• USD 27
  • EUR 32.7
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

ЄС запускає антиковідні паспорти. До чого готуватися українцям

Український уряд має намір ввести власні сертифікати через 10-14 днів після того, як це зробить Євросоюз

QR-код на сертифікаті вакцинації Європейського Союзу проти Covid-19, який можна використовувати для активації цифрової версії CovPass для смартфонів, 10 червня 2021 р., Берлін (Німеччина)
QR-код на сертифікаті вакцинації Європейського Союзу проти Covid-19, який можна використовувати для активації цифрової версії CovPass для смартфонів, 10 червня 2021 р., Берлін (Німеччина) / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Європейський Союз зробив неможливе, подолавши в його рядах розбіжності, що панують, і все ж запускає з 1 липня процес повсюдного введення антиковідних паспортів (EU Digital Covid Certificate).

Система буде працювати з 1 липня нинішнього по 31 червня 2022 р. З можливою пролонгацією ще на рік. Брюссель також дає час на адаптацію країн-членів під нові правила — шість тижнів, тобто до середини серпня.

Утім, низці держав ця "подушка" перехідного періоду і не знадобиться. З 1 червня підключилися до системи і видають або хоча б перевіряють як мінімум один тип сертифіката наступні країни ЄС і країни, що входять до Шенгенської зони: Болгарія, Німеччина, Греція, Данія, Іспанія, Литва, Польща, Хорватія, Чехія; з 4 червня — Ісландія.

Технічно готові: Угорщина, Мальта, Норвегія, Фінляндія, Швейцарія.

Тепер про типи EU Digital Covid Certificate. Сам по собі він не несе ознак дискримінації, чого деякі боялися, дбаючи про інтереси тих, хто не отримали вакцину з тих чи інших причин (алергія, вагітність, вік, особиста позиція).

Це буде документ англійською і офіційною мовою країни видачі в одну сторінку з ім'ям, датою народження, назвою країни ЄС, що його видала, а також з унікальним QR-кодом.

Реклама на dsnews.ua

Сертифікат можна як закачати собі в смартфон або планшет, так і отримати в паперовому вигляді в клініках, медцентрах, дослідницьких центрах.

Типів Digital Covid три в залежності від, скажімо так, "статусу" його пред'явника. Зокрема, QR-код може містити інформацію про вакцинацію (коли, де і якою вакциною, скільки доз), результат ПЛР-тесту (за більш, ніж 72 години до пред'явлення сертифіката) або експрес-тесту (не більше 48 годин); а також відомості про хід хвороби і одужання, в разі якщо пред'явник був заражений Covid-19.

Вакцини. Сертифікат вакцинації в ЄС видається тим, хто був щеплений схваленими Європейським агентством з лікарських препаратів (EMA), а це: BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca і Johnson&Johnson.

"Приймаються" і вакцини, які отримали схвалення Всесвітньої організації охорони здоров'я, тобто на додаток до вищенаведених, згідно з останніми даними ВООЗ, також ще Janssen, Sinopharm, Sinovac.

Отримати EU Digital Covid Certificate зможуть громадяни не тільки країн ЄС, а й третіх країн, які законно проживають в Євросоюзі; а також громадяни карликових держав Андорра, Монако, Сан-Маріно, Ватикану.

Український паспорт

Антиковідний паспорт, з одного боку, служить запобіжним засобом у плані перешкоджання пандемії. Так, головна його задача — створити бар'єр, але бар'єр, який не буде настільки ж згубний для економіки.

З іншого боку, паспорти покликані інтенсифікувати ділове життя і туризм в Європі.

І не тільки, зауважимо, за рахунок зняття обмежень усередині Європейського Союзу і Шенгенської зони, але і завдяки третім країнам. Тому Єврокомісія має намір дозволити і сертифікати, які видані поза ЄС, за умови, що вони будуть тотожні EU Digital Covid Certificate.

Чи будуть такі паспорти видаватись в Україні, щоб вони змогли потрапити в ЄС, надавши доказ наявності імунітету?

Український уряд раніше запевняв українців у тому, що розробить аналогічний сертифікат.

8 червня міністр Кабінету Міністрів Олег Немчінов пообіцяв, що в Україні будуть аналогічні цифрові сертифікати вже через 10-14 днів після введення в дію сертифікатів в ЄС.

За його словами, документи будуть також містити інформацію про вакцинацію або про негативні ПЛР-тести і про одужання від коронавірусної хвороби.

Як і в ЄС, сертифікат буде видаватися в паперовому вигляді і в цифровому форматі з QR-кодом.

Паперовий варіант спершу можна буде отримати у свого сімейного лікаря, а згодом, принаймні, влада сподівається на це, — і в Центрах надання адміністративних послуг.

Цифровий варіант буде завантажуватися в розрекламований владою мобільний додаток "Дія".

Ще в середині травня Олексій Вискуб у коментарі "BBC News Україна" говорив також про плани створити два варіанти сертифіката — внутрішній і зовнішній.

По внутрішньому можна буде спокійно відвідувати масові заходи, наприклад; а по зовнішньому, ясна річ, — виїжджати за кордон. Останній також буде містити такі дані: ім'я англійською, дату народження, інформацію про вакцину, кількість доз і дати щеплення.

Термін дії при цьому буде різним. Для українців, які перехворіли Covid-19, або громадян з "вакцинним паспортом" — це 180 днів; для сертифіката з результатами ПЛР-тесту — 72 години.

Можливі складності

Без них, на жаль, ніяк. І не тільки з вини розробників або самих українців, а й через потенційні рішення тих же країн ЄС.

По-перше, потрібно враховувати фактор підроблених сертифікатів. Маса випадків з видачею фейкових довідок про негативний ПЛР-тесті дає нам підстави вважати, що де-небудь в Україні, будуть продавати сертифікати з липовими даними. Попит буде (спасибі антивакцинаторам), знайдуться й умільці.

По-друге, український уряд раніше вже демонстрував неодноразово свою неефективність у боротьбі з пандемією, не забезпечивши лікарні необхідною кількістю ліжок, ШВЛ і іншим медичним обладнанням, а медиків — обіцяними виплатами.

А потім виникли проблеми і з вакциною. Переговори з виробниками вакцин у минулому році фактично не проводилися і як результат — темпи вакцинації в Україні неймовірно низькі.

По-третє, можливі проблеми з самими сертифікатами: або в терміни не вкладуться, або їх не кожен сімейний лікар буде видавати чи знати, якими вони повинні бути (з комунікацією в уряді теж не все просто); або в тій же "Дії" вони не будуть відображатися, враховуючи той факт, що дані про вакцинацію вносяться в єдиний реєстр, а далеко не в кожній клініці у лікаря є комп'ютер. Часом медик і не знає, як цією базою користуватися.

Нарешті потрібно розуміти, що наявність такого сертифіката не гарантує повної відсутності інтересу до вашої персони з боку європейських прикордонників.

Так, держави-члени ЄС підтримують введення сертифікатів і, ніби як, мають намір всі запустити цю систему в зазначений термін. Однак в той же час вони залишають за собою право вводити свої обмеження на в'їзд з інших країн, у тому числі і з України. Причиною тому може послужити, наприклад, сплеск захворюваності, що не можна виключати з огляду на повсюдне нехтування українцями запобіжних заходів.

Ще одна гіпотетична причина — скандал з великою кількістю підроблених сертифікатів. Тобто, якщо певна і чимала кількість українців вирішать "обійти систему", як це у нас прийнято, і пред'являть на кордоні ЄС фейковий документ або ж це спливе пізніше, то щодо України можуть бути прийняті рішення з негативними наслідками.

    Реклама на dsnews.ua