїн, якщо у тебе немає команди. Спочатку в компанії працювало всього 10 співробітників, сьогодні у нас, в залежності від сезону, працюють від 48 до 150 чоловік.

Я пишаюся тим, що за 15 років ми створили колектив однодумців. Звичайно, важко бути капітаном і завжди дивитися на два кроки вперед, але значна частина співробітників разом зі мною працює вже 10 років, і я щаслива, що мені вдалося знайти цих людей.

    Реклама на dsnews.ua