• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Общак на трильйон доларів. Як Путін запасається грошима на очах у нищающего населення

Володимир Путін і його фінансисти сподіваються на здатність десятиліттями існувати в умовах выморочной стагнації. Але Росія – аж ніяк не імперський Китай, та й той у свій час з подібною політикою скінчив дуже погано
Реклама на dsnews.ua

Кому допомагає правило Кудріна

Бюджетне правило Олексія Кудріна, в минулому багаторічного міністра фінансів РФ, а нині обіймає посаду голови Рахункової палати, покликана знизити залежність федерального бюджету, курсу рубля і економіки в цілому від волатильних зовнішніх чинників, зокрема від нафтогазових доходів. Вперше воно було введено в 2004 р., коли Кудрін був міністром фінансів, і двічі піддавалося змінам - в 2008 і 2013 рр., останній раз вже при Антоні Силуанове. Суть бюджетного правила в тому, що встановлюється якась базова ціна нафти (ціна відсікання), яка визначає, з одного боку, скільки нафтогазових доходів потрібно направляти в резерви, з іншого боку (і разом з іншими компонентами) - скільки максимально можна витрачати грошей на витрати федерального бюджету.

У чинній версії правила базова ціна на нафту марки Urals встановлюється на рівні $40 за барель (починаючи з 2017 р.) і підлягає щорічній індексації на 2%. Оскільки бюджетне правило вступило в силу в 2018 р., фактично вихідною ціною відсікання стала $40,8 за барель (в 2019-му - $41,6 тощо). Причому сам Кудрін навіть висловлювався за пом'якшення власної правила - пропонував встановити початкову ціну відсікання на рівні $45 за барель: в такому разі у резерви спрямовуватиметься менше, а на поточні бюджетні витрати - більше. Обговорення цієї заходи два роки тому було скандальним, незважаючи на те, що функція депутатів в системі влади РФ - беззаперечно стверджувати все, спускаемое з адміністрації президента та апарату уряду. "Третє пришестя бюджетного правила, яке нав'язане нам Кудріним", - так законопроект мінфіну охарактеризував виступав від комуністів Микола Коломейцев. Уряд, за його словами, підтвердило, що йому треба абсорбувати грошову масу, отриману від нефтедоходов. "Жодної країни немає, яка бере і абсорбує свої переваги. У нашій ситуації мінфін продовжує стару заїжджену політику стерилізації додаткових доходів, це шкідництво третього ступеня", - сказав депутат, закликавши "перестати слухати Кудріна і його учнів". Путін, між тим, практично у всіх ситуаціях прислухається до Кудріну, так само як до Чубайсу і Сілуанова (це вже з другого покоління клану системних лібералів), пам'ятаючи про успіхи своєї першої команди на початку двохтисячних років.

Проблема, однак, у тому, що сьогодні якщо комусь і допомагає ця практика, то тільки верхнього шару російського правлячого класу, який розпоряджається бюджетними грошима.

Так, в червні повідомлялося, що міжнародні резерви РФ вперше з 2014 р. перевищили позначку в $500 млрд. Історичного максимуму резерви досягали в серпні 2008-го - $598 млрд. За підсумками жовтня міжнародні (золотовалютні) резерви РФ зросли до $540,92 млрд. Такі дані наводить Банк Росії. При цьому вартість монетарного золота зросла на 0,05% і досягла $107,903 млрд. Здавалося б, незважаючи на певні втрати на інвестиціях в юань (між іншим, це могло б в нормальних умовах зблизити Путіна з Трампом, адже той воює з заниженням курсу юаня), живи - не хочу.

Але не тут-то було. За словами опозиційного консервативного економіста (в російському розумінні, тобто "лівого державника") Михайла Делягіна, федеральний бюджет вже не перший рік захлинається від грошей. Причому це відбувається у той самий час, коли зневірені росіяни збирають через СМС гроші для вмираючих від відсутності бюджетного фінансування дітей і дорослих пацієнтів, яким забороняють купувати імпортні ліки. Уряд Дмитра Медведєва за січень-жовтень заморозило в бюджеті ще 4,3 трлн руб. ($70 млрд), довівши його невикористані залишки до 14,5 трлн руб. ($234 млрд) - суми більш ніж достатньою, щоб перебудувати Росію з нуля.

За даними Росстату (хоча вони вже більше року викликають небезпідставні сумніви), "дефіцит доходу" (тобто грошей, що дозволяють всім громадянам країни жити не нижче прожиткового мінімуму) у 2018 р. склав 870 млрд, і в цьому році не перевищить трильйон. При цьому, як випливає зі звіту мінфіну, за один лише жовтень уряд Медведєва знову заморозило у федеральному бюджеті 421 млрд руб. російських платників податків, вивівши їх з обігу і тим суттєво посиливши давно наявний в РФ бюджетний криза. Просто направивши ці кошти на піднесення рівня життя нижніх шарів, можна було скоротити злидні на 40% (тобто на такий відсоток зменшити число одержують дохід нижче прожиткового мінімуму).

Реклама на dsnews.ua

Показові і порівняння. Направивши на боротьбу з убогістю кошти, заморожувати в бюджеті не за один, а цілих три місяці, можна було б повністю викорінити бідність. Досягнувши результату, на який Китаю знадобилося вісім років (у 2010 р. частка бідних в Росії і Китаї трохи перевищувала 10%, але Китай знизив її майже до нуля, а Росія збільшила до понад 13%).

Бюджетобесие

Але у російської влади зовсім інші пріоритети. Або ж - існує зворотна, тіньова сторона цих процесів. Приміром, давно стверджують, що пенсійний фонд Росії - банкрут, вірніше, просто пограбовано, а для того щоб це приховати, його наповнюють чи не брудної готівкою (звідси, частково, і всі ці дикі історії з багатомільярдними общаками в квартирах звичайних полковників поліції). І це побічно підтверджується. Так, держава вже не вперше вилучає в бюджет дохід від дискримінації працюючих пенсіонерів. Глава ПФ, викритий Олексієм Навальним, підпільний мільярдер Антон Дроздов у Держдумі заявив, що відмова від індексації пенсій цій категорії громадян дозволить до 2020 р. заощадити (тобто вийняти з кишень людей і в цілому з економіки для заморозки в бюджеті) 368 млрд руб.

Це вважається великим успіхом, як у кривому дзеркалі. А кейнсіанство вважається лайливим словом: Путін і його найближче оточення фанатично вірні заповітам 1990-х, а то, що направляються на зниження бідності гроші в значній частині повернуться в бюджетну систему через податки з торгівлі і виробництва, вважається єрессю. Забавно, що науковий комунізм був замінений догматичним монетаризмом. А можливо, справа в тому, що це той єдиний сегмент знань, який вхопили в роки перебудовчих стажувань архітектори російської економічної системи, і понині знаходяться у влади, і як мінімум визначають її економічну ідеологію. Їм і справді вистачило б 20 млн населення для забезпечення роботи трубопроводів, видобування нафти і власної безпеки.

У той же час населення, повторимося, загинається від убогості, особливо після краху регіональних бюджетів і підвищення пенсійного віку. Абсурд полягає в тому, що вирішення нагальних проблем, що загрожують знищенням країни, коштує значно менших сум. Так, глава комітету Держдуми з проблем Півночі і Далекого Сходу комуніст Микола Харитонов запропонував повернути жителям Далекого Сходу вік виходу на пенсію - 55 років для жінок і 60 для чоловіків. Причина для такого відступу проста: крадіжка п'яти років життя під виглядом пенсійної реформи якісно прискорила втеча населення з Далекого Сходу - люди не хочуть працювати довше у важких умовах. Між тим повернення колишнього пенсійного віку на Далекому Сході, торкнувшись 1,2 млн осіб, обійшлася бюджету РФ в смішну суму - всього 16,2 млрд руб., виділення яких урядом, замораживающим в бюджеті в 26 разів більші кошти (в місяць), видається неможливим в силу сповідуваної ним клептолиберальной ідеології. Адже коли його голова Медведєв заявив пенсіонерам в окупованому Криму сакраментальне "грошей немає, але ви тримайтеся", невикористані кошти на рахунках бюджету перевищували 7 трлн руб. ($100 млрд)!

Але, схоже, злодійство в РФ набув таких масштабів, що ця сума здається недостатньо великий. Так, на вічному будівництві космодрому "Східний" освоєна вже третину трильйона рублів, збагачуючи директора "Роскосмосу" Дмитра Рогозіна і його родичів, а також родичів його наступника на посаді профільного віце-прем'єра Юрія Борисова, а адже це тільки крапля в морі. Вірніше, в басейні, як називають тіньовий бюджет - общак правлячого Росією співтовариства. Але і формальна сторона питання більш ніж красномовна - той же Рогозін отримує в півтора рази більше директора NASA. А ось інженер в "Роскосмосі" тягне існування жебрака - йому платять всемеро менше, ніж американському колезі. Різниця доходів начальства і підлеглих у десятки, а то і в сотні разів, - відмітна риса російського суспільства епохи пізнього путінізму.

Але апофеозом бюджетобесия, як називає російський варіант лібералізму в бюджетній сфері коментатор Олександр Привалов, стали зміни до бюджету 2019 р. Зміни знадобилися тому, що в силу помилок прогнозу (юний міністр Максим Орєшкін, оптимізмом якого не натішиться Путін, знову проявив себе), на основі якого складено бюджет, є ризик недоотримати (з урахуванням надпланових надходжень за іншими статтями доходів) 204,7 млрд руб.

Куди йдуть гроші

Сам факт можливого недобору податків викликає подив, але навіть якщо й так - що може бути простіше, ніж скоротити масштаби заморожуються коштів із запланованих 3,2 трлн руб. до 3 трлн? Тим більше, що за 10 місяців плани по цьому показнику вже перевищені на третину з лишком: приріст "бюджетних резервів" склав 4,3 трлн руб.

Але завдання перед урядом ставляться інші, тому йому така розумна міра, схоже, навіть не приходила в голову. Навпаки, Силуанов зажадав якісно посилити податковий прес на економіку і зібрати (за час, що залишився до кінця року час) додатково 89,5 млрд руб. ПДВ і 56,5 млрд крб. податку на прибуток, а також 8,9 млрд крб. надпланових (!) штрафів. Це означає різке посилення податкового терору і ймовірне розширення практики пред'явлення довільних податкових претензій підприємцям, так і звичайним громадянам. Распухнув від грошей, Кремль веде себе так, ніби на дворі початок дев'яностих, і всі спостерігачі гадають - це деменція правителя, дно клептократії або підготовка до якогось надзвичайного сценарієм? Та й немає тут навмисного підштовхування суспільства до бунту, як це не раз бувало в історії як Росії, так і інших країнах у різні часи?

Навіщо влада так агресивно нарощує фіскальний тиск, користуючись для цього будь-яким приводом? Російські ультраліві та ультраправі, в основному загнані "під плінтус", вважають, що маніакальне прагнення Кремля до руйнування російської економіки шляхом заморожування грошей платників податків в бюджет - це симптом існуючого змови. Гроші, мовляв, накопичуються для проведення державного перевороту і усунення його наслідків - причому за рахунок населення, що дуже економно.

І якесь раціональне зерно тут є - довести людей до крайності, а потім перекласти провину на перше обличчя і кинути їм кістку після його усунення, щоб закріпити умовний рефлекс. Як це зробив сам Путін, скориставшись підоспілі плодами ринкових реформ і зростанням цін на нафту. Що ж, це може бути так чи сяк, а от куди ж іде така кількість грошей (навіть якщо ми не будемо говорити про засекреченої чверті бюджетних витрат)?

Є пояснення простіше, ніж зловісні плани бухгалтерів-конспіраторів, - нікуди. Вони накопичуються в очікуванні якогось поки умоглядного чорного лебедя. Причому з урахуванням зростання недовіри між різними кремлівськими угрупованнями, це вже не общак, а кілька общаков, бо на всіх катастрофічно не вистачає - звідси бюджетобесие та інші кричущі прояви. Якщо механічно скласти суми, які фігурують у хроніці відбуваються в Росії економічних злочинів, пов'язаних з державними коштами, і сливаемой різними російськими і не тільки джерелами Telegram інформації, за один тільки листопад вийде не менш півтрильйона рублів ($8 млрд).

Так що їм і справді не вистачає - стає, крім іншого, зрозуміло, чому Москва так фанатично переслідує ряд селян-багатіїв (не всіх, наприклад великий страховий шахрай Борис Мінц, який проживає в Лондоні, явно відкупився, його бізнес відійшов компанії, близькою до Сєчіну). Це замаскований під принцип пошук грошей.

Але якщо раніше, до агресії проти України, падіння цін на нафту і санкцій, ресурсів вистачало і на розкрадання, і на накопичення резервів, і на недоїдки подъяремному населенню, то сьогодні населення з його проблемами остаточно скинуто за борт. Зростання зарплат і пенсій заморожений, скасовано ряд звичних виплат, а федеральний і регіональні бюджети загрузли в трясовині боргів. Не кажучи вже про міжнародну піраміді "Росатому", експорті зброї в кредит і похмурих таємниці пенсійного фонду.

Ще не так давно вважалося, що з басейну вкрадених грошей Москва хоче побудувати канал в Пекін, деякі країни Південно-Східної Азії, а також - буквально - складувати кошти на військових базах в Африці, в тій же абсолютно безперспективною з точки зору видобутку ресурсів ЦАР. Але, схоже, угруповання в путінському оточенні перестали довіряти один одному, а витрати знову зросли - звідси і все більш людожерське економічне законодавство.

У найближчий рік ми можемо стати свідками масштабних скандалів зі списанням цими угрупованнями один одному трильйонних заборгованостей, з наслідками для місцевих цін і тарифів. Причому незалежно від того, чи залишаться санкції чи ні - адже хвороба російської системи загнана вглиб, нижче того рівня, на якому санкції мають значення.

Володимир Путін і його фінансисти сподіваються на здатність десятиліттями існувати в умовах выморочной стагнації. Але Росія - аж ніяк не імперський Китай, та й той у свій час з подібною політикою скінчив дуже погано, в результаті просто-напросто на півстоліття втративши суверенітет. Щось подібне може чекати і Росію - досить сильного стусана, щоб декорації впали. Проте коли саме це станеться, передбачити неможливо.

    Реклама на dsnews.ua