• USD 28.7
  • EUR 32.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

П’ятирічку за три роки. Як Київстар будує 4G

Менеджмент Київстару про етапи розвитку технології 4G, виклики, що стоять перед компанією, та про стратегічні пріоритети на майбутнє

Зараз в Україні доступ до послуг 4G є вже у 89% населення, і цього результату було досягнуто за менший термін, ніж у середньому по країнах Європи
Зараз в Україні доступ до послуг 4G є вже у 89% населення, і цього результату було досягнуто за менший термін, ніж у середньому по країнах Європи
Реклама на dsnews.ua

Олександр Когут, директор з регуляторного забезпечення Київстар

— Коли в Україні з’явилась технологія 4G?

— У 2018 році, але на той час абоненти у більшості країн світу вже користувалися нею, і перед українським ринком стояло непросте завдання — зробити цифровий прорив та скоротити технологічне відставання.

Зараз в Україні доступ до послуг 4G вже має 89% населення, і цього результату було досягнуто за менший термін, ніж у середньому по країнах Європи. А за обсягами споживання інтернет-трафіку на абонента наша країна обігнала Аргентину, Бельгію, Бразилію, Грузію, Пакистан та багато інших, які вже багато років знайомі з новими технологіями.

— Що було найскладнішим завданням на перших етапах впровадження 4G?

— Найважче було знайти відповідні частоти. На телеком-ринку України довгі роки була відсутня стратегія використання ресурсу — частоти виділялися без урахування майбутніх потреб у нових технологіях. Крім того, в Україні радіочастотний ресурс вдвічі менший, ніж у середньому в європейських країнах, через те, що значна частина діапазону виділена для спецкористувачів. Тому Україна відставала від країн Європи у розвитку мобільних технологій на 10–15 років. Тоді Київстар, діючи на користь усіх абонентів мобільного зв’язку, добровільно повернув частину свого спектра державі (з правом зворотного викупу) у діапазоні 1800 МГц для подальшого перерозподілу її на аукціоні. Це розблокувало впровадження 4G у країні, а уряд залучив до бюджету 5,43 млрд грн від продажу ліцензій. Це унікальний досвід у світі, коли ти здаєш свої частоти зі зворотним викупом.

Реклама на dsnews.ua

У 2019 році уряд України підписав з мобільними операторами Меморандум про покриття мобільним інтернетом 4G сільської місцевості та автошляхів. Знову ж таки, вільних частот для впровадження нової технології в діапазоні 900 МГц не було, і Київстар вкотре виступив донором цінного радіочастотного ресурсу. За умовами меморандуму, мобільні оператори зобов’язалися інвестувати у будівництво мереж 4G, щоб забезпечити доступ до нових технологій для 90% населення протягом кількох років. У свою чергу, уряд узяв на себе зобов’язання не підвищувати фіскальне навантаження на галузь та забезпечити передбачуване та збалансоване регулювання. Зауважу, що мобільні оператори виконали свою частину зобов’язань, і ми очікуємо, що держава також виконає свої зобов’язання, зокрема те, що стосується непідвищення податкового навантаження як мінімум на період реалізації меморандуму.

Після вирішення всіх юридичних складнощів власне будівництво та розгортання мережі 4G рухалося дуже швидко: процеси, які в інших країнах зайняли багато років, ми змогли здійснити за два–три роки.

— Який обсяг інвестицій у розгортання 4G в Україні?

— Загалом Київстар інвестував у купівлю ліцензій та будівництво 4G понад 20 млрд грн. Але ми продовжуємо розвивати доступ до нових технологій. Зараз, наприклад, компанія на чотирьох основних автошляхах міжнародного значення вже збудувала 75% додаткового покриття 4G для закриття "білих плям". А до кінця цього року мету покращити покриття на цих дорогах буде практично повністю досягнуто.

Володимир Кабаненко, директор з розвитку та підтримки телекомунікаційної мережі

— Які цікаві випадки були під час встановлення нових станцій?

— Практично щодня ми щось будуємо, модернізуємо чи проводимо технічні огляди базових станцій, у цілодобовому режимі аналізуємо понад тисячу різних параметрів роботи мережі. В "активі" Київстар понад 48 тис. споруд зв’язку — це найбільша мобільна мережа в Україні.

Більше згадуються складні об’єкти, де ми використовували нестандартні рішення. Наприклад, встановлення базової станції за допомогою гелікоптерів на горі Яровиця, на висоті 1586 метрів над рівнем моря. Або встановлення базових станцій у місцях видобутку руди, безпосередньо всередині кар’єрів. Тут під час вибухових робіт обов’язкове відключення подачі електроживлення, тому доводилося знаходити рішення, які дозволять нашому обладнанню стабільно працювати.

— Які виклики зараз стоять перед оператором щодо 4G-зв’язку?

— Покриття територій, яким досі недоступний швидкісний мобільний інтернет. І, як завжди, нестача частотного ресурсу: споживання мобільного дата-трафіку зростає дуже швидко. А з появою нових стандартів зв’язку, як-от 5G, трафік зросте ще більше. І тут на допомогу повинні прийти законодавці. Телеком-ринку України для подальшого розвитку потрібна технологічна нейтральність — можливість розвивати будь-які стандарти мобільного зв’язку на доступних частотах.

Павло Даніман, директор з розвитку нових продуктів Київстар

— Чи є оцінки щодо додаткового економічного ефекту від 4G? Які проєкти B2B були реалізовані завдяки новому поколінню зв’язку?

— Мобільні технології сприяють розвитку економіки країни, впливаючи на багато ключових галузей. Згідно з дослідженнями компанії Ericsson та Imperial College of London зростання проникнення мобільного широкосмугового доступу до інтернету на 10% збільшує ВВП країни на 3%. Але оператори роблять значний внесок і в добробут суспільства — допомагають подолати цифровий розрив між мегаполісами та селами, забезпечують доступ до освітніх інструментів та платформ, створюють інфраструктуру для розвитку телемедицини, "розумних міст", адмінпослуг.

Наприклад, коли Київстар запустив зв’язок 4G у 2018 році, за перший місяць послугою скористалися 600 тис. абонентів, а зараз їх близько 12 млн. Важливо відзначити, що об’єми використання мобільного інтернету на абонента у мегаполісах і селах практично однакові, таких результатів ми досягли у 2021 році завдяки доступним тарифам та зростанню покриття.

Нові технології показали свою практичну користь під час епідемії коронавірусу. Так, щоб підтримати бізнес у цей складний період, Київстар запропонував рішення на базі хмарних технологій — "Офіс там, де ви". Це організація спільного доступу співробітників компаній до проєктів та робочих завдань, спілкування у форматі відеоконференцій, переведення паперового документообігу у електронний формат. У цих рішеннях для бізнесу ми маємо стратегічного партнера — Microsoft. І цими рішеннями з початку епідемії скористалося понад 6 тис. компаній.

— Як змінилися стратегічні пріоритети через розвиток 4G? Як Київстар бачить подальший розвиток послуг мобільного зв’язку та мобільного інтернету?

— Для нас залишається пріоритетом якість послуг. Київстар лідирує за швидкістю передачі даних та покриттям серед мобільних операторів України. Такі дані отримані під час недавнього дослідження Ookla на основі тестів швидкості.

Для нас актуальним є розвиток конвергентних послуг — мобільного, фіксованого зв’язку, швидкісної передачі даних "у єдиній пакетній пропозиції". І ми бачимо великі перспективи у створенні рішень Modern Workplace, які дозволять людям мати повний доступ до всіх робочих процесів прямо з мобільного. Ми розвиватимемо екосистему діджитал-сервісів, при цьому вони не обов’язково будуть безпосередньо пов’язані з телекомом. Наприклад, Київстар та Альфа-Банк Україна об’єднали доступ до своїх сервісів самообслуговування в одному додатку Sense SuperApp з однією метою — дати клієнтам ще більшу швидкість операцій та простоту обслуговування через єдину точку доступу.  

    Реклама на dsnews.ua