• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Штучний інтелект Путіна. У Кремлі мріють про кибервагнере

Кремль хоче розвивати ІЇ для військових потреб і нібито для полегшення життя росіян
Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

У Сочі в четвер, 5 грудня, відбувся Міжнародний форум добровольців, на який, природно, з'явився президент РФ Володимир Путін, щоб висловити свою повагу. Міжнародний день волонтера як-ніяк. А Росія відома, особливо в Україні, своїми добровольцями (сарказм). Але здається, що Путін крім піару на волонтерах відвідав захід з метою позначити прийдешнє переосмислення "російського волонтера" - метнув на громадськість пробною кулею зі штучного інтелекту.

Без жалю

Господар Кремля, спілкуючись з відвідувачами форуму, журився з приводу того, що ШІ - це, звичайно, добре, але все ж машини - ті ще сухарі. "Здається, що машина може тепер повністю замінити людину у всьому. Поняття зараз яке поширене - "штучний інтелект". Так, він може бути навіть ефективніше людини. Але він штучний, в ньому немає того, що притаманне людині, - немає серця, душі, немає співчуття", - зокрема сказав російський лідер. І, певно, подумав: "Те що треба".

Ймовірно тим більше, що у Кремля слова, як водиться, розходяться зі справами, і плани на безсердечний ІІ у нього великі. До речі, після форуму добровольців в Сочі Путін провів також заключне із серії нарад з питань розвитку російських збройних сил і оборонно-промислового комплексу. Під час наради він дав добро на розробку ІІ з метою створення сучасних видів озброєнь і техніки, робототехнічних комплексів, зброї на нових фізичних принципах, яке багато в чому визначать майбутнє нашої армії і флоту".

Але не оборонкою єдиною. Приміряються до можливостей ШІ і як знаряддя для внутрішнього користування. Ще в жовтні глава Кремля візував указ про стратегії розвитку штучного інтелекту до 2030 р. зокрема, документ запускає процес створення "етики в області взаємодії людини та штучного інтелекту". Як пояснив Путін на конференції по штучному інтелекту AI Journey в Москві місяць, він хоче, щоб у Росії з'явився звід етичних правил взаємодії людини з ІІ, соціальні аспекти якого на сьогоднішній день "обговорюють в світі".

Впровадження ІІ в життя росіян подається під соусом боротьби з бюрократією та прозорості адмінпроцедур, полегшення життя громадян. Загалом, російське "держава в смартфоні". Тільки от соціальні аспекти, про яких тлумачить Путін, виходячи з устрою і державного устрою в РФ, може, і будуть соціальними, але лише для дуже вузької категорії росіян. Неспроста адже на тій же конференції віце-прем'єр Максим Акімов прямо заявив, що законодавче регулювання у сфері ШІ не повинно бути занадто жорстким. Зі зрозумілих причин. Формальне "так" на використання ІІ в своїх цілях, наприклад, для ще більш інтенсивної стеження за співгромадянами, у російської влади буде, а самі по собі закони і "звід етичних правил" будуть дуже обтічними і дозволять силовикам при необхідності зловити своїх уйгурів і відправити їх в місця не настільки віддалені.

Вагнер 2.0

Реклама на dsnews.ua

В контексті ситуації в Україні більш актуально все ж потенційне використання творів російського ВПК з ІІ за кордоном, як їх будуть застосовувати і які будуть глобальні наслідки. До речі, в Сирії вже застосовується російський робототехнічний гусеничний комплекс "Уран-9", на який передбачена установка 30-мм гармати 2А72, чотирьох ПТКР "Атака", 12 реактивних вогнеметів "Джміль-М". Загалом, той ще сухопутний крейсер.

Цей арсенал, до речі, примушує поглянути на розвиток бойових машин з ІІ в контексті формату участі Росії в конфліктах. Він, як відомо, у росіян гібридний і проходить під гаслом "нас тут немає". Ніде: ні на Донбасі, ні в Лівії, ні в ЦАР, ні де-небудь ще. Використання Москвою найманців начебто ПВК "Вагнер" себе, в принципі, непогано показав. Але все ж ця тактика не бездоганна, бо люди помиляються, вони не завжди мають чином навчені. Та й банально в прямих зіткненнях, коли вся гібридна лушпиння відлітає, позначається відставання російської військової машини. Приклад тому - розгром російських найманців в Дейр-ез-Зорі в лютому 2018 р. американськими військами.

Тому-то Путін і його кліка і заговорили про використання ІІ в армії і флоті. Москві потрібні ще більш надійні, виконавчі безсловесні механічні створіння. Частина з них опиниться в центрі уваги, щоб вселяти страх Захід за аналогією з "Буревісником", "Кинджал", "Посейдон", "Авангардом" та іншими мультиплікаційними збройовими новинками. А ось інша частина озброєнь з ІІ, цілком ймовірно, буде також покрита нальотом гібридності. Тобто будуть розроблятися і застосовуватися в таємниці. Правда, є ризик, що по комплектуючим буде легше простежити країну походження. Але маркування можна збити або зовсім не наносити, та й взагалі Кремль чудово вміє прикидатися шлангом при необхідності, як і ігнорувати міжнародне законодавство. З розвитком Росією військової техніки з ІІ різного роду конвенції можна буде здавати в утиль.

На цьому тлі заява Путіна на нараді з питань розвитку ЗС і ОПК про готовність до кінця року і без попередніх умов продовжити Договір про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-III), підписаний в 2010 р. Дмитром Медведєвим і Бараком Обамою, продиктовано, по-перше, не допустити потужного удару по економіці, що слабшає у вигляді вірогідною гонки озброєнь зі сполученими Штатами. А по-друге, виглядає спробою відвернути той же Захід від подальшого знеособлення російських "гібридів".

Технології де

Паралельно з розробкою машин з ІІ для військових потреб буде посилюватися пресинг на росіян. Адже масові протести в Москві продемонстрували наявність якого-ніякого активного, нехай і на спринтерських дистанціях, меншини в Росії.

Правда, щоб реалізувати задумане, Росії потрібно якимось чином скоротити технологічне відставання від США і країн Європи. Так, цим Москва досі займалася одним єдиним зрозумілим їй ще з часів СРСР способом - крадіжкою чужих напрацювань. Однак план Путіна щодо розвитку ШІ до 2030 р., швидше за все, ще більшою мірою інтенсифікує промислове шпигунство.

    Реклама на dsnews.ua