• USD 36.6
  • EUR 38.7
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

Європа напружилася. Чи введуть США санкції проти російської вакцини

Серед розробників "Супутника V" є інститути, які вже знаходяться під санкціями США

Завантаження вакцини "Супутник V" в аеропорту Будапешта
Завантаження вакцини "Супутник V" в аеропорту Будапешта, Угорщина / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Журналіст EUobserver Ендрю Реттман в своєму матеріалі намагається оцінити шанси введення Вашингтоном санкцій проти європейських клієнтів і виробників російської вакцини.

Америка дала зрозуміти, що не заважатиме імпорту в ЄС російської вакцини проти коронавіруса, незважаючи на наявність непрямого зв'язку зі злочинами, для здійснення яких застосовувалася хімічна зброя.

"Санкції США, як правило, не зачіпають законний гуманітарний експорт або допомогу", — сказав в коментарі EUobserver в четвер, 15 квітня, чиновник уряду США, коли у нього запитали, чи можуть компанії ЄС, які спільно виробляють або імпортують російську вакцину "Супутник V", зіткнутися з санкціями США.

"Що стосується "Супутника". Ми закликаємо іноземні уряди ретельно аналізувати будь-яку вакцину на предмет безпеки, ефективності та належних виробничих умов перед поставками", — в той же час додав американський чиновник.

Тема ця актуалізувалася після того, як США в 2020 р. ввели санкції стосовно 33-го Науково-дослідного випробувального інституту і 48-го Центрального науково-дослідного інституту.

Санкції були введені у зв'язку з їх участю в російській програмі хімічної зброї, в ході якої було отримано токсин, який, власне, використовувався під час замаху на опозиціонера Олексія Навального.

Однак 48-й ЦНДІ міноборони також брав участь в розробці "Супутника V".

Реклама на dsnews.ua

Російський вчений, який очолює інститут, Сергій Борисевич, також виступив співавтором дослідження про безпеку "Супутника V", опублікованого в лютому в британському медичному журналі The Lancet.

Американські обмеження, на кшталт санкцій щодо російсько-німецького газопроводу "Північний потік-2", екстериторіальні, а це означає, що європейські компанії, які ведуть бізнес з організаціями, які підпадають під дію санкцій, можуть також зіткнутися з санкціями.

При цьому кілька країн ЄС, зокрема Чехія, Франція, Німеччина, Угорщина, Італія та Словаччина, або проявляли зацікавленість в імпорті "Супутника V", або вже почали його імпортувати.

Крім того, за даними EUobserver, німецька компанія Rota Verpackungstechnik вже встановила виробничу лінію і надала послуги з технічного обслуговування флаконів з "Супутником V" для російської компанії Vector-BiAlgam в Новосибірську, відповідно до джерел EUobserver.

Компанія відмовилася від коментарів, коли мова зайшла про загрозу введення санкцій Сполученими Штатами, пославшись на угоду про нерозголошення інформації, що стосується її російського проєкту.

У свою чергу, німецька газета Bild у вівторок також забила на сполох у зв'язку з можливим втручанням США.

"Це [імпорт Sputnik V] може стати серйозним порушенням санкцій США у справі Навального. За інформацією Bild, влада США розглядає такий варіант", — пише газета.

У дипломатичній службі ЄС повідомили EUobserver, що дане питання під час будь-яких переговорів з американськими колегами не піднімалося.

Джерело в керівництві ЄС також повідомило, що навіть якщо США вирішать вжити заходів, то це буде в контексті двосторонніх відносин.

"Санкції США, якщо їх введуть, можуть торкнутися конкретно держави-члена або організації, що займається виробництвом або бере участь в ньому, тому це в першу чергу двостороннє питання", — сказав співрозмовник видання.

"В цілому ЄС не визнає і відкидає екстериторіальне застосування санкцій", — додало джерело.

"Те, про що пише Bild, здається дещо надуманим", — вважає він.

На думку американських вчених, це буде поганою ідеєю, якщо США займуть таку жорстку позицію.

"Питання охорони здоров'я не повинні бути предметом політичних міркувань або махінацій в принципі", — сказав в коментарі EUobserver професор міжнародних відносин Університету Джона Хопкінса Юджин Фінкель.

Тим часом Джуді Твігг, професор політології Університету Співдружності Вірджинії, констатувала, що коментар офіційного представника уряду США щодо "Супутника V" виглядав неоднозначно.

Навмисно розпливчасто?

"Це була навмисно розпливчаста відповідь", — сказала вона.

"РФПІ не передає дози "Супутника V" країнам ЄС в якості "гуманітарного експорту або допомоги" - він продає їх в рамках комерційної угоди", — додала вона, маючи на увазі Російський фонд прямих інвестицій, що відповідає за експорт вакцин.

"Якби уряд США зараз вирішив вплинути на доступ до вакцин де б то не було, то це було б політичною і етичною катастрофою і в цілому неправильно, враховуючи надзвичайну ситуацію", — вважає вона.

"Але в міру того, як буде все більше альтернативних вакцин для жителів ЄС і інших країн, той факт, що інститути, які перебувають під санкціями, зіграли важливу роль в розробці "Супутника V", з політичної точки зору може отримати більшу вагу", — зазначила Твігг .

"Сполучені Штати продовжують тісно співпрацювати з ЄС у боротьбі з Covid-19", — заявив офіційний представник США в коментарі EUobserver.

"Як сказав держсекретар [Ентоні] Блінкен, ми будемо співпрацювати з глобальними партнерами у виробництві і постачаннях, щоб гарантувати, що вакцини буде вистачати всім і всюди", — додав чиновник.

    Реклама на dsnews.ua