• USD 39.6
  • EUR 42.3
  • GBP 49.4
Спецпроєкти

51-й штат. Як демократи намагаються очолити хаос у США

Округ Колумбія, який демократи хочуть зробити штатом, традиційно голосує за Демпартію і її кандидатів в президенти

Будівля Капітолію у Вашингтоні
Будівля Капітолію у Вашингтоні / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Демпартія США, користуючись отриманою в результаті виборів монополією на владу, знову підняла питання надання округу Колумбія, де знаходиться столиця країни Вашингтон, статусу штату.

З цією метою в обидві палати Конгресу США був внесений відповідний законопроєкт : в Палату представників — Елеанор Нортон, а в Сенат — Томасом Карпером. Співавторами законопроєкту виступили ні багато ні мало 202 законодавці, з яких 38 — сенатори-демократи.

Нортон сьогодні є делегатом від округу в Палаті представників і, будучи такою, позбавлена права голосу, за винятком процедурних питань і засідань комітетів Конгресу.

У Сенаті у жителів DC (District of Columbia), які голосують на виборах президента, платять податки (притому більше, ніж 22 суб'єкти США), своїх представників немає.

Законопроєкт у разі прийняття може повністю змінити ситуацію і дати можливість жителям столичного округу впливати на Конгрес, який розшириться ще на сім чоловік — два сенатори і п'ять членів Палати представників.

Замість мера у Колумбії з'явиться губернатор, а також власне законодавство.

Втім, хоча після виборів 2020 р. шанси у демократів проштовхнути цей законопроєкт значно зросли, вони все-таки досить відмінні від стовідсоткових.

Реклама на dsnews.ua

На сьогоднішній день Демпартія контролює: а) Білий дім, а значить, і федеральний уряд; б) Палату представників; в) Сенат з перевагою в один голос, і це голос віцепрезидента Камали Харріс.

Республіканці, які в більшості своїй традиційно не підтримують перетворення округу в штат, швидше за все будуть процес розгляду законопроєкту всіляко затягувати.

У таких дій і їх виконавців в Штатах є назва — філібастер (filibuster — флібустьєр, ліцензований державою пірат). Втім, дана тактика знайома і українцям — коли той чи інший законопроєкт завалюють мільйонами правок, щоб або виторгувати преференції, або затягнути прийняття законопроєкту в надії на зміну кон'юнктури, яка, в свою чергу, позбавить законопроєкт актуальності.

Деякі республіканці, наприклад, пропонують альтернативу: забезпечити жителям округу представництво у Конгресі шляхом злиття районів DC (за виключенням територій біля Капітолію, Білого дому і т. п.) зі штатом Меріленд, влада якого ще в 1788 р. виділили шматок своєї землі під столицю.

Демократів же такий варіант не влаштовує. І щоб їм впоратися з республіканськими "піратами", як не парадоксально, їм потрібні голоси членів Республіканської партії в Сенаті. В кількості 10 штук.

Де віслюк заритий

"Це не республіканське або демократичне питання; це питання американське, тому що відсутність справедливого представництва жителів округу Колумбія явно несумісна з цінностями, на яких була заснована ця країна", — заявив Карпер, пояснюючи своє рішення внести законопроєкт в Сенат.

Що ж, це не так. Це переважно якраз демократичне питання. Хоча, безумовно, є об'єктивні причини домагатися надання платникам податків, які живуть в окрузі, тих же прав, які є і у жителів інших штатів. Це дійсно справедливо і правильно. І про це не перший рік твердять і самі жителі DC, і законодавці, і експерти.

Досі ж дана ініціатива мала низькі шанси на реалізацію. Незважаючи на те, що сама по собі тема створення 51-го штату обговорюється не один десяток років.

Жителі округу Колумбія домагалися цього ще в 1970-х шляхом внесення поправки до конституції. Але безуспішно. Ініціативу схвалили лише 16 штатів.

У 1993-му у них була підтримка президента — Білла Клінтона, в 2014 р. — Барака Обами. У 2016-му — кандидатів в президенти Хілларі Клінтон і Берні Сандерса. Сьогодні — президента Джо Байдена.

У тому ж 2016 р. під час виборів 86% виборців округу висловилися за трансформацію округу в штат, проте проти виступили і республіканці, які мали більшість в Сенаті, і особисто Дональд Трамп.

І саме Трампу, що поставив країну на вуха в 2016 р. і продовжував цим займатися всю каденцію, сьогодні жителі DC і демократи зобов'язані актуалізацією даної ініціативи.

Повертаючись до коментаря Тома Карпера, повторимося, що все ж на перше місце тут поставлений партійний інтерес. Демократи таким чином намагаються кардинально змінити всю електоральну схему Сполучених Штатів, яка почала валитися ще завдяки діям Трампа.

У США щонайменше сотню років існують "республіканські" і "демократичні" штати, що стабільно демонструють свої електоральні переваги на кожних виборах. Але в зв'язку зі зміною демографічної картини, в зв'язку зі скандальною політикою і рішеннями експрезидента деякі з штатів почали міняти переваги. Це дуже яскраво продемонстрували результати голосування в досі "синій" Аризоні, що віддала перевагу демократу Байдену.

Поява на карті США нового — 51-го штату — це своєрідна подушка безпеки для демократів до наступних виборів. З тієї простої причини, що округ Колумбія традиційно демократичний.

В окрузі на сьогоднішній день проживають 717 189 осіб. До речі, це більше, ніж в штатах Вайомінг або Вермонт, у яких свої сенатори в Конгресі є. За даними за 2019 р., 45,4% — це афроамериканці, 42,5% — білі, з яких 37,3% — білі неіспаномовні. У 2020 р. чорношкірих стало дещо більше — 44,54%; білих — 41,96%.

Більшість жителів, згідно з офіційною статистикою, є зареєстрованими виборцями Демократичної партії. І спостерігається постійна тенденція до збільшення їх числа.

Так, за станом на 31 жовтня в 2016 р., тобто перед голосуванням на загальнонаціональних виборах, кількість прихильників демократів становила 76,06% (363 642), виборців республіканців — 6,25% (29 862). Всього зареєстрованих виборців було 478 093.

У тому ж місяці перед виборами 2020 р. кількість виборців зросла до 512 932. Демократів — 76,3% (391 381), республіканців — 5,77% (29 600).

У грудні минулого року: кількість зареєстрованих виборців — 527 773; демократів — 76,41% (403 291), республіканців — 5,71% (30 130).

Тобто Республіканська партія навіть втратила 530 виборців. І це ще немає даних за січень 2021 р., на початку якого стався штурм Капітолію прихильниками Трампа, в зв'язку з чим його знову піддали процедурі імпічменту.

Для повноти картини ще відзначимо, що округ завжди голосував за кандидатів в президенти від Демпартії. У 2016 р. Клінтон свої голоси віддали 90,9% (282 830) виборців, Трампу — 4,1% (12 723). У 2020 р. Байдена підтримали 92,15% (317 323), Трампа — 5,4% (18 586).

Очолити хаос

З огляду на ці цифри, прагнення демократів збільшити кількість штатів цілком зрозуміле.

До того ж контроль над столицею, нехай суто політичний, — це теж важливий фактор впливу демократів в країні як під час виборчих кампаній, так і в перервах між ними.

Події ж 6 січня, які неабияк налякали американців і істеблішмент, викликають прагнення не допустити їх повторення в майбутньому.

Отже, маючи широку підтримку з боку жителів потенційного штату, демократи зможуть зробити столицю в деякому роді (психологічно) більш далекою для реднеків.

З іншого боку, це означає, що вони ще більше будуть консервуватися в своїх ареалах в Іржавому поясі і плекати свою ненависть до демократів, які окупували Вашингтон.

Зміна електорального балансу і переваг виборців очікувано спровокує спочатку ще більше хаосу, також роблячи майбутні вибори ще більш напруженими. Тим більше що розкол в суспільстві нікуди не подівся, і спробам Байдена зшити країну Трамп, швидше за все, продовжить всіляко заважати. Як, втім, і Москва.

Спроба Демпартії залучити до свого активу ще один субʼєкт федерації свідчить про те, що в партії розуміють і приймають майбутні зміни електорального балансу, а тому поспішають провести їх під своїм контролем.

    Реклама на dsnews.ua