• USD 41.3
  • EUR 45
  • GBP 53.4
Спецпроєкти

Маск вважає терористами: видання Texty.org.ua заявляє про тиск з боку США

Українська агенція журналістики даних Texty.org.ua, яка фінансується з американського бюджету, заявляє про тиск та маніпуляції з боку американських політиків, експертів та бізнесу через дослідження "Американські гойдалки. Від трампістів до комуністів, хто і як агітує за припинення допомоги Україні".

Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться в заяві, яку оприлюднила агенція, передає "ДС".

"Ми, команда української агенції журналістики даних Texty.org.ua та незалежної громадської організації, заявляємо про безпрецедентний тиск, маніпуляції, наклепи, вимоги позбавити донорського фінансування та погрози фізичною розправою, з якими ми зіткнулися після публікації нашого дослідження "Американські гойдалки. Від трампістів до комуністів, хто і як агітує за припинення допомоги Україні", — йдеться в заяві.

Журналісти зазначають, що вищезгадане дослідження було опубліковано 6 червня поточного року. В ньому був аналіз "політичного, медійного та експертного середовища в США, що впливає на прийняття рішень про подальшу підтримку України в російсько-українській війні". Серед доказової бази була таблиця з переліком організацій та осіб, які виступають у США проти підтримки України. Їхні аргументи було проаналізовано. Журналісти порівняли ці тези з поширеними російськими наративами та розвінчали їх за допомогою аргументів з посиланнями на джерела. Також була досліджена взаємодія осіб та організацій, які потрапили в дослідження, в публічному просторі, з російськими медіа та державними інституціями. Усі оприлюднені дані взяті з відкритих, зокрема й офіційних, джерел.

"Ми не називаємо фігурантів цього дослідження ворогами України, не оскаржуємо і не засуджуємо їхнє право на свободу висловлювання, ми лише констатуємо факт, що вони виступають проти підтримки України й що аргументи, які наводить багато хто з них, співзвучні з наративами російської пропаганди щодо України", — підкреслили журналісти.

Редакція зазначила, що "цінує та з повагою ставиться до свободи слова", однак "залишає за собою право наводити докази, констатувати факти, розвінчувати неправдиві аргументи й порівнювати їх із тими, які російська пропаганда поширює у світі".

Після публікації цього матеріалу директор Інституту Рона Пола Деніел Макадамс (Daniel McAdams) оприлюднив спочатку допис у соцмережі Х, потім статтю на сайті Інституту, у якій заявив, що видання Texty.org.ua "створило hate list американських громадян". У статті як доказ фінансування урядом США згадується, що один зі співзасновників видання Анатолій Бондаренко проходив тренування в межах урядового проєкту TechCAMP. Насправді він у 2013-2015 рр. виступав pro bono у ролі тренера з дата-журналістики в цьому проєкті.

Того самого дня цю маніпулятивну статтю стали поширювати в соцмережі Х інші консервативні видання, ультраправі та ліві американські активісти, атакуючи редакцію Texty.org.ua й авторів статті особисто та навіть висловлюючи погрози.

11 червня конгресвумен Марджорі Тейлор Ґрін також назвала нашу публікацію списком ворогів і заявила, що за ним стоїть президент України Володимир Зеленський.

12 червня новинний сайт FOX news повідомив, що сенатор Джей Ді Венс і член Палати представників США Метт Ґейтц закликали державного секретаря США Ентоні Блінкена надіслати їм інформацію про Texty.org.ua до 28 червня. Автори листа також звернулися до Комітету з питань асигнувань Палати представників із проханням припинити підтримку Texty.org.ua Сполученими Штатами. У вівторок комітет ухвалив таку резолюцію.

13 червня власник соцмережі Х Ілон Маск, який також був згаданий у нашому дослідженні, відгукнувся на заклик конгресмена-республіканця позбавити редакцію будь-якої донорської підтримки та закликом внести Texty.org.ua до списку терористичних організацій.

"Ми розцінюємо цю кампанію як тиск на свободу слова та вияв шовінізму щодо громадян України. Адже наші гейтери вважають, що ми не маємо права досліджувати ті потоки неправдивої інформації, які вони продукують стосовно нашої країни і нас, бо вони є громадянами США, а ми ні", — підкреслили журналісти.

Редактор: Марія Чиренко
    Реклама на dsnews.ua