• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

Нові санкції США. Коли адептів "русского мира" будуть відправляти в Гуантанамо

Формула Обами "Ебола, ИГИЛ і Росія" замінена тріадою країн-ізгоїв — "Росія, Іран, Північна Корея". Так що в певному сенсі Росія домоглася свого
Реклама на dsnews.ua

У вівторок, 25 липня, Палата представників Конгресу США затвердила нові санкції проти Росії, Ірану і КНДР. За документ проголосували 419 конгресменів, а проти три. Цікаво, що "за" — саме тому санкції проти Москви так талановито упаковані разом з обмеженнями для Тегерана і Пхеньяна, проголосував навіть найкращий друг Росії в Палаті представників, каліфорнійський республіканець Дана Рорабахер.

Слід нагадати, що верхня палата за своєю ініціативою вже брала схожий законопроект, але Білий дім "причепився" до процедури (можливо, сенатори і справді поспішили), тепер він розглядається як більш рання, чорнова версія. Чи змінилося щось між двома версіями? Можна сказати, що ні, — дрібниці, особливо якщо враховувати, що більшість санкцій, так чи інакше, роблять непрямий, але від цього не менш руйнівний для економіки країни-агресора ефект. Правда, в даному законі безпрецедентно багато прямих санкцій. А по російській частині санкційного документа розбіжностей не було, вони стосувалися глибини санкционных програм для Ірану і КНДР.

Насамперед вводяться нові обмеження для енергетичного сектора і банків, але головне те, що законопроект передбачає обмежити повноваження президента щодо скасування санкцій та надати Конгресу останнє слово в цих питаннях. Також документ кодифікує і надає силу закону санкцій, які на даний момент діють на підставі виконавчих розпоряджень (наказів) президента Барака Обами. Це значно ускладнює будь-які перспективи скасування санкцій незалежно від того, як в майбутньому будуть складатися відносини США і Росії. В радянський і пострадянський час за таким принципом діяла поправка Джексона–Веніка, введена проти СРСР за обмеження на виїзд євреїв до Ізраїлю, пізніше перетворилася на звичайний політичний інструмент.

Далі, посилюються обмеження можливостей залучення фінансування російськими організаціями всіх форм власності (з 90 і 60 днів до 30 і 15), що робить кредитування непід'ємно дорогим і прискорює процес подальшого розорення російських банків. В цьому році дефолт основних банків Татарстану і крах великого банку "Югра" показали, що можливості мінфіну і ЦБ РФ давно перестали бути безмежними.

Але звертає на себе увагу сама по собі еволюція логіки стримування Росії за три роки, які пройшли з моменту введення перших "кримських санкцій". Формула Обами "Ебола, ИГИЛ і Росія" замінена тріадою країн-ізгоїв — "Росія, Іран, Північна Корея". Так що в певному сенсі РФ домоглася свого, її визнають у якості головної загрози і лідера протистоїть США блоку! Тим більше що Эболу перемогли, а ИГИЛ сходить з історичної сцени.

Найважливіше: законопроект закріплює три санкційні програми на рівні федеральних законів (а не президентських указів, які можуть бути в один момент скасовані іншими президентськими указами) і навіть дозволяє законодавцям блокувати одноосібні кроки президента щодо зняття обмежувальних заходів стосовно трьох країн.

Тепер — зокрема.

Реклама на dsnews.ua

Документ передбачає посилення обмежень на передачу американських технологій для розвідки і видобутку російської нафти на глибоководді, на арктичному шельфі та у сланцевих формаціях. Якщо такі обмеження діяли стосовно проектів "Газпромнафти", "Газпрому", "Сургутнефтегаза", "Роснефти" або "ЛУКОЙЛа", то зараз його запропонували поширити на всі проекти, в яких одна з цих п'яти компаній володіє "істотною неконтролирующей часткою" — від 33%. Іншими словами, чинні на момент вступу закону в силу проекти не будуть підпадати під обмеження. Схоже, це все, що зміг виторгувати ExxonMobil, який до свого приходу в очолював Держдепартамент Рекс Тіллерсон.

Нові санкції серед іншого спрямовані на обмеження операцій з участю російських військових установ (а це масштабний сектор мілітаризованою російської економіки), спеціальних структур і угод у сфері трубопровідного експорту енергоресурсів. До числа таких санкцій законодавці віднесли:

- заборона на доступ до кредитів або гарантій Експортно-імпортного банку США, державної установи, який надає підтримку американським експортерам;
- обмеження на кредити від американських фінансових організацій; заборона на отримання держконтрактів;
- блокування або банківських валютних операцій, а також операцій з майном;
- відмова інвестувати в акції або облігації установи під санкціями; екстрадиція співробітників компаній США.

Санкції, які відносяться до взаємодії з російськими спецслужбами, торкнуться фізичних і юридичних осіб (включаючи іноземні), здійснюють "істотні транзакції" з Головним управлінням Генштабу Збройних сил РФ (колишнє ГРУ), Федеральною службою безпеки (ФСБ) і іншими державними органами, що відповідають за розвідку чи оборону. Звичайно, це звучить трохи наївно, але не слід забувати, що керівника ФСБ Олександра Бортникова досі пускають в США. Ймовірно, буде згорнутий і відбувається в тій чи іншій мірі обмін розвідувальною інформацією на Близькому Сході.

Примітно, що законопроект забороняє вкладати кошти в російські проекти по трубопровідного експорту енергоресурсів, а також надавати для них товари, послуги і технології, вартість якої окремо перевищує $1 млн або їх агрегована вартість перевищує $5 млн протягом одного року. До цього положення ми ще повернемося.

В плані не тільки розширення, але і поглиблення процесу руйнування російської економіки законопроект передбачає можливість введення санкцій проти державних підприємств РФ, що здійснюють операції у металургійній та гірничодобувній галузях і на залізничному транспорті. Іншими словами, можуть постраждати масштабні контракти тієї ж РЖД в Словаччині та Австрії.
Також (цікаво, чи постраждає у зв'язку з цим відома контора Kaspersky) здійснюється введення санкцій у зв'язку з діяльністю російського уряду в напрямку підриву кібернетичної безпеки; по відношенню до осіб, які відповідальні за порушення прав людини на окупованій території РФ (тобто в Криму та в окупованих районах Донбасу), діють в інтересах оборонного та розвідувального секторів уряду Росії (фактично можна застосувати до будь-якого командировочному з РФ), в значній мірі сприяли можливостям РФ щодо проведення приватизації державних активів (навіть шкода російських системних лібералів, на двох стільцях їм тепер не вдасться всидіти); по відношенню до іноземним фізичним і юридичним особам, які сприяли посиленню оборонних можливостей уряду Сирії.

Більш того, законопроектом надається право президенту США в координації з союзниками Сполучених Штатів ввести санкції проти фізичних та юридичних осіб, які сприяють розвитку і обслуговування російських експортних нафто - і газопроводів.

Проект закону передбачає створення Фонду для протидії російському впливу і виділяє в його бюджет $250 млн на 2018-2019 фінансові роки. На реалізацію ініціатив за підтримки енергетичної безпеки України передбачається виділення $30 млн.

Отже, санкції досить жорсткі, але процедурний момент виглядає по-справжньому фундаментальним. Фактично США реорганізують політичний контур своєї військово-розвідувальної структури за зразком пікових періодів холодної війни з Радянським Союзом.

Законопроект передбачає щорічну підготовку низки доповідей президента і уряду США з питань, що стосуються Росії.

Міністр фінансів за погодженням з директором національної розвідки і держсекретарем США не пізніше 180 днів після прийняття закону, а згодом щорічно повинен надавати відповідним комітетам Конгресу відкритий доповідь про олігархів і напівдержавних організаціях Російської Федерації.
У ньому повинні бути представлені дані про ключових політичних колах Росії і олігархів; ідентифікований рівень їх близькості до Володимира Путіна та іншим членам російської правлячої еліти; встановлені масштаби їх станів і джерела доходів; перелік їх родичів, включаючи подружжя, дітей, батьків, їх активи, включаючи інвестиції, ділові інтереси, власність, що приносить доходи; і виявлення зарубіжних компаній, пов'язаних з цими особами.

Мабуть, такого охоплення США не практикували і в радянський час...

Доповідь повинен проаналізувати також походження "напівдержавних організацій/компаній, їх роль в економіці РФ; розшифрувати їх керівні структури і бенефициарную власність цих організацій; обсяги їх закордонної власності.

Будуть з'ясовані масштаби проникнення російських осіб, з політичним впливом, і напівдержавних організацій в ключові сектори американської економіки — банківський, страхування, цінні папери, нерухомість.
Більш ніж примітний розділ і законопроекту, присвячений проблемі "протистояння російському впливу в Європі і Євразії". У ньому стверджується, що "Конгрес виявив спроби Росії вплинути на політичні процеси в Європі та Євразії шляхом надання ресурсів політичним партіям, "мозкових центрів", груп громадянського суспільства, які "сіють недовіру до демократичних інститутів, просувають ксенофобські і неліберальні погляди, підривають європейська єдність". Під удар потрапить ціле покоління молодих кар'єристів, які зробили цинічний вибір на користь фашистської ідеології "русского мира" і існуючих за гроші російського уряду в країнах регіону. Можна не дивуватися, коли їх стануть вибірково відловлювати по світу і відправляти на Гуантанамо.

Не пізніше ніж через 90 днів після прийняття закону президент США (бідний Трамп — це навіть якесь приниження!) повинен представити доповідь "Про організації ЗМІ (Медіа), контрольованих і фінансуються урядом Росії". У нього буде включена інформація про тих ЗМІ, які впливали на результат виборчих кампаній в будь-якій країні Європи і Євразії протягом попереднього року, включаючи як пряму підтримку політичних партій, кандидатів, лобістських кампаній, так і підтримку неурядових організацій та структур громадянського суспільства.
Переживши агресію проти себе особисто, США взагалі мають намір жорстко взятися за наведення порядку в Європі, її дезінфекцію від заразивших континент російських паразитарних організмів, породжених ФСБ і мафією.

Так, США підтримають створення комісії зі свободи ЗМІ в Раді Європи за аналогією з Венеціанською комісією, що займається питаннями верховенства закону. Ця комісія буде готувати експертні рекомендації урядам по підтриманню правового та регулятивного режимів, що підтримують вільні та незалежні ЗМІ та інформовану громадянське співтовариство, "здатне робити відмінності між репортажами, заснованими на фактах, думкою і дезінформацією".
Законопроект розширює потенційне коло фізичних і юридичних осіб, проти яких можуть бути введені санкції. Буде навіть налагоджена система виявлення тих, хто робить угоди від імені або в інтересах організацій, пов'язаних з розвідувальним і оборонним відомством Росії. Санкції загрожують всім, хто бере участь в російських проектах глибоководної розвідки і видобутку, арктичної нафтовидобутку і видобутку сланцевої нафти і газу. Аналогічні заходи будуть введені й у відношенні тих, хто сприяє постачання товарів, послуг, ліцензій, інформації і технологій для будівництва трубопроводів для експорту російських енергоносіїв.

До речі, в енергетичному розділі законопроекту, що стосується української енергетичної безпеки, вказується на необхідність для Сполучених Штатів "зробити пріоритетом експорт енергоресурсів США для того, щоб створювати американські робочі місця, допомагати союзникам і партнерам і зміцнювати зовнішню політику США". Як кажуть, непогано б Україні поквапитися з будівництвом власного СПГ-терміналу, так і питання присутність тут російського бізнесу необхідно знову прошерстити, щоб самим не опинитися під американськими санкціями чисто автоматично.
Окремо говориться, що США будуть протидіяти будівництву газопроводу "Північний потік-2".

Єдині сфери, не порушені санкціями, — співробітництво в авіакосмічній галузі в рамках, позначених інтересами НАСА та міністерством оборони США, а також бізнес "Росатому". Що було досить передбачувано.
Тепер документ відправлять в Сенат, якщо він буде схвалений, то ляже на підпис Дональду Трампу.

Але не все так просто.

З одного боку, президент США Дональд Трамп в цілому підтримує санкції проти Росії, Ірану і КНДР, але чекає остаточної версії від конгресу, про це йдеться в заяві прес-секретаря Білого дому Сари Сандерс. А говорить він це не просто так. Справа в тому, що вчорашня заява сенатора Боба Коркера про те, що розгляд законопроекту триває (тоді він ще не був проголосований нижньою палатою), пов'язують з тим, що сенатори вважали свій проект кращим. Ось такий егоїзм творчості. Однак версія законопроекту, яка більше не розглядається, була схвалена сенатом 97 голосами із 100. Але сумнівів у тому, що сенатори затвердять законопроект, немає, раз вже їм вистачило (завдяки голосу хворіє Маккейна, який прибув у Вашингтон) сил все-таки скасувати "Обамакэр". Адже це двопартійний проект і єдине двопартійну досягнення за багато років, адже криза співпраці між партіями почався задовго до Трампа. Але свої п'ять копійок і лобістські пастки в цей процес постараються вставити всі кому не лінь.

Це не дивно — нові санкції наносять удар по основних систем негожих зв'язків між західноєвропейським (і, до речі, турецьким — законодавці не забули, чиїм офіційним агентом був Майкл Флінн!) бізнесом з країною-ізгоєм Росією.

На даний момент вісім проектів з участю європейських компаній можуть постраждати від нових санкцій США, якщо відповідний законопроект у результаті підпише президент Дональд Трамп. За даними аналітичного порталу Euractiv, мова йде про проекти за участю "Роснефти", "Газпрому" і "Лукойлу". Список з ними був підготовлений структурами Єврокомісії для розгляду колегією цього органу (у неї входять голова ЄК, верховний представник у закордонних справах і 13 комісарів). Це "Балтійський СПГ" (Shell і "Газпром"), "Блакитний потік" (Eni і "Газпром"), трубопровід Каспійського трубопровідного консорціуму (Shell, ENI і "Роснефть"), "Північний потік" і "Північний потік-2" ("Газпром" і ряд європейських компаній), розширення заводу СПГ "Сахалін-2" (Shell і "Газпром"), Південно-Кавказький газопровід і родовище Шах-Деніз (BP і ЛУКОЙЛ), родовище Зохр на шельфі Середземного моря (BP, ENI і "Роснефть").

Якщо такий законопроект буде прийнятий Сенатом з тим же рахунком, що і попередній, у Конгресу буде більш ніж достатньо голосів, щоб подолати можливі заперечення президента проти законопроекту. Але не виступить Трамп в несподіваній ролі поборника трансатлантичної єдності, врахування інтересів європейських партнерів? Це був би, звичайно, когнітивний дисонанс, і навряд чи його радники-націоналісти на таке підуть. Правда, тіньовий тиск з ЄС та РФ на Білий дім і Сенат США в ці тижні відчутно зросте.

У російському МЗС новий законопроект очікувано назвали "кроком до знищення перспектив нормалізації відносин" — так це сформулював Сергій Рябков, якого в останні тижні прозвали заступником міністра "по дачі" в силу його публічної ролі в істериках, влаштованих росіянами навколо придбаних ще в радянський час комплексів відпочинку, арештованих американською владою при Обамі. США небезпідставно підозрюють, що ці комплекси використовувалися росіянами для шпигунства (зокрема, перехоплення переговорів між Білим домом і урядової базою ВПС США Ендрюс). Прогресу в переговорах про повернення Росії контролю над цими об'єктами досягнуто не було. Деякі коментатори навіть пояснюють таку безпрецедентну наполегливість Смоленській площі можливими планами приватизації цього комплексу.

Хоча є версія і простіше — від Лаврова і його команди вимагають хоча б якихось зрушень на західному напрямку. Замість цього — загрузання в сирійському болоті. Готується продаж Іраку 73 танків Т-90 (фактично це розчищення складу готової продукції на розореному Уралвагонзаводі) не перекриває пат у війні з Україною, чвару з Польщею і нову кризу у відносинах з Німеччиною.

Катастрофа слід за катастрофою, і у всіх них винні злочинна поведінка Росії і зарозуміле впертість її лідерів. Що ж, тепер за це доведеться заплатити масштабними банкрутуванням, справжньою ізоляцією і поверненням на той рівень розвитку, який був при настільки обожаемом росіянами Йосипа Сталіна.

    Реклама на dsnews.ua