• USD 40.3
  • EUR 43.8
  • GBP 51.4
Спецпроєкти

Не лейтенант, але суддя. Як Білорусь використає польського втікача Шмідта

Російська і білоруська пропаганда отримали "речника миру" в особі судді з Польщі 

Томаш Шмідт. ФОТО: БелТА
Томаш Шмідт. ФОТО: БелТА
Реклама на dsnews.ua

Суддя Воєводського адміністративного суду у Варшаві Томаш Шмідт наробив галасу як на своїй батьківщині, так і у сусідній ворожій Білорусі, де він раптом з’явився в якості ретранслятора російсько-білоруськой антизахідної і антиукраїнської пропаганди.

Низку відповідних наративів Шмідт викинув до інформаційного простору спершу у власному Telegram-каналі, де повідомив про свій "переїзд" до Мінська. А згодом, в понеділок, 6 травня, особисто озвучив перелік претензій до влади Польщі: мовляв, "під впливом США та Великої Британії веде країну до війни", а поляки насправді нібито хочуть "добросусідських відносин з Білоруссю та Росією".

Ну, і звісно ж Шмідту лячно і важко дихати на рідній землі нині, тому він поїхав до "справедливого" Лукашенка за прихистком, до купи заявив про свою відставку і закликав балтійців їхати до Білорусі, цього осередку "стабілізації ситуації в регіоні" , щоб на власні очі переконатися в тому, що інформація в ЗМІ про лукашенківську диктатуру — "неправдива і претензійна".

У Польщі, зокрема у Воєводському адмінсуді, між тим, зазначили, що заяви про відставку від Шмідта не отримували і не мали на той час інформації про його прохання про прихисток у Білорусі. Але речниця суду Малгожата Ярецька повідомила, що цей шукач справедливості і правди насправді з 22 квітня по 10 травня перебував у відпустці. Яку він, як бачимо, вирішив провести на білоруському авторитарному курорті.

Вже після пресконференції Шмідта Вищий адміністративний суд Польщі за клопотанням прокуратури усунув його від виконання обов’язків і позбавив суддівського імунітету, тобто дозволив його затримання, зокрема через Інтерпол. Прокуратура ж тим часом вже відкрила справу щодо Шмідта через імовірне шпигунство в інтересах інших держав, себто Білорусі або/та Росії.

Йдеться, зокрема, про можливу передачу документів, що містять чутливу інформацію для держбезпеки Польщі і, не виключено, що й НАТО.

Прем’єр-міністр Дональд Туск, коментуючи цю ситуацію, повідомив, що Шмідт насправді має давні зв’язки в Білорусі і дійсно мав доступ до певних секретних документів.

Реклама на dsnews.ua

Та й сам Шмідт на пресконференції підтвердив це, хоч і перекрутив все у бік страху перед "помстою" польських правоохоронців і силовиків, адже він також був дотичний до справ про доступ окремих осіб до державної таємниці. А такі люди, завважимо, — на вагу золота для спецслужб інших держав, адже вони можуть поділитися не тільки конфіденційною інформацію, але й у подробицях розповісти про слабкі сторони посадовців і силовиків, на які та ж Росія чи Білорусь могли натиснути у перспективі.

Тому, як повідомив журналіст TVN24 Мацей Дуда, Агентство внутрішньої безпеки Польщі зараз активно займається Шмідтом і перевіряє, чи не передавав він через дипломатів (тобто співробітників спецслужб) секретні документі Білорусі.

Що, зазначимо, цілком ймовірно, якщо врахувати, що Томаш Шмідт – персона, скажімо, "цікавої" вдачі і, вочевидь, не вбачає нічого поганого в участі у сумнівних акціях.

Взяти, наприклад, так званий хейтерський скандал. В 2019 р. польська преса писала про інтенсивні травлю і переслідування у соцмережах суддів, які виступали проти скандальної судової реформи, що впроваджувалася урядом "Права і Справедливості" і під безпосереднім наглядом Збігнєва Зьобро — тодішнього міністра юстиції, лідера ще більш правої "Солідарної Польщі" (була в коаліції з ПіС) і відомого критика ЄС через невдоволення Брюсселя цією судової реформою.

Як виявилося, інтернет-булінгом суддів займалася користувачка Mała Emi ("Маленька Емі") – це колишня вже дружина Томаша Шмідта Емілія Шмідт. За його вказівкою вона створила у WhatsApp закриту групу "Каста", де учасники радилися, як найкраще очорнити "опальних" суддів; а також поширювала потім "компромат" на цих суддів та інші образливі пости щодо них. Коли діяльність Шмідтів було розкрито журналістами, суддя швиденько вибачився і заразом назвав свою дружиною алкоголічкою, а також звинуватив її у подружній зраді, через що, буцімто, їх шлюб було знищено.

Шмідта тоді було звільнено з посади очільника юридичного департаменту Бюро Національної ради юстиції і на декілька місяців відсторонено від розгляду справ у Воєводському адмінсуді. Втім, як бачимо, скандал вщух, а Шмідта ще й допустили до надважливих для держави справ. Допоки, звісно, він не замайорів на білоруському флагштоці.

І тут варто завважити, що сталося це за півтора місяці після того, як у будинках ексміністра юстиції в уряді Матеуша Моравецького, затятим опонентом якого був Зьобро, співробітники Агенції внутрішньої безпеки провели обшуки в межах справи про можливі зловживання у Фонді справедливості (відповідає за фінансову допомогу постраждалим від злочинів та нещасних випадків), що підпорядковується Міністерству юстиції. 

Тож не виключено, що під час розслідування цієї справи польська спецслужба могла натрапити на інші цікавинки, що стосувалися безпосередньо Томаша Шмідта. І тому він міг взяти відпустку і оперативно накивати п’ятами через Туреччину до Мінська.

Достеменно, звісно, не відомо, чи був суддя завербований білоруськими або російськими спецслужбами. Про це вже повідомить Агенція внутрішньої безпеки. Але якщо й був, то після втечи, звісно ж, певним чином втратив цінність в очах спецслужб РБ і РФ. Однак його вже почали використовувати у гібридній війні проти Польщі в якості ляльки-маріонетки, яка періодично вигулькуватиме на різних "експертних" заходах і в інтерв'ю пропагандистам.

    Реклама на dsnews.ua