• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Чи можемо ми вижити, харчуючись однією картоплею?

Деякий час так, але в будь-якому разі ця бульба не забезпечить організм усіма необхідними елементами

Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Автор Popular Science Еллен Еїрхарт у своєму матеріалі розповіла про картопляний експеримент австралійського вчителя і про те, чому така дієта не може бути довгостроковою.

Увесь 2016 р. Ендрю Тейлор харчувався однією картоплею. Правда, з кількома винятками: він їв і білу, солодку картоплю, а часом додавав соєве молоко, томатний соус, сіль і спеції. Він також брав добавки з B12. Алезагалом їв картоплю на сніданок, обід і вечерю. За рік він здав чотири аналізи крові, які, за його словами, показали, що його стан здоров'я був у нормі. Він навіть схуд і відчував приплив енергії.

"Якщо вам потрібно вибрати тільки одну страву, якщо вам випало відправитися на Марс, вибирайте картоплю, - говорить Тейлор. - Я не є адептом картоплі, але я дійсно набув непоганого досвіду".

Однак усе-таки споживати тільки один вид продукту не варто. Щоб вижити, нам потрібно 20 амінокислот, з яких дев'ять є незамінними, тобто ми нездатні самі їх виробляти і повинні отримувати їх з їжі, як і безліч мінералів і вітамінів. (І, зрозуміло, в доповнення до їжі нам потрібна вода, щоб наші клітини не висохли і не припинили функціонувати.) Ми вже давно змішуємо продукти, такі як рис і боби, йогурт і горіхи і навіть макарони і сир, намагаючись, іноді випадково, встановити правильний баланс поживних речовин, які зазвичай можна отримати лише з одного продукту. Але на випадок голоду, посту або дивних парі "слабо" існує кілька продуктів, харчуючись якими людина зможе вижити... принаймні деякий час.

Картопля - тому хороший приклад. Ендрю Тейлор не єдина людина в історії, яка майже виключно покладалася на картоплю. На початку 1800-х років близько третини жителів Ірландії більшу частину калорій отримували з картоплі. У 2015 р. середньостатистичний американець з'їв близько 113 фунтів (51,3 кг) цих бульбових. "Через вартість і заради вашого артеріального тиску вам не варто зловживати традиційною запеченою картоплею", - зазначає професор клінічного харчування в Бостонському університеті Джоан Селдж Блейк.

Технічно в звичайній білій картоплі містяться всі незамінні амінокислоти, необхідні для вироблення білків, відновлення клітин і боротьби з хворобами. І для цього достатньо з'їдати п'ять картоплин на день. Однак, якщо ви будете харчуватися тільки білою картоплею, у вас в кінцевому підсумку буде дефіцит вітамінів і мінералів. Ось тут на допомогу і приходить солодка картопля. Включення цих "помаранчевих" (батат, солодка картопля, іноді буває оранжевого кольору. - "ДС") в меню (технічно вони належать до іншої таксономічної групи, ніж біла картопля) підвищує шанс того, що споживач картоплі отримає рекомендовану добову дозу вітаміну А, органічного з'єднання, що міститься в моркві, яка, як казала мама, допоможе вам бачити в темряві; і вітамін Е. І ніхто з тих, хто сидить на дієті з солодкої і білої картоплі, не захворіє на цингу, надзвичайно жахливе захворювання, яке розвивається через нестачу вітаміну С і призводить до випадання зубів.

Однак навіть сидячи на цій дієті, вам все одно доведеться з'їсти дуже багато картоплі, щоб отримати необхідну кількість елементів. П'ять картоплин забезпечать вам усі незамінні амінокислоти, необхідні для вироблення білків, відновлення клітин і боротьби з хворобами. Але якщо не зʼїдати 34 батати на день або 84 білі картоплини, в кінцевому підсумку ви зіткнетеся з дефіцитом кальцію. Вам також доведеться їсти 25 білих картоплин на день, щоб отримати рекомендовану кількість білка. У соєвих бобах міститься більше білка і кальцію, але в них немає вітаміну Е або бета-каротину.

Реклама на dsnews.ua

Звичайно, у картоплі багато недоліків, якщо говорити про її вплив на стан здоров'я, особливо коли ви споживаєте її величезними обсягами. У білій картоплі високий вміст вуглеводів, через які рівень цукру в крові зростає, а потім знижується, що негативно позначається на виробленні інсуліну. Згідно з численними дослідженнями, люди, які їдять багато цих бульбових, частіше страждають від діабету і ожиріння.

У той же час Ендрю Тейлор схуд - можливо, через те, що менше їв і відмовився від цукру, що не було його головною метою. Він відмовився від більшої частини меню, щоб навчитися отримувати задоволення від життя. І хоча, незважаючи на те, що його картопляний експеримент закінчено, він усе ще в захваті від картоплі. "Це був просто експеримент, і він виявився саме таким, як я хотів", - говорить він.

Жоден дієтолог не підтримав би суто картопляну дієту. Але також вони не рекомендували б харчуватися одним кокосом, капустою, морською капустою чи йогуртом. Є причина, з якої ключові правила і керівні принципи дієти в США рекомендують вживати в їжу різні овочі, злаки, білки, фрукти і масла. Будете їсти тільки щось одне, і незабаром зіткнетеся з таким же дефіцитом поживних речовин, як і при вживанні в їжу однієї картоплі. Різноманітність в їжі дуже важлива, і навіть життєво важлива. Тому їжте не тільки одну печену картоплю, але й додайте до неї інші корисні продукти.

    Реклама на dsnews.ua