• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Аргентина заявила про "суверенні права" на Фолкленди та запрошує Британію до "діалогу"

Аргентина хоче розпочати переговори з Великою Британію щодо "повернення" Буенос-Айресу Фолклендських островів, які є заморською територією Лондона

Прапор Фолклендських островів
Прапор Фолклендських островів / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

 Про це у середу, 3 січня заявили у Міністерстві закордонних справ Аргентини, передає "ДС".

У оприлюдненому документі зазначається, що Велика Британія 3 січня 1833 року "силою окупувала" ці території, на яких Аргентина "від самого початку як незалежна нація здійснювала свої суверенні права" як спадкоємиця іспанських володінь у Південній Америці.

Конституція стверджує, що відновлення суверенітету над островами "відповідно до міжнародного права та з повагою до способу життя їхніх жителів є постійною і нагальною метою аргентинського народу", зауважили у МЗС Аргентини.

Таким чином, уряд Аргентини знову заявляє про свою готовність поновити двосторонні переговори, які допоможуть "знайти рішення" цієї суперечки про територіальну приналежність відповідно до положень відповідних резолюцій Генеральної Асамблеї ООН.

У документах, ухвалених ГА ООН, зазначається, що територіальна суперечка між Аргентиною та Великої Британіїмає бути вирішена урядами обох країн шляхом двосторонніх переговорів з урахуванням інтересів жителів архіпелагу.

При цьому МЗС Аргентини наголошує, для відновлення переговорів слід залучити ООН, зокрема Генерального секретаря Організації.

Довідка. Фолклендські острови — архіпелаг в південно-західній частині Атлантичного океану. Фактично Фолклендські острови є британською заморською територією та важливим перевалочним пунктом на шляху з Атлантичного океану до Тихого, що дозволяє контролювати Південну Атлантику. Права Великої Британії на острови заперечуються Аргентиною, що розглядає їх як частину провінції Вогняна Земля, Антарктида та острови Південної Атлантики. Аргентинці називають архіпелаг "Мальвінськими островами".

1982 року навколо островів спалахнув англо-аргентинський конфлікт. 2 квітня Аргентина провела військову операцію, встановивши контроль за островами. Однак Велика Британія відреагувала на це відправкою до островів великого військово-морського з'єднання та сухопутних частин. У ході бойових дій у травні — червні Велика Британія встановила блокаду островів, висадила десант, який з боями пробився до столиці архіпелагу Порт-Стенлі та змусив аргентинські війська на острові капітулювати. Аргентина зазнала поразки, але продовжує заперечувати як назву островів, так і їхню територіальну приналежність.

На даний час острови залишаються предметом територіальної суперечки між Аргентиною та Великою Британією, що здійснює фактичний контроль над ними як над своєю заморською територією. Статус заморської території ВеликоЇ Британії був підтверджений за підсумками референдуму, що пройшов з ініціативи місцевої влади 10—11 березня 2013 року: на користь цього статусу висловилося 99,3 % тих, хто голосував, проти — лише три особи (явка склала 92 % — у волевиявленні взяли участь 152 островитян, які мають право голосу).

На островах розміщені британські військові бази — військово-повітряна база "Маунт Плезант" та військово-морська база "Мер Харбор".

Нагадаємо, ще у лютому 2022 року, перед повномасштабним нападом Росії на Україну, територіальні претензії Аргентини на Фолкленди підтримав Китай.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua