• USD 28.3
  • EUR 34.4
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

Головнокомандувач без армії. Чим загрожують Трампу вбивства американців за замовленням ГРУ

За даними журналістів, президент США знав, але заборонив реагувати на те, що Москва платить талібам за голови американських військових
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Не встигли американський президент Дональд Трамп і його адміністрація відійти від мемуарів Джона Болтона, як їм довелося відмахуватися від нових одкровень, що ілюструють невідповідність слів господаря Овального кабінету його дій.

У п'ятницю, 26 червня, стало відомо, що підрозділ російського ГРУ 29155 - те саме, яке стояло за кібератаками на США в 2016 р. і замахом на Скрипалів у Солсбері, платило талібам за вбивство американських військових в Афганістані.

Першою про це, посилаючись на свої джерела, повідомила The New York Times. За нею послідували The Washington Post, The Wall Street Journal і CNN.

Видання пишуть, що розвідка США кілька місяців тому з'ясувала, що в минулому році ГРУ запропонувала терористам плату, фактично, за голови американців.

І не лише американців. Джерело CNN в Євросоюзі, каже, що мова йшла і про вбивство британських військовослужбовців.

Протягом 2019 р. в Афганістані загинули 20 американських солдатів. На початку лютого поточного року - ще двоє.

Правда, джерела NYT та інших ЗМІ не можуть сказати, позбулися чи вони життів грошового заохочення терористів росіянами.

Реклама на dsnews.ua

Однак відбувалося це під час мирних переговорів між Вашингтоном і керівництвом "Талібану", результатом якого стала лютнева домовленість про виведення американських військ з країни до 2021 р.

Яку мету переслідувало ГРУ? Джерела припускають, що це, по-перше, була помста за ганебне "побиття" російських найманців з ПВК "Вагнер" в Сирії в 2018 р.; а по-друге, що це був черговий елемент стратегії Москви щодо дестабілізації США. В цей раз через спроби заморозити переговорний процес і створити геополітичні виклики для Трампа, що ратує за відмову Вашингтона від ролі "світового поліцейського".

Примітно, що про російському втручання стало відомо в той момент, коли адміністрація Трампа, за словами співрозмовників CNN, вже перебувала на завершальному етапі прийняття рішення щодо скорочення чисельності контингенту з 8,6 тис. до 4,5 тис.

І це всупереч тому, що таліби помітно активізувалися останнім часом. Повідомляється, що за минулий тиждень екстремісти вчинили 422 напади на сили афганського уряду в 32 провінціях.

Але що ще гірше (для Трампа), так це те, що він, схоже, знав про дії ГРУ.

Принаймні, про це йдеться в матеріалах вищезгаданих видань. Джерела NYT, зокрема, підкреслюють, що розвідка доповідала про це президенту.

Можна було б припустити, що Трамп, перманентно, роками. ігнорує брифінги спецслужб і віддає перевагу, що підтверджував у своїй книзі Болтон, говорити сам, просто відклав доповідь в стопку і забув про нього.

З іншого боку, AP пише, що все той же Болтон особисто піднімав цю тему, мабуть, тому що вже давно звик до одного з дивацтв колишнього шефа.

Крім того, за даними газет, наприкінці березня було скликано засідання Ради національної безпеки для обговорення поведінки росіян і відповідних кроків Вашингтона.

Відповідні заходи, в тому числі нові санкції і реакція на дипломатичному рівні, повідомляють джерела, були опрацьовані та запропоновано адміністрації до розгляду, але Білий дім, нібито, так і не дав добро ні на одну з них.

Мало того, президент США, як відомо, після доповіді розвідки і засідання Радбезу в черговий раз виступив за запрошення Путіна на саміт "Великої сімки". У цьому зараз, після публікацій про ГРУ, його дорікають демократи.

Дональд Трамп, в свою чергу, вирішив піти в повне заперечення. У Twitter він твердить про фейк-ньюс і стверджує, що ні він, ні віце-президент Майк Пенс, мовляв, нічого про висновках американської розвідки не знали.

Вторила йому під час брифінгу в минулу суботу речник Білого дому Кейлі Макэнани. При цьому достовірність відомостей журналістів вона не спростовує, а лише вказує на неточності в частині, яка стосується інформованості керівництва країни.

Ось ключове напрям тактики захисту адміністрації в межах поточного скандалу - обурюватися не діям росіян, а тезою про те, що Трамп був в курсі.

В підтримку президенту навіть задіяли недавно (в кінці травня) призначеного директора Нацрозвідки Джона Реткліффа, який у своїй заяві, опублікованій в суботу ввечері, підкреслив, що президент і віце-президент не були обізнані.

На наступний день, в неділю, NYT опублікувала нову статтю, в якій, посилаючись на джерела в адміністрації, стверджує, що представники розвідки та військові в Афганістані в січні повідомляли керівництву про те, що ГРУ платить талібам.

І їх доповіді були передані на "найвищий рівень в Білому домі".

Відібрати військових у Трампа

Те, що витік інформації стався саме зараз, безумовно подія невипадкове.

Насамперед, це сильний удар по Трампу перед виборами. Причому, по всій видимості, з боку американського розвід спільноти. Гордість якого, зауважимо, була вражена тим, що американський лідер віддав перевагу повірити запевненням Путіна у відсутності спроб втручання у вибори з боку Кремля, ніж доповідей своїх спецслужб.

У цьому йому однопартійці ніяк не допомагають. Навпаки - республіканці приєдналися до демократів і вимагають від Білого дому надати всю інформацію щодо співпраці ГРУ і талібів.

Байден ж отримав можливість зайвий раз прикласти Трампа, прямо заявивши, що його президентство - один великий подарунок Путіну, але це (афганська історія) вже ні в які ворота.

Трамп відповідає тим же. Обидва опонента гризуться і звинувачують один одного в слабкості і нездатності впоратися з РФ. Біда в тому, що ці взаємні звинувачення працюють і проти них: формується медіаобразу сильної Росії, з якої не здатний впоратися жоден американський президент - ні миротворець-демократ, ні стронгмэн-республіканець.

Тим часом рейтинг Дональда Трампа не демонструє жодного бажання хоча б трішки підрости. Він відстає від Джо Байдена відсотків на десять в середньому.

За що президент може подякувати себе самого через свої незрозумілі, дезориентирующие американців, заяви і дії в рамках боротьби з епідемією Covid-19.

І, природно, через суперечливі висловлювання на адресу учасників масових протестів після вбивства копами афроамериканця Джорджа Флойда, і погрози вдатися до сили.

Мемуари Болтона погіршили становище президента, дали демократам можливість, користуючись його провалами в контексті коронавіруса і протестів, бити в саме хворе місце: бардак в адміністрації, нехтування національними інтересами заради особистої вигоди.

Тепер ось у Трампа відбирають і карту військового патріотизму, яку він тільки-тільки вирішив використовувати - загравав з військовими, прагнучи таким чином скоротити розрив з, швидше за все, головним кандидатом "ослів".

Президент зробив одним з базисів своєї політики наступну позицію: чому американські військові повинні лити кров заради стабілізації Афганістану або Сирії? Чому вони повинні захищати європейців, в тому числі Німеччини, якщо ті не хочуть витрачати на оборону, скільки нібито повинні?

Його турбота про здоров'я солдатів перекривається одним небажанням хоч якось відреагувати на те, що спецслужба противника чужими руками цих самих солдатів вбивала.

І ще. Якщо Трамп виведе війська, то продемонструє слабкість перед росіянами. Не виведе, намагаючись у що б то не стало дотримуватися мирних домовленостей з талібами - втопчет в бруд військових. Що ж це тоді за головнокомандувач?

Тому з великою часткою ймовірності, через кілька днів в Пентагон надійде команда тихенько заморозити плани щодо скорочення контингенту, поки галас не уляжеться. До речі, як і в Німеччині, звідки Трамп хотів вивести майже 10 тис. осіб. І відповідний план, за повідомленням WSJ, в понеділок йому повинен був представити міністр оборони Марк Еспер.

Тільки ось годинник цокає. Вибори все ближче. І не виключено, що до своїм військовим планам Трамп може і не повернутися.

    Реклама на dsnews.ua