• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Невизначеність щодо польських державних ЗМІ залишається попри рішення суду

Конституційний суд Польщі відхилив реструктуризацію державних ЗМІ

Фото ілюстративне
Фото ілюстративне
Реклама на dsnews.ua

Про це пишуть польські ЗМІ, передає "ДС".

Польський уряд під керівництвом прем'єр-міністра Дональда Туска зазнав поразки під час запланованої реструктуризації раніше державних ЗМІ. Конституційний суд країни ухвалив, що розпуск державних радіостанцій, телебачення та інформаційних агентств — незаконний. 

Судді заявили, що право звільняти членів виконавчої ради належить виключно Національній раді зі ЗМІ. Його було створено попереднім урядом – PiS.

Очільник Міністерства культури Бартоломей Сенкевич, який підписав указ про ліквідацію трьох держЗМІ, назвав рішення Конституційного трибуналу недійсним через порушення під час призначення його членів. Міністерство також посилалося на резолюції Європейського суду з прав людини, в яких говориться, що Конституційний трибунал у нинішньому вигляді "не є незалежним і безстороннім" судом і що його рішення "не мають загальнообов'язкової сили".

Раніше Варшавський реєстраційний суд відмовився внести новопризначену адміністрацію "Польського телебачення" до Національного судового реєстру Польщі. Суд визнав, що міністр культури не мав права звільняти стару наглядову раду і призначати нову. Це рішення не поширюється на процес ліквідації структури "Польського телебачення". У цій справі відкрито окреме провадження.

Торік, 20 грудня новий міністр культури Польщі Бартоломей Сенкевич звільнив керівництво "Польського телебачення", "Польського радіо" та Польського Агентства Преси. Цілодобовий телеканал новин TVP Info припинив мовлення. 

Нова польська влада вважає, що державні ЗМІ стали занадто політизованими. Зокрема, TVP Info критикували за те, що воно служило джерелом пропаганди протягом восьми років правління партії "Право і справедливість" ("ПіС"). Нова керівна коаліція на чолі з прем'єр-міністром Дональдом Туском виступила за деполітизацію медіа і пообіцяла створити нові ЗМІ з більш збалансованим підходом. 

Після цього президент Польщі Анджей Дуда оприлюднив лист до прем’єр-міністра Дональда Туска стосовно звільнення керівництва державних ЗМІ, в якому закликав його "поважати польський правовий порядок". Натомість Туск відповів польському президенту, що звільнення керівництва цих медіа спрямоване саме "на відновлення правового порядку і загальної порядності в суспільному житті". 

23 грудня Анджей Дуда наклав вето на законопроєкт про бюджет країни, який передбачає виділення 3 млрд злотих (майже 700 млн євро) для державних ЗМІ у 2024 році — "з огляду на кричуще порушення Конституції та принципів демократичної правової держави". "Державні медіа повинні бути спочатку справедливо і законно відновлені", — заявив Дуда. 

У відповідь на рішення президента Дуди призупинити фінансування державних ЗМІ 28 грудня Міністерство культури та національної спадщини Польщі вирішило ліквідувати державні медіакомпанії Telewizja Polska S. A., Polskie Radio S. A. та Polish Press Agency S. A. 

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua