• USD 39.7
  • EUR 43.1
  • GBP 50.4
Спецпроєкти

"Альтернатива" проти Німеччини. П'ята колона вимагає розвороту на 180°на схід від Берліну

Китайські шпигуни, російське фінансування та вибори до Європарламенту стають дедалі проблемнішими чинниками німецької політики 

Максиміліан Кра
Максиміліан Кра
Реклама на dsnews.ua

Схоже, в Європі перед початком виборів до Європейського парламенту 6-9 червня знову не обійшлося без китайських агентів під прикриттям, російських тіньових інтересів та нових проблем у правих популістів – передвиборчий процес природнім чином набирає необхідні оберти.

У Німеччині новий політичний скандал, уже вкотре пов’язаний з одіозними персонами з партії AfD, "Альтернатива для Німеччини" (далі АдН) – німецького громадянина китайського походження Цзяня Го й помічника скандального депутата Максиміллаіна Кра було заарештовано за підозрою у шпигнустві на користь Пекіну.

Важливо наголосити, що партія АдН була створена у 2013 році задля протидії європейській борговій кризі, однак з часом перетворилася на популістичну праву силу, що вже 11 років поспіль бере активну участь у політичному житті Федеративної Республіки Німеччини. Стрімке зростання популярності АдН викликало багато суперечок не тільки в експертних колах, але і серед виборців, політиків, чиновників, і навіть спецслужб. Партія кинула виклик усталеним або ж класичним німецьким партіям, таким як Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН) та Християнсько-демократичний союз (ХДС) з її баварською сестрою Християнсько-соціальним союзом (ХСС). АдН, її керівництво і, звісно ж, представників у Бундестазі та Європейському парламенті неодноразово пов’язували з російськими грошима, китайською агентурною сіткою, популістичними наративами, антимігрантською (читай антимусульманською) риторикою, та бажанням "альтернативно" розвернути Німеччину на 180° на схід – до Москви та Пекіну.

Не обійшлося без скандалу й зараз, перед виборами до Європейського парламенту. Тут важливо пояснити партійну структуру в законодавчому органі ЄС. Партії від 27 держав-членів представлені у Європарламенті не прямо. Вони збираються у політичні групи за ідеологією й загальним вектором політичних, економічних та соціальних переконань. Так, зараз у Європейському Парламенті діють сім основних політичних сил: група Європейської народної партії (Християнські демократи), Прогресивний альянс соціалістів і демократів, "Оновити Європу" (англ. Renew Europe), Зелені/Європейський вільний альянс, Європейські консерватори і реформісти (ERC), "Ідентичність і демократія" (ID), та Ліва група у Європейському Парламенті — GUE/NGL.

АдН належить до політичної групи "Ідентичність та демократія", яка на цьогорічних виборах, найімовірніше, забере частину електорату у консерваторів, а також відтягне невелику долю голосів у народників та "оновлювачів". Відтак, згідно з останніми данними Europe Elects, "Ідентичність та демократія" має усі шанси збільшити свою присутність у Європейському парламенті з 73 місць на виборах 2019-го до 82 – у червні цього року. Однак, імовірно, електоральний рейтинг цієї політичної групи зазнає удару, якщо опоненти зможуть направити у правильне русло новий скандал пов’язаний з Максиміліаном Кра, провідним представником АдН у Європарламенті.

Кра, який народився 1977 року в Саксонії і вихований у колишній НДР, навчався в Дрездені, а пізніше в Нью-Йорку, де отримав ступінь MBA. Кра відомий своїми екстремістськими висловлюваннями. Він стверджував, що мігранти (здебільшого мусульмани) витісняють корінне населення ФРН. У доповіді німецьких спецслужб АдН звинувачують у проявах правого екстремізму, часто апелюючи до його висловлювань.

Зв'язки Кра з Росією і Китаєм викликали підозри вже давно. Тим більше що студентом він провів певний час у Гонконгу та Шанхаї, і відтоді регулярно відвідував Китай. До речі, в інтерв'ю на YouTube він зазначив, що під час поїздки до Китаю 2019 року його витрати на проживання та харчування покривали компанія Huawei та інші китайські організації. Зараз німецька прокуратура запустила початковий етап розслідування проти нього через підозри в отриманні недоброчесних фінансових внесків із Росії та Китаю. Члени коаліції Бундестагу засудили дії АдН, звинувативши партію у "зраді та занадто тісних зв'язках із Москвою". Це спричинило процес особливого засідання парламенту з ініціативи трьох керівних партій (СДПН, вільні демократи, зелені). У центрі уваги опинилися сам Кра і його приятель Петр Бистрон, кандидати на вибори до Європарламенту. Обидва політики співпрацювали з контрольованою російськими спецслужбами платформою "Voice of Europe", проти якої Чехія запровадила санкції через проведення інформаційних операцій в інтересах Кремля.

Реклама на dsnews.ua

До речі, до діяльності "Voice of Europe" прямо причетний кум Путіна та колишній лідер "ОПЗЖ" Віктор Медведчук. Через це Європейський парламент підтримав впровадження обмежень проти платформи й афілійованих з нею осіб. Що примітно, Бистрон не лише отримував гроші від "Voice of Europe", але й закликав Бундестаг надати урядову підтримку Медведчуку. Консервативна газета Frankfurter Allgemeine Zeitung заявила, що "АдН стала загрозою для Німеччини". Аналогічний наратив використовує й авторитетний Der Spiegel: "Чи є АдН альтернативою самій Німеччині?"

Але це ще був далеко не фінал. Новий скандал вибухнув 23 квітня, коли в Дрездені був заарештований парламентський помічник Кра Цзянь Го. Його запідозріли в передачі Китаю даних про рішення Європарламенту, а також стеженні за китайськими опозиціонерами в Німеччині. Це викликало чергову хвилю закликів до Кра піти у відставку. Однак 24 квітня він публічно наголосив, що залишиться головним кандидатом від АдН на майбутніх виборах до ЄС. "Якщо ви вважаєте, що це знаменує мій кінець як провідного кандидата, боюся, мені доведеться вас розчарувати, — заявив він журналістам. — Я є і залишатимусь головним кандидатом".

Тим часом скандальні заяви членів партії на користь Росії продовжують лунати регулярно. АдН критикує розширення НАТО до кордонів РФ, стверджуючи, що це провокує непотрібну напруженість і потенційний конфлікт. Водночас, партія голосує проти надання фінансової та військової підтримки Києву. Голова партії Аліс Вайдель взагалі виступає за те, щоб Україна залишилась "буферною зоною" між НАТО та Росією. При тому зближення України з НАТО і перспективу її євроатлантчної інтеграції вона вважає "історичним провалом" Заходу.

Підсумовуючи, важливо розуміти, що Німеччина та інші західні демократії і надалі стикатимуться із викликами правого та лівого популізму, що прямо впливатиме на їхні внутрішньо- та зовнішньополітичні процеси. П'ята колона Москви та інтереси Пекіну вже давно готують щі та китайську локшину на європейській кухні. Відтак, Україна в стратегічній перспективі зможе розраховувати лише на себе.

    Реклама на dsnews.ua