• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

Як Нідерланди змусять "країну мавп" платити компенсацію за рейс MH17

В Нідерландах після видачі Росії Володимира Цемаха зажадали розслідування про роль України в трагедії MH17
Реклама на dsnews.ua

Нижня палата голландського парламенту, Друга палата Генеральних штатів, закликала міністра закордонних справ Стефа Блоку повторно вивчити роль України у катастрофі малайзійського "Боїнга" рейсу MH17 в 2014 р. над Донбасом. Зокрема, законодавців цікавить, чому небо все ж не було закрито, хоча Радбез королівства ще 13 жовтня 2015 р. підкреслював, що підстав для закриття повітряного простору було достатньо.

Місцеве видання Parool пояснює це тим, що уряд Марка Рютте просто не хотіла бентежити Київ "складними питаннями", адже Україна тісно залучена до розслідування трагедії. Однак відносини погіршилися, коли Офіс президента Володимира Зеленського вирішив видати Росії важливого свідка Володимира Цемаха, додає видання. Цілком логічне пояснення, яке напрошується саме собою. Тепер Блок буде змушений відреагувати на запит депутатів, незважаючи на те, що вважає важкоздійсненним таке розслідування.

Але важливо навіть не це, а те, що запит надійшов не від групи яких-небудь відщепенців або маргіналів, а одразу від двох партій. Перша - це "Християнський-демократичний заклик" (CDA), у якій 19 місць у парламенті (третє місце по кількості). Друга - Соціалістична партія (SP, 14 мандатів), часто рефлексирующая в тон з Кремлем. Ще гірше, що заклик CDA/SP підтримали правляча Народна партія за свободу і демократію (VVD) прем'єра Рютте, у якій 33 багнета, а також ліберальна партія "Демократи 66" (D66, 19 місць). Разом ініціатива одержала підтримку чотирьох провідних партій з 88 мандатів з 150. Варто очікувати, що до ініціативи підключиться і Партія свободи (PVV) відомого ксенофоба Герта Вілдерса, який підтримував проведення сумнозвісного референдуму щодо Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Для Вілдерса, який провалився на виборах в 2017 р., хоча повинен був взяти перше місце, - це відмінний шанс повернути популярність і електоральні очки, застосовуючи по максимуму свою ексцентричність, щоб міцніше зачепити голландців.

Що кажуть нідерландські депутати

Вілдерсу, безумовно, доведеться конкурувати з представниками "християн", соціалістами, лібералами і соратниками Рютте. Особливо стараються, власне, ініціатори перегляду ролі України в трагедії, при цьому чомусь скромно замовчуючи про зростання товарообігу Нідерландів та Росії. Так, депутат Кріс ван Дам (CDA) переживає, що "час іде" і "дані пропадають", а тому потрібно якнайшвидше з'ясувати, чому ж над східною Україною небо не закрили. У вересні ван Дам висловлював сумнів у надійності Києва як партнера міжнародної Спільної слідчої групи (JIT), що розслідує обставини авіакатастрофи, після того як Цемаха віддали росіянам.

Згоден з ним і соціаліст Міхіл ван Ниспен, який вважає, що Москва несе відповідальність за катастрофу "Боїнга", але і наполягає на проведенні розслідування щодо України. Обидва своєю метою ставлять добитися справедливості, таким чином відповідаючи на існуючий серед близьких загиблих запит на справедливість. Справа в тому, що не так давно фонду Stichting Vliegramp MH17, створений в допомогу сім'ям жертв, провів серед них опитування стосовно відповідальності України. І 87,5% респондентів вважають, що Київ повинен понести відповідальність за те, що не закрив повітряний простір над Донбасом.

У цьому контексті історія з Цемахом точно не буде забута ще довгий час, особливо на тлі даного розслідування. Видача Цемаха Кремлю - це те, що об'єднує розмаїтих ідеологічних опонентів. Від Блоку вже вимагали пояснень у зв'язку з передачею бойовика росіянам. І глава МЗС, виправдовуючись, розповів, що, мовляв, нідерландські правоохоронці встигли поспілкуватися з Цемахом, оскільки Рютте у кінці серпня натиснув на Зеленського (хоча той і запевняє, що на нього "впливати неможливо"), щоб відстрочити обмін полоненими на тиждень для проведення допиту.

Реклама на dsnews.ua

В рот води набрав

А що ж команда Зеленського? Чи реагує вона на загрозу з нідерландського парламенту? Ні, звичайно. Зараз ОПУ мовчить, з тривогою і напругою вслухаючись у гасла на Банковій після затвердження в Мінську формули Штайнмайера. Офіс Зеленського і, ймовірно за його вказівкою, і МЗС прийняли всім відому позу страуса. Що, на жаль, вже і не викликає особливого подиву, враховуючи відсутність не те щоб чіткою, але хоча б який-небудь позиції під час повернення делегації РФ в ПАРЄ. Ясно, що ніхто з "слуг народу" також не буде діяти в цьому напрямку: виходити на зв'язок з нідерландськими колегами, переконувати, виправдовувати видачу Цемаха, говорити, говорити і говорити. Цей міст вони вже спалили і відновлювати не збираються.

А варто було б, щоб якщо не зупинити, то принаймні сповільнити зниження рівня відносин з країнами ЄС до катастрофічного. З іншого боку, відкривається можливість для нинішньої опозиції. Не для ОПЗЖ, звичайно, а для представників політсил, що підтримують євроатлантичний курс України. Приміром, екс-президент Петро Порошенко міг би "дотягнутися" до Генеральних штатів через Європейську народну партію, членом якої недавно стала "Європейська солідарність" і у фракцію якої в Європарламенті також входить вищезгадана CDA.

"Країна мавп"

Такий діалог стане хоч який-небудь компенсацією. Адже в подальшому слід очікувати розкручування теми з причетністю України на повну котушку. Ба, цей процес вже почався. І з кого б ви думали? З руху GeenPeil, підозрюваного в зв'язках з Москвою. Того самого, яке в 2016 р. через свій сатиричний журнал GeenStijl збирала підписи за проведення референдуму щодо асоціації між ЄС та Україною. Зокрема, на сайті журналу з нагоди призову CDA, SP, VVD і D66 з'явилася повна єхидства замітка, в якій Україну серед іншого називають "країною мавп". Так, журнал нібито визнає, що, швидше за все, "Боїнг" збили росіяни, але різко критикує Київ за незакриття повітряного простору, і Блоку - за те, що "забув" про це; і до купи згадує про те, що українські спецслужби нібито вели прослуховування нідерландських розслідувачів.

Ось у такій тональності і з такими смислами Росією буде розкручуватися медіакампанія в Нідерландах. Якщо чимало голландців вдалося переконати у проведенні референдуму, то, граючи на болючій темі MH17, і поготів вийде. Незабаром, якщо ще цього не сталося, почнуть виходити з тимчасової коми місцеві "герої" інформаційного фронту. Наприклад, лідер "Форуму за демократію" (Forum voor Democratie (FvD) Тьєррі Боде, який володіє двома мандатами в нижній палаті. Боде також брав участь у кампанії з проведення референдуму, при цьому тісно співпрацюючи, по-перше, з ще одним агітатором за референдум - лідером партії "За Нідерланди" і колишнім соратником Вілдерса Яном Роосом; а по-друге, з Володимиром Корніловим, донецьким політологом, представником Центру євразійських досліджень і екс-главою української філії Інституту країн СНД Костянтина Затуліна. Корнілов в якості "українського емігранта", перебуваючи в Гаазі, працював над проведенням референдуму.

Зараз Боде поки мовчить, але, швидше за все заговорить. Про те, що Україна, можливо, причетна до трагедії, він, зазначимо, заявляв відносно не так давно - 24 травня під час теледебатів з Рютте. Роос? Теж, мабуть, поки в "запасі". Він програв вибори 2017 р., та ще й вляпався у скандал в 2018 р., побивши підлітка. За завдану дитині черепно-мозкову травму оштрафований на 750 євро і ще 700 виплатив жертві. Загалом, типовий друг Кремля.

Від Боде і Рооса через Корнілова також тягнеться ниточка до Гаррі ван Боммелю, який в 2016 р. використовував групи нібито українців для масовки на мітингах, участі в телеефірах і в якості тролів в соцмережах. По завершенні каденції депутата в 2017 р. ван Боммель вийшов з Соцпартії і зник з горизонту. Але і його також можуть витягнути на світло. Причому не виключено, що в ряди соціалістів може повернутися і працювати над "українським питанням" у зв'язці як з ван Ниспеном, так і з Тіні Коксом, автором доповіді, на підставі якого пропонувалося сприяти поверненню росіян в ПАРЄ. На допомогу цим діячам, можливо, направлять рух GeenPeil і його лідера, письменника Яна Дейкграфа, також, зауважимо, що зачаївся після виборів 2017 р.

Що далі

Кремль може досить ефективно використовувати своїх "сплячих агентів" в Нідерландах, користуючись тим, що Київ втратив зуби. Зараз безхребетна Банкова покірно приймає сиплються удари, як би не намагався гарант переконати в зворотному.
У поточному розкладі сил Москва буде проштовхувати тези, що розмивають провину або навіть яка знімає її з РФ. Тобто в Нідерландах прийдуть до висновку, що повітряний простір має бути закрита і винна Україна. А хто збив? Ну це вже інше питання. Розслідування вимагає, довгого, а краще нескінченного. Якщо у Зеленського не почнуть діяти вже зараз, реагуючи на звинувачення з Нідерландів, то незабаром інформаційно фактично в серці Європи Україну очікує розділення відповідальності з Росією за катастрофу MH17, але без визнання останньою своєї провини. І, як результат, Зеленський потім вийде, вибачиться і пообіцяє виплату компенсації. Чого Росія, зауважимо, зі свого боку точно робити не буде. Для українського бюджету, який, якщо Кремль доб'ється свого і посадить українську сторону за один стіл з ватажками ЛДНР, буде розходитися божевільними темпами на відновлення і підтримку маріонеток РФ в ОРДЛО, виплата компенсацій за дії Кремля стане додатковим тягарем. Не кажучи вже про репутаційні втрати України, яка стане "країною мавп" вже не тільки в очах голландського журналу, але і всієї Європи.

    Реклама на dsnews.ua