• USD 36.6
  • EUR 39.6
  • GBP 45.1
Спецпроєкти

Велика Вітчизняна Нужда. Навіщо Кремлю вистава у Брянських лісах

Президент країни-агресора Володимир Путін вже заявив про "теракт"

Бійці РДК у Брянській області
Бійці РДК на Брянщині
Реклама на dsnews.ua

Зранку 2 березня російські ЗМІ та різного штибу Z-пабліки і канали почали рясніти панічними повідомленнями про, буцімто, присутність двох українських ДРГ у загальній кількості 40-50 осіб в двох крихітних селах Сушани та Любечане (станом на 2013 р. – 180 і 236 осіб відповідно), що розташовані у густих лісах Брянської області на кордоні з Чернігівщиною.

Зокрема, губернатор області Олександр Богомаз стверджував, що, начебто, БПЛА ЗСУ вдарив по Сушанам і спричинив пожежу у будинку, а ще раніше він заявляв, що у Любечанах "українська ДРГ" обстріляла автомобіль, який у росЗМІ перетворився на шкільний автобус, внаслідок чого, начебто, загинули двоє людей, а дитину – спочатку йшлося про дівчинку, потім — про хлопчика 10-11 років — "укронацисти" поранили пострілом у спину.

І це ще не все. Російські ЗМІ також повідомляли про захоплення шести заручників "диверсантами" у Сушанах (це повідомлення Богомаз спростував) і ще декількох у Любечанах, а також про підрив електропідстанції та газової станції. Ну, і звісно про запеклі бої російських вояків з "ворогом". Хоча з іншого боку одразу з’явилися повідомлення, що "ДРГ" давно відійшла.

Доказів, звісно, ж нема. Ймовірно, їх ще роблять і презентують трохи пізніше. Наразі пропагандистські ресурси публікують "розповіді очевидців" на кшталт "Алєксандра", який, зачувши стрілянину, поліз до шафи й нічого не бачив, але друг йому розповідав про людей "в білому і з жовтими пов’язками"

Проте росіяни вже знайшли винуватців. Хоча якщо відверто, то "винуватці" і не дуже ховалися. У Telegram-каналі "Російського добровольчого корпусу" (РДК), що є підрозділом ЗСУ, було оприлюднено відео з Брянської області.

Коли і як його було знято, ще невідомо. Проте представники РДК зазначили, що своєю появою прагнули продемонструвати "співвітчизникам, що надія є, що вільні російські люди зі зброєю в руках можуть боротися з режимом".

Відповідальність за жодні інциденти, змальовані російськими ЗМІ, вони на себе не брали. За них це зробили, знов-таки, російські ЗМІ, які вже ідентифікували двох героїв відео – Кирила Романовського (Освальда Лемоха) і Дениса Нікітіна. Паралельно було розгорнуто широку кампанію з їх демонізації, як і, власне, РДК.

Реклама на dsnews.ua

Трішки Радбез

Із роботою російського агітпропу, в принципі, все зрозуміло. Але як саме в Росії зараз рефлексують на це попурі з детективу, трилеру і фантасмагорії в Брянській області?

Очікувано, радикальні представники режиму Путіна одразу почали вимагати найрішучіших дій у відповідь. Наприклад, так званий воєнкор Олександр Сладков примудрився в одному зверненні заспокоювати люмпенів і закликати завдати масованого удару по будинках, навіть у "Прикарпатті або Закарпатті". Навіщо, якщо все "під контролем"? Однак у порівняні з цими "яструбами" реакція фронтменів режиму була більш стриманою.

Спочатку член комітету Держдуми з оборони Андрій Гурульов повідомив про скликання Путіним екстреного засідання Радбезу. Але спікер Кремля Дмитро Пєсков спростував його проведення і запевнив, що воно відбудеться планово – 3 березня.

Водночас сам Путін скасував свою поїздку до Ставропольського краю, де мав взяти участь у відкритті Року педагога. Натомість він виступив на церемонії у "бункер-стайл", себто у режимі відеоконференції. І під час цієї конференції Путін у дусі своєї риторики захисту батьківщини від спроб ворога позбавити її "історії, традицій, мови" прокоментував події у Брянській області, назвавши "терактом", скоєним, начебто "українською ДРГ" в Сушанах та Любечанах. Пообіцяв "дотиснути їх" (тобто нас) — і на цьому все.

Або-або

Як тлумачити те, що відбувалося у Брянській, якщо відбувалося, а якщо ні – то те, що відбувалося у повідомленнях російських медіаресурсів?

Є дві гіпотези, ґрунтуючись і на наявній інформації, і, зокрема, на реакції, Кремля.

Перша. Тут варто згадати, що ще тиждень тому Оперативне командування "Північ" повідомляло про рух в напрямку Чернігівської області колони російської техніки і людей у пікселі ЗСУ, що може свідчити про підготовку провокацій.

Далі. Напередодні Путін зібрав першу з початку повномасштабного вторгнення до України колегію ФСБ, де вимагав від них розібратися з "поганню", що розхитує Росію, і не допустити проникнення диверсантів на територію РФ.

І от 2 березня починається шоу у Брянській області — начебто із заручниками і стріляниною. І ще РДК, кілька бійців якого, за їх словами, зайшли і вийшли.

Тож якщо це була вона – провокація росіян, то її сенс полягає в тому, аби дресирувати і мотивувати місцевих до мобілізації, і також в тому, щоб максимально залякати населення "нацистами" з України з метою не допустити навіть думок допомагати потенційним ДРГ. Особливо, якщо б до складу цих ДРГ дійсно входили громадяни Росії. Так би мовити розігрується Велика Вітчизняна Нужда.

Гіпотеза друга. Що там насправді відбувалося у Сушанах і Любечанах, двох маленьких схованих у лісах селах, наразі невідомо. Російський агітпроп може нести що завгодно: і про БПЛА, і про заручників, і про вбитих цивільних.

Невідома і роль РДК. Так, є відео, але немає доказів, що це була якась спільна операція РДК та, наприклад, українського ГУР.

Цілком ймовірно, що РДК, представники якого неодноразово також зазначали, що захищають українські землі і з метою звільнення потім Росії від тиранії Путіна, могли почати власну гру, через що, до речі, постає питання їх контрольованості і це може бути потенційною проблемою для Україна. А їх поява у Брянській області може бути своєрідним тизером громадянської війни у Росії, коли найбільш активні росіяни змусять пробудитися заляканих і навіть планктон. Це вже, безумовно, плюс для України, оскільки тоді Москві буде важко або навіть неможливо продовжувати війну проти нас.

Відповідно до цих двох версій можна по-різному інтерпретувати поведінку Путіна.

Якщо провокація Росії — то скасування візиту до Ставропольського краю очікуваний крок від очільника держави на тлі кризи. А от заява Пєскова щодо Радбезу – це про те, що ситуація непроста ("теракт"!), але не настільки, щоб екстрено збиратися. Радбез відбудеться як планувалося. В такому разі повідомлення депутата Гурулєва може бути непроханою ініціативою.

Якщо це була заява про себе з боку РДК, то всі ці скасування можуть свідчити про те, що Кремль потребує більше часу для аналізу ситуації. І так, Путіну може бути трохи лячно. 

    Реклама на dsnews.ua