• USD 27.3
  • EUR 32.6
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Володимир Костюк: Стимулювання інвестицій в R&D дасть новий імпульс розвитку бізнесу

Виконавчий директор компанії «Фармак» про те, як йому вдалося збільшити експорт в умовах закритих кордонів, про умови роботи в період пандемії і необхідні державні стимули

фото Володимира Костюка
Володимир Костюк
Реклама на dsnews.ua

— В Україні на COVID-19 перехворіли мільйони людей, суспільство і економіка змушені існувати в нових умовах. Як все, що відбулося, змінило бізнес «Фармак»?

— «Фармак» прийшов до кризи підготовленим. Ми ні на хвилину не зупинили виробництво, змогли оперативно перевести співробітників на віддалену роботу. Ми збільшили випуск противірусних препаратів і ліків, що використовуються при терапії COVID-19. Наші вчені розробили перший український ПЛР-тест, що виявляє нові штами COVID-19. Також сьогодні ми готові провести трансфер технологій і почати випуск вакцин в Україні. Але це питання ми можемо вирішити тільки за держпідтримки.

— За рахунок чого вам вдалося наростити експорт? Адже в світі були порушені ланцюжки поставок, багато країн закрили кордони.

— Уже понад 20 років ми експортуємо нашу продукцію в різні регіони світу, включаючи країни з жорстким регулюванням. Велика частина наших виробничих ліній сертифікована відповідно до європейських стандартів — EU GMP. Коли різко зріс попит на препарати для комплексної терапії пацієнтів з COVID-19, до нас звернулися країни, в яких наші продукти не були зареєстровані. У результаті ми поставляли наші ліки в Великобританію, Швецію, Францію, Німеччину, Польщу і навіть в Австралію та Нову Зеландію, Мексику і Сингапур.

У листопаді минулого року «Фармак» успішно завершив перекваліфікацію ВООЗ на дексаметазон фосфат (розчин для інʼєкцій), який входить до протоколу лікування COVID-19. Це дозволило налагодити експорт препарату в ЄС та інші країни. У підсумку за результатами минулого року експорт «Фармак» виріс на 40%. Ми поставили продукцію в більш ніж 30 країн світу.

— Як загалом «Фармак» закінчив 2020 рік і почав 2021-й?

— Я задоволений результатами року. Дохід компанії становив 7,5 млрд грн, чистий прибуток — 1,1 млрд грн. Минулого року ми запустили у виробництво 20 нових препаратів.

Реклама на dsnews.ua

У розробці — ще близько 100. За цими сухими цифрами стоїть титанічна робота всього колективу.

— Фармацевтика вимагає величезних вкладень. Як зміна ринкової ситуації вплинула на інвестиційну програму компанії?

— Інвестиції відіграють вирішальну роль в нашій галузі. І я пишаюся, що в цей нелегкий рік ми збільшили їх на 80%, до 1,3 млрд грн. Відкрили новий цех з виробництва стерильних лікарських засобів, що дозволить вдвічі збільшити наші потужності асептичного виробництва.

Перспективні напрямки для компанії — біотехнології та персоналізована медицина. Крім того, ми почали підтримувати медтех-стартапи. Загалом минулого року в розробку і дослідження інвестували майже 450 млн грн.

— Якою ви бачите українську фармацію через рік? Чи вона готова буде впоратися з новими викликами?

— Робити прогнози в нашій галузі все важче. Але можна сказати точно — треба бути гнучкими і швидко адаптуватися до нових реалій і потреб ринку.

— Як ви бачите політику регулювання галузі з боку держави? Чого очікуєте, якої допомоги?

— Я б говорив не про допомогу, а про стимули. Насамперед потрібно прийняти нову редакцію закону «Про ліки», що максимально відповідає європейським нормам. По-друге, впровадити державне стимулювання приватних інвестицій в R&D в фармацевтиці, як в розвинених країнах світу. По-третє, варто відновити механізм держзамовлення і сприяти трансферу технологій для виробництва вакцин (як проти COVID-19, так і профілактичних щеплень) і біотехнологічних препаратів.

Це все, на мій погляд, дасть належний імпульс для зростання випуску високотехнологічних ліків в Україні.

    Реклама на dsnews.ua