• USD 26.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Фрік-бомба. Чому можна навчитися у Партії угорської двохвостої собаки

Партія жорстко висміює чинну владу, але не обтяжена політичними амбіціями

EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Європейська, та й взагалі нинішня політика, перебуває в якійсь творчій кризі. Не кажучи вже про українську, яка орієнтується на Європу, але видає поки здебільшого сурогат. Традиційні партії, як і раніше, виборця не заводять, хоча інтерес до них, безумовно, зріс, коли популісти і євроскептики після низки скандалів сіли в калюжу.

Право- і левопопулізм переважно відступає, втрачає актуальність. Хоча оживити його частково ще можуть потенційна міграційна криза, викликана ситуацією в Афганістані, і введені в зв'язку з пандемією обмеження.

По цьому полю популісти ще можуть потоптатися, запускаючи прожекти рівнем подрібніше, — з акцентом на внутрішню специфіку.

Але в цілому потужний ривок у дусі 2016-2017 рр. поки не передбачається. Європейські виборці позалицялися до популістів і цілком усвідомили, що вони не здатні бути одночасно ефектними і ефективними в протистоянні з ідейними політиками.

Тенденції міняються

Зараз, як зауважив в колонці для EUobserver директор берлінської НВО Democracy Reporting International (DRI) Міхаель Маєр-Резенде, в Німеччині, наприклад, виборець звертає увагу перш за все на лідера, ніж на партію. Теж свого роду електоральне спрощення, добре знайоме українцям.

Взагалі, "старі" партії слабшають і, як результат, утворюється певний політичний вакуум.

Реклама на dsnews.ua

Хто може його якщо не заповнити, то хоча б зменшити? Чи здатна європейське, з огляду на партійне розмаїття і, банально, кількість країн-членів, політичне середовище до створення чогось нового?

Чогось, що було б посередині між "правильними" і "поганцями", які володіли б розсудливістю перших, але й мали бажання трохи поколобродити, розкуйовдивши апатію виборців.

Може, тепер черга вже відвертих фріків, необтяжених ідеологічними та культурними догмами, але з високим рівнем самосвідомості?

Як, наприклад, в Угорщині, яка подає все більше ознак втоми від правого популіста Віктора Орбана з його "Фідесом", та й від ще більш правого "Йоббіка".

Те, що угорські праві і ультраправі втрачають підтримку, показали муніципальні вибори 2019 р., за підсумками яких вони значно поступилася опозиції, вперше за багато років капітулювавши в Будапешті та інших великих містах. Консерватори пішли в глибинку. І це була та сама реакція виборця на відсутність ефективності. Демонстрація бюлетенем розчарування.

Опозиція планомірно покращує свої позиції, але все ж не може задовольнити, як і раніше, наявний запит на щось кардинально нове. Вони самі по собі — приївся товар на політичних полицях.

Двохвостий друг людини

Інша справа — Партія угорської двохвостої собаки (Magyar Ketfarku Kutya Part, MKKP). Так-так, це реальне назва. І так — це ті самі фріки, про які сказано вище.

MKKP з'явилася ще в 2006 році, але як партія була зареєстрована лише в 2014-му.

Це не означає, що всі ті вісім років "двохвості" животіли в тіні. Незважаючи на свою нечисленність (в партії, як повідомляється, лише півсотні людей), MKKP була дуже навіть помітна. В першу чергу в, так би мовити, просунутому середовищі айтішників, дизайнерів, художників, різних гиків і т. п.

Чим вони привернули до себе увагу? Яка у "собаки" ідеологія?

Лідер партії Дьордь Ковач каже, що їхня мета — зробити виборчі процеси приємнішими для людей. Це по-перше. По-друге, дратівливими для політиків, в корупційні оборудки і лицемірство яких оригінальними способами вчепляється MKKP.

У партії хочуть переконати угорців припинити вже жаліти себе і скаржитися на життя, а з іншого боку, змусити представників влади все ж виконувати свої обов'язки і зобов'язання.

Так що... Ідеологія? Ідеологія MKKP — політична сатира упереміш з дійсно важливими сигналами. І вони в цьому процвітають.

Однією з фішок партії в контексті примусу органів влади бути органами влади, наприклад, є просування в маси теорії чотирьох кольорів. Це теорія, згідно з якою досить чотирьох кольорів, щоб пофарбовані в них фрагменти не мали спільних кордонів з фрагментами такого ж кольору.

"Двохвості" взяли її на озброєння і регулярно перетворюють в яскраві пазли розбиті, потріскані ділянки доріг і тротуарів. Влада реагує досить швидко: незабаром після настільки недвозначної вказівки на їх недоробки тротуари і дороги ремонтуються.

Хоча не можна сказати, що владі подобається таке стимулювання. У 2017 р. муніципалітет Капошвара навіть видав указ, що забороняє цим вандалам з фарбами руйнувати (увага!) зруйновані вулиці і тротуари. Абсурд у вищому ступені. MKKP ще більше виграла завдяки такому знатному проколу влади Капошвара.

Або ось ще приклад зі списку соціально корисних дій партії. Була в селі Чобанка, під Будапештом, автобусна зупинка, обмалював графіті і відверто запущена.

14 вересня туди навідалися представники MKKP з дітьми та пиріжками і перетворили її в ілюстрацію чотирьох щурів-гангстерів з культового угорсько-німецько-канадського мультфільму "Пастка для кішок" 1984 р.

Мультфільм цей з політичним підтекстом. А щури-гангстери — манкурти, що працюють проти своїх. Хто пам'ятає цей чудовий мультфільм, той зрозуміє, про що мова. З огляду на те, що партія постійно тицяє влади в те, що ті нічого для виборців не роблять, посил більш ніж зрозумілий.

Аналогічної тролінг-атаці свого часу також зазнали Угорські державні залізниці. Вони навіть подавали в суд на партію через масово розклеєння ними наклейок "Наші поїзди навмисно брудні" і "Наші поїзди навмисно спізнюються". Суд компанія програла. Ще одне очко на користь "двохвостих".

Угорщина — колонія Норвегії

Стріт-арт — це, звичайно, важлива складова в діяльності MKKP, але далеко не єдина. Політичною сатирою вони діляться з оточуючими і через мітинги і різні акції протесту.

Наприклад, в 2009 р. вони будували "загальну" акцію протесту за участю, правда, лише 300 осіб, перед будівлею статистичного відомства з гаслами "Завтра має бути вчора!" і скандуванням: "Чого ми хочемо? Нічого! Коли ми цього хочемо? Ніколи!".

А відносно недавно, 18 серпня, MKKP відреагувала мітингом на ситуацію навколо Норвезького фонду.

Спочатку коротке пояснення. Норвегія не є членом ЄС, але входить в європейську економічну зону, і бюджет ЄС від цього нічого не отримує. Щоб все було справедливо і ніхто не ображався, Осло запропонував Брюсселю підтримувати менш багаті країни.

Будапешт в рамках цієї угоди міг би розраховувати отримати від Норвегії 214,6 млн євро, але переговори зайшли в глухий кут, оскільки Норвегія, знаючи про те, як Орбан і Ко підім'яли під себе величезний шматок економіки і як вони "пресують" різні неурядові організації, наполягала на тому, щоб розподілом коштів займалися саме вони. У Орбана ж хотіли безпосередньо впливати на рішення по цим коштам з Норвезького фонду.

У підсумку, принаймні поки, Будапешт через свою впертість і жадібність залишився без солідної суми.

Партія угорської двохвостої собаки просто не змогла пройти повз і влаштувала мітинг, запропонувавши угорцям стати колонією Норвегії.

Два заходи за день

Особливо ж владі і різним партіям дістається від МККP під час передвиборчих кампаній.

По-перше, партія апагогічно висміює гасла і програми, пропонуючи свою альтернативу. Обіцяє, наприклад, вічне життя, мир у всьому світі, одноденний робочий тиждень, два заходи за день (різних кольорів), безкоштовне пиво і низькі податки; або побудувати гору на Великій Угорській рівнині.

По-друге, традиційно вказує на бездіяльність чинної влади. Так, лідер MKKP Ковач 8 вересня заявив, що на парламентських виборах 2022 р. від партії в одному з округів Фельчут балотуватиметься якийсь Ласло Месарош.

Так, каже Ковач, Месарош не живе там, але скоро переїде і буде корисний місцевим, оскільки вже вивчився на слюсаря-газівника.

До слова, в 2018 р. Месарош вже претендував на крісло мера в цьому містечку, де виріс Віктор Орбан. Тоді його якраз звільнив близький до прем'єра Лерінк Месарош, і його наступником збирався стати Ласло Месарош — повний тезка члена MKKP, але з партії "Фідес". Що йому і вдалося, оскільки кандидат "двохвостої" ніяку кампанію не вів, при цьому отримавши 11% голосів якраз завдяки однаковому з представником "Фідес" імені.

До речі, слова Ковача про слюсаря-газівника — це теж тролінг. Оскільки Лерінк Месарош до того, як стати найбагатшою людиною в Угорщині, як раз і був слюсарем-газівником.

По-третє, MKKP відверто б'є по ксенфобскім і популістським кампаніям. Коли Орбан в 2015 р. запустив свою антимігрантську кампанію, "двохвості" відповіли величезною кількістю білбордів з такими месседжами, як: "Вибачте за нашого прем'єр-міністра" і "Не соромтеся приїжджати в Угорщину, ми всі вже працюємо в Англії!". Тим самим нагадуючи про те, що і угорці, 1 млн осіб на той час, — трудові мігранти.

І зауважимо, чи не кожен раз, коли партія задумує черговий політичний перфоманс і оголошує збір коштів, їм постійно приходить в рази більше пожертвувань, ніж вони просили.

У 2015 року на вищезгадану контр-кампанію вони зібрали 33 млн форинтів, що в 10 разів більше очікуваної суми. А в 2016 р. партія на аналогічну кампанію отримала 28 млн форинтів. І це більше, ніж змогли зібрати коштів все ліві опозиційні партії, які також могли піти на критику ксенофобських виступів Орбана.

Так що не можна сказати, що Партія двохвостої угорської собаки — це відвертий маргінес. Є в ній родзинка, яка багатьом в Угорщині подобається.

Що й зрозуміло. Політика — вона адже нудна, лицемірна. Навіть одіозний Дональд Трамп був нудний в своєму популізмі. А такі партії, як МККP, тримають політиків у тонусі своїми їдкими перфомансами.

Це ті політичні фріки, яких не вистачає Україні. Так були у нас і Дарт Вейдер, а ще Єгор Лупан і Петя Бампер. Останні відмінно, нехай і грубувато, увірвалися в медіапростір в 2009-20010-х, але потім пропали з радарів. Точніше, Петя Бампер, є і творить. Він гастролює по Україні, веде канал в YouTube. Але, на жаль, фактично їх не бачити сьогодні.

Та й в цілому, з плином часу фріки в Україні, якщо домагаються політичних успіхів, зникають. Коли мова заходить про реальні мандати, всі фрікові сходять нанівець.

Відмінність "двохвостих" від інших одіозних діячів якраз в тому, що вони і не рвуться до керма. Їх принцип — сатира і тролінг будь-якої діючої влади.

    Реклама на dsnews.ua