• USD 39.7
  • EUR 43.1
  • GBP 50.4
Спецпроєкти

Допомога Україні. Чи розслабить рішучість Вашингтону та Лондона Євросоюз?

В Європейському Союзі вітають рішення американських законодавців і намагаються досягти консенсусу щодо надання Україні додаткових Patriot

Наріжне питання - чи знайде ЄС додаткові "петріоти" для України
Наріжне питання - чи знайде ЄС додаткові "петріоти" для України
Реклама на dsnews.ua

Позитивне голосування Палати представників США за законопроект про нові пакети допомоги Україні спровокувало ледь не змагання у надсиланні до Києва сильного меседжу підтримки в поточних надскладних умовах на фронті.

І хоча законопроект про допомогу ще має ухвалити Сенат, власне сьогодні, 23 квітня (а в Києві це вже буде пізній вечір) починається розгляд, у Вашингтоні вважають рішення без п’яти хвилин прийнятим і вже прогнозують приблизні терміни постачання озброєнь і боєприпасів.

За інформацією видання Politico, що посилається на двох поінформованих американських посадовців, новий пакет допомоги від США після багатомісячної паузи буде більшим за попередній у розмірі $300 млн, виділений із "засіків" Пентагону; і включатиме бронетехніку, зокрема БМП Bradley, артилерійські і системи, ППО, а також вкрай потрібні нашим оборонцям боєприпаси.

При цьому, як повідомило журналістам CNN неназване джерело, більша частина з цієї допомоги вже перебуває на складах у Польщі і Німеччині, а отже час на логістику до України значно зменшиться. Окреме питання – це, звісно, вже оперативне розподілення значної кількості техніки по тих ділянках фронту, де вона найпотрібніша.

Тим більше, що після голосування у нижній палаті американського Конгресу вже прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час візиту до Варшави анонсував рекордний пакет допомоги для України на суму в 500 млн фунтів стерлінгів (майже $622 млн).

До нього, як повідомляється, будуть включені понад 400 одиниць техніки, з яких 160 – це ББМ Husky; 162 – інші бронемашини і 72 всюдиходів; а також понад 1,6 тис. зенітних і ударних ракет, зокрема і додаткові Storm Shadow (посилять потенціал СОУ разом з далекобійними ATACMS); а ще 60 малих човнів і катерів, і 4 млн набоїв.

Реклама на dsnews.ua

Дискусії в Європі

Паралельно 22 квітня у Люксембурзі відбулося засідання Ради ЄС на рівні міністрів закордонних справ та оборони, учасники якого дуже були втішені суботнім голосуванням у Палаті представників США і, як висловилася очільниця німецької дипломатії Анналена Бербок, "серця європейців та американців, двох головних помічників України, знову б’ються в одному ритмі".

Втім, вони також дискутували про нові заходи протидії російській агресії, які може впровадити ЄС, зокрема й у напрямі посилення підтримки України, оскільки нові пакети допомоги полегшать життя українцям, але, на жаль, не призведуть до кардинальної зміни ситуації на нашу користь.

Однією з топ-тем для європейських міністрів був пошук відповіді на прохання Києва надати більше систем Patriot. І в цьому плані, схоже, чіткого рішення ще немає. Надати додатковий Patriot прямо пообіцяла Німеччина, решта поки що перебуває у роздумах. Натомість Швеція, наприклад, припускає, що може теж передати нам додаткову систему, а наразі ж відправить до України ПЗРК RBS 70.

Союзники зараз, як пише Financial Times, "сильно" тиснуть, зокрема, на Грецію й Іспанію в питанні передачі Patriot Україні, однак відповідне рішення Афіни та Мадрид ще не ухвалили. Хоча за інформацією грецького видання Рronews, грецький уряд може погодитися надати Києву одну або навіть дві системи, якщо отримає гарантії безпеки від Сполучених Штатів в контексті перманентних загроз з боку Туреччини, відносини з якою у Греції, як відомо, складно назвати добросусідськими.

Втім, Le Monde пише, що пручається і Франція, попри те, що Париж є нині одним з найзатятіших партнерів України. З іншого боку, не виключено, що саме приклад британців спонукатиме французів до позитивного рішення щодо ЗРК SAMP/T. Та й окрім цього варто нагадати про інтерв’ю міністра оборони Себастьяна Лекорню газеті La Tribune, в якому він анонсував чималий пакет допомоги для України ще до голосування у Палаті представників і заяви Ріші Сунака у Варшаві: сотні БТР VAB і ракети Aster-30 для систем ППО SAMP/T.

Зрозумілішою ситуація в ЄС щодо Patriot стане, вірогідно, вже наприкінці тижня, коли відбудеться чергове засідання "Рамштайну". Та й потенційний наступник Єнса Столтенберга – прем’єр Нідерландів Марк Рютте – помітно педалює питання систем ППО заявою про готовність їх викупити.

Але разом з тим Politico припускає, що повернення Штатів до підтримки України може, навпаки, трохи розслабити європейські країні в плані надання нам допомоги, адже вони хочуть спочатку поглянути, що ж саме США надішлють.

Якщо це дійсно станеться, то зволікання радше зіграє проти Європи – надто тішитися розкритій американській парасольці не варто, оскільки вона не вирішить всіх проблем Європи з розбудовою власної оборони і безпеки, зокрема і в контексті розвитку ВПК на тлі все більш помітної агресивності альянсу диктатур. 

    Реклама на dsnews.ua