• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Бабіш, Нахер і піар-безсилля. Чому парламент Чехії знову не зміг відправити у відставку прем'єра-олігарха

Бабіш залишається прем'єром, незважаючи ні на що, до того ж з реальними шансами очолити і наступний уряд. А ось Земан, який вчергове взяв на себе роль адвоката Москви, з великою часткою ймовірності, буде відсторонений

Андрей Бабіш
Андрей Бабіш / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Формальною причиною для нової, вже далеко не першої, не другої і навіть не третьої спроби відправити Бабіша у відставку стали підозра в конфлікті інтересів між посадами прем'єр-міністра і глави руху ANO, а також невдалі, на думку опозиції, дії його уряду в боротьбі з епідемією коронавірусу. Надію на те, що цього разу звалити Бабіша все-таки вийде, дало рішення комуністів розірвати угоду про співпрацю з "урядом меншості", який він очолює.

Розклад сил перед битвою виглядав так: "правлячу меншість" в нижній палаті парламенту (палаті депутатів), яка формує уряд, склали "Акція незадоволених громадян" (ANO) Бабіша і Чеська соціал-демократична партія CSSD (78 + 14 мандатів). Але цього було мало, оскільки в нижній палаті 200 депутатів. Тоді ANO підтягла до себе ще й комуністів (KSCM), які мали 15 мандатів, і таким чином набрала 107 голосів. При цьому на 8–9 жовтня 2021 р. в Чехії заплановані вибори в нижню палату парламенту.

Трохи відволікаючись, зауважу, що вибори 1/3 Сенату Чехії, що відповідає за зовнішню політику і бюджет, пройшли в жовтні минулого року. У Сенаті 81 депутат, вони обираються на шість років, але Сенат безперервний, і кожні 2 роки в ньому змінюються лише 27 депутатів. У результаті у ANO в Сенаті зараз п'ять мандатів, у CSSD — три, до них примикає ще один незалежний депутат. Комуністів в Сенаті немає взагалі. Загалом, Сенат врівноважує президента Земана, який косить в бік Росії, — і це ми ще обговоримо.

Але повернемося до палати депутатів чеського парламенту. Отже, комуністи розірвали відносини з блоком ANO — CSSD, і опозиція піднеслася духом, сподіваючись звалити набридлого їй Бабіша. Правда, при тверезому погляді на ситуацію особливих причин для радості не було. Уряд, навіть отримавши вотум недовіри, виконував би свої обов'язки до формування нового, а сформувати "безбабішний" уряд в нинішньому парламенті, з урахуванням клаптикової опозиції, було навряд чи можливо. Інше питання, що на Бабішу, відправленому у відставку, нехай навіть формально, можна було грунтовно попіаритися до виборів. Прем'єр-олігарх вже не раз опинявся в центрі скандалів. У 2018–2019 рр. протести з вимогами його відставки досягли безпрецедентних з часів Оксамитової революцію 1989 р. масштабів. Із закликом піти у відставку до Бабіша звертався тоді і Сенат. Але Бабіш категорично не побажав іти і всидів-таки в прем'єрському кріслі. Тому, хоча його повалення перед виборами мало що давало реально, воно дозволило б опозиції говорити про перемогу, здобуту, нарешті, в тривалій боротьбі, піднімаючи тим самим свої рейтинги в очах виборців.

На жаль, але цим планам не судилося збутися. Підступні комуністи зіграли свою передвиборчу гру. Відсторонившись від уряду Бабіша і тим самим знявши з себе відповідальність за всі його непопулярні дії, вони не збиралися голосувати і за його відставку і відразу ж заявили, що перед голосуванням підуть із зали засідань.

Офіційну позицію комуністів озвучив лідер їх фракції і партії Войтех Філіп. "Уряд більше не користується нашою довірою, ми розірвали договір про толерантність. Довіра зникла. Але думка про те, що опозиція захопить владу, жахає", — заявив він на пленарному засіданні в четвер.

Реклама на dsnews.ua

Тим часом в залі вирували пристрасті. На знак єдності всі депутати і міністри CSSD з'явилися в червоних светрах. Лідер CSSD, Ян Хамачек, заявив, що "соціал-демократія пишається тим, що ми зробили під час пандемічної кризи", і звинуватив опозицію в дешевому популізмі. "Опозиція дочекалася її [пандемічної кризи] закінчення і тепер хоче повалити уряд. Чому опозиція не зробила цього раніше? Я впевнений, що вони були налякані. Вони не хотіли приймати непопулярні рішення [під час пандемії]", — заявив Хамачек. "Весь час, поки опозиція нас тут б'є, вона не знайшла ні сміливості, ні сил повалити уряд", — додав він пізніше.

Бабіш виступив з довгою промовою про успіхи уряду і про пріоритети в його діяльності. Він відкинув підозри в конфлікті інтересів, заявив, що з епідемією коронавірусу вдалося впоратися, незважаючи на опір, який ставив під сумнів заходи уряду і саботував їх, і згадав опозицію, у якої "стиснулися дупи від страху". "Ми в Чеській Республіці не хочемо ніякої мультикультурної екофанатичної держави, — закінчив Бабіш свій виступ під оплески прихильників. — Ми не хочемо ділити нашу країну. Ми не хочемо, щоб нашою країною керував Європарламент, якісь зелені фанатики".

Після виступу прем'єра дискусія дуже пожвавилася, раз у раз переходячи в особисті образи. Обстановка в залі ставала все більш невимушеною. Що стосується зауважень по темі, то опозиції знову і знову вказували на нерозумність висловлення вотуму недовіри уряду за чотири місяці до виборів, до того ж без жодних шансів встигнути сформувати новий.

"Висловлювати вотум недовіри уряду — священне право опозиції, — заявив депутат від АНО Патрік Нахер. — Але я не розумію його сенсу, оскільки реальні зміни за час, що залишився до виборів, вже неможливі".

Нахеру відповів християнський демократ Марек Виборний. "Нахер! — заявив він. — Ми постійно чуємо, що опозиція веде себе неконструктивно. За часів Сovid ми внесли сотні пропозицій щодо допомоги сім'ям і громадянам Чехії. Не вам говорити, що ми не прийшли до конструктивних пропозицій!"

Слідом за Нахером і Виборним на трибуну вийшла голова партії "Триколор" (чеський триколор, націонал-консерватори. — "ДС") Зузана Маєрова-Заграднікова, яка підтримала вотум недовіри уряду. Оскільки вона виступала без маски, трибуну після неї вирішено було ретельно продезінфікувати, для чого оголосили півгодинну перерву. За перерву дружно проголосували всі присутні — жодна пропозиція того дня не була підтримана так одностайно.

Всього дискусія тривала 14 годин, правда, з перервами на обід і на дезінфекцію трибуни, і завершилася за годину до опівночі. Всі її учасники, як, втім, і глядачі (із зали йшла пряма трансляція), отримали хороший заряд адреналіну і почули багато цікавого. Підсумки ж голосування були передбачувані ще вранці: недовіру уряду Бабіша підтримали 89 депутатів, проти нього виступили 82. Решта 29 депутатів в залі не були присутні.

Треба визнати, що промови, виголошені з трибуни цього дня, здебільшого були прекрасні і рясніли яскравими образами на кшталт "людського гною". За фактом же спроба зняти Бабіша, хоча і явно провальна, стала для всіх партій початком передвиборчої кампанії.

Цього ж дня голова комітету безпеки Сенату Павло Фішер повідомив, що Сенат Чехії найближчим часом розгляне ініціативу комітету безпеки про відсторонення Мілоша Земана з поста президента через неналежне виконання ним своїх обов'язків. Фішер назвав дії глави держави такими, що суперечать конституції країни, підкресливши, що особливо сильно це проявилося у випадку з справою про вибухи в Врбетіце.

Земан заявляв, що існують кілька слідчих версій вибухів на складах під Врбетіце в 2014 р., незважаючи на твердження слідчих, спецслужб і прем'єр-міністра Бабіша про єдину слідчу версію, згідно з якою за вибухами стоять агенти російських спецслужб.

З урахуванням співвідношення сил в Сенаті Земана цілком можуть і усунути. І незалежно від їх результату, сенатські слухання також, як і спроба відправити у відставку Бабіша, обіцяють стати відмінною розминкою перед виборами.

Підбиваючи підсумок, потрібно зазначити помірний прогрес, що проступає за двома цими історіями. Його можна виразити фразою "Бабіш вам не Земан". Бабіш, навіть будучи євроскептиком, заявляє, що Росія, організувавши вибухи на складі зі зброєю в Врбетіце, "знищила двосторонні відносини між країнами", і закликає інші країни ЄС на знак солідарності з Чехією вислати хоча б по одному російському дипломату. І Бабіш залишається прем'єром, незважаючи ні на що, до того ж з реальними шансами очолити і наступний уряд. А ось Земан, який вчергове взяв на себе роль адвоката Москви, з великою часткою ймовірності, буде відсторонений. "Будь як Бабіш, не будь як Земан", — говорить ця історія.

    Реклама на dsnews.ua