• USD 28.3
  • EUR 33.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Партійний Алібаба. Навіщо в Китаї олігархів приймають комуністи

В епоху правління Сі Цзіньпіна кордону між китайськими бізнесом і політикою стають все більш розмитими
Джек Ма під час церемонії нагородження на честь 40-річчя політики реформ і відкритості в Китаї
Джек Ма під час церемонії нагородження на честь 40-річчя політики реформ і відкритості в Китаї
Реклама на dsnews.ua

Набирає обертів скандал навколо компанії Huawei, точніше, його перша фаза - затримання в Канаді її фінансового директора Мен Ванчжоу і подальше звільнення під заставу внаслідок жорстких заходів Китаю - змушує дещо по-новому подивитися на те, що відбувається з транснаціональним китайським бізнесом при Сі Цзинпине в умовах нової китайської політики США.

Мільярдер-комуніст

Так, нещодавно міжнародна ділова громадськість була здивована опублікованими в Китаї офіціозної газети "Женьмінь жибао"списком з 100 чоловік, які зробили видатний внесок у політику реформ і відкритості. У ньому засновник сервісу Alibaba Джек Ма згаданий як член КПК. Коли саме Джек Ма став членом партії, не уточнюється. Справа це серйозна - через цього членства його діяльність ніяк не можна розглядати як окрему від державної політики Пекіна. Адже особисте стан прогресивного Ма, сведшего в свій час дружбу з Бараком Обамою, оцінюється в $36,6 млрд - Ма займає третє місце в списку найбагатших китайців.

Як відомо, під його керівництвом Alibaba увійшла в число десяти найбільших компаній світу за обсягом ринкової вартості, зробивши Китай провідним гравцем світової індустрії електронної торгівлі, інтернет-фінансів і хмарних обчислень. Періодично обставляючи американський Amazon Джефа Безоса (і хотілося б сказати, що, загострюючи відносини з Китаєм, Дональд Трамп піклується про бізнес Безоса, але на жаль - господар The Washington Post входить в число найлютіших ворогів президента). В цей китайський список також входять генеральний директор Baidu Робін Лі і глава телекомунікаційної компанії Tencent Ма Хуатенг, які, наскільки відомо, не перебувають у компартії. Але, мабуть, це справа часу.

Логічним виглядає припущення, що в мінливої геополітичної ситуації з обох сторін - держапарату Китаю і просунутих китайських ТНК - має місце деяке зближення, оскільки глобальна конкуренція тепер вкрай загострена, і вести її всі гравці мають намір, у тому числі, і чисто політичними методами. Інакше чому КПК визнала за необхідне повідомити про вступ Джека Ма в Компартію саме зараз і навіщо главі Alibaba взагалі знадобилося членство в КПК?

В епоху правління Сі Цзіньпіна межі між бізнесом і політикою стають все більш розмитими. Відкидаючи політична спадщина Ден Сяо Піна, зокрема, встановлений при ньому десятирічний термін змінюваності влади, держапарат Китаю знову прагне до того, щоб партія відігравала провідну роль у всіх сферах життя, в тому числі і в економіці.

"Ми спостерігаємо зростаючу зв'язок між провідними інтернет-компаніями Китаю і урядом, оскільки влада розглядає ці компанії як один з найбільш ефективних засобів для реалізації своїх політичних ініціатив, - сказав працює в Пекіні аналітик Марк Наткин в інтерв'ю агентству Блумберг. - Стаючи членом партії, ви знімаєте капелюха перед нею, визнаючи її легітимність. У той же час членство в партії не вимагає від вас високої політичної активності".

Реклама на dsnews.ua

Іншими словами, КПК може поступово перетворитися в щось на зразок брежнєвської КПРС або путінської "Єдиної Росії" - щоправда, в їх кращі часи.

Вашингтонське загострення

Втім, у Ма може з'явитися і більше часу на заняття партійними справами. Адже у вересні він заявив, що готується залишити посаду глави холдингу Alibaba Group через рік. Його наступником в кріслі голови стане виконавчий директор Alibaba Group Деніел Чжан.

Ма і раніше неодноразово заявляв про своє бажання залишити бізнес і зосередитися на благодійної діяльності (яка, зазначимо, може носити політичний характер - а свій варіант Фетхуллаха Гюлена Сі Цзинпину точно не потрібен, от і беруть мільярдера під партійне крило). Він також не виключав, що повернеться до викладання. Створений ним фонд займається освітніми програмами у віддалених районах Китаю.

Колишній викладач англійської мови Джек Ма став одним із засновників компанії Alibaba Group в 1999 р. і є ренесансної, багатосторонньої особистістю. Наприклад, до складу Alibaba Group входить власна електронна платіжна система, хмарний сервіс розрахунків, служба доставки їжі в Китаї, а також кінокомпанія - в 2017 р, вона випустила короткометражну стрічку жанру "фільм про кунг-фу" з участю Джета Лі і самого Джека Ма, для якого роль майстра Ма стала акторським дебютом.

Але, крім того, Alibaba інвестує в розробку проектів, цілком собі застосовних у військовій сфері, - мова про безпілотних автомобілях і системах розпізнавання голосу.

Між тим відносини корпорації з Сполученими Штатами тепер далеко не безхмарні. Так, нещодавно китайський інтернет-рітейлер був знову включений американською владою в список "піратських ринків" з-за масових продажу неліцензованої продукції. Чотири роки тому компанія була виключена зі списку, однак зараз влада США заявляють, що через приналежну Alibaba Group онлайн-платформу Taobao проходить величезний обсяг контрафакту.

Президент Alibaba Group Майкл Еванс заявив, що не розуміє, чи було це рішення прийнято на підставі фактів або ж продиктовано політичною обстановкою". Але, схоже, в рамках сучасних правил гри особливого значення це вже не має. Адже президент США Дональд Трамп з самого початку своєї президентської кампанії звинувачував китайські компанії в порушенні прав інтелектуальної власності і почав активно приборкувати їх апетити. Звичайно, представники Taobao запевняють, що посилили правила контролю за товарами і вимагають від постачальників доказів автентичності продукції. Але чомусь не здається, що це сильно хвилює американські відомства, або що китайцям довіряють.

Відомо, що керівництво Міжнародної коаліції по боротьбі з контрафактною продукцією (IACC) може призупинити членство Alibaba в організації через підозру в порушенні авторських прав. Більш того, 250 компаній-членів IACC пригрозили виходом з організації в знак протесту проти членства китайського рітейлера. Після таких наїздів не дивно, що китайські транснаціональні кочівники готові кинутися в обійми рідної партії, навіть якщо вони, загалом-то, гонконгці (і гігантський міст - аж до Макао - нещодавно відкритий головою Сі виглядає вагомим аргументом).

Паралельно, під гарячу руку Пекіна - і одночасно США - потрапила Канада, арестовавшая за американським ордером, а згодом випустила під дипломатичним тиском КНР громадянку Китаю Мен Ванчжоу, фінансового директора і дочка засновника компанії Huawei.

Питання виявився "гарячим". Справа в тому, що правоохоронці США підозрюють Мен Ванчжоу в торгівлі з Іраном в обхід американських санкцій. Проти неї висунуто звинувачення у створенні схем для обману декількох американських фінансових установ.

Канадські судді поки не прийшли до остаточного рішення в питанні про передачу топ-менеджера Huawei американським правоохоронним органам. Але політична допомогу на адресу китайської фірми, яку підозрюють у шпигунстві в деяких країнах Заходу - а саме така посилить захист ідіосинкразію Трампа - прийшла з Європи. Зокрема, міністр економіки і фінансів Франції Брюно Ле Мер заявив, що Huawei є важливим підприємством для Франції, і він вітає її інвестиції у французьку економіку. Заяву було зроблено в ході проходив у Парижі Шостого китайсько-французького економічного і фінансового діалогу.

Оскільки відносини нинішнього Білого Дому з Європою, особливо з Францією - напружені не менш, а може бути, і більше, ніж з Китаєм, то для Трампа ця характеристика може виявитися додатковим аргументом, щоб тиснути як на Huawei, так і на вставляющую палиці в колеса Канаду. Правда, політизація питання Пекіном - притому, що звинувачення у співпраці компанії з Іраном в обхід санкцій у своєму ядрі, звичайно, політичні - може справити на Оттаву зворотний ефект і стимулювати канадців видати американцям фінансового директора Huawei. Допоможе їй вступати в компартію - невідомо.

Порішали, але не забули

Втім, не у всіх китайських компаній так погано йдуть справи з американською владою, і деякі менеджери, можливо, з великим задоволенням вступлять, скажімо, в Республіканську партію США, ніж в рідну КПК. Так, китайська ZTE, що займається виробництвом телекомунікаційного обладнання і смартфонів, в першій половині 2018 року отримала збиток у розмірі $1,1 млрд із-за введених проти неї санкцій США. Роком раніше компанія відзвітувала про прибуток. Однак минулою весною, в квітні, Вашингтон заборонив компанії продавати свої комплектуючі до США, пояснивши введені обмеження тим, що ZTE порушила санкції проти Ірану і КНДР і продавала їм устаткування, вироблене з американських комплектуючих.

ZTE опинилася в дуже непростому становищі - Міністерство торгівлі США заборонило американським виробникам мати які-небудь бізнес-відносини з цією компанією до 2025 р. В зв'язку з цим на початку травня компанія тимчасово зупинила основну виробничу діяльність. Все логічно, начебто та ж історія, що і з Huawei.

А от далі почалися дивні речі.

Справа в тому, що в червні міністр торгівлі США Уілбур Росс (сьогодні він начебто готується на вихід) заявив про досягнення угоди з ZTE, згідно з яким компанія зможе повернутися на ринок США після виплати штрафу в розмірі $1 млрд. І поповзли чутки про хабарі. Тому згодом Сенат США проголосував за відновлення жорстких санкцій проти компанії ZTE, відкинувши тим самим спроби президента Дональда Трампа дозволити китайському телекомунікаційного гіганта відновити бізнес з американськими постачальниками.

Така міра є частиною законопроекту про військові витрати, за неї проголосували 85 сенаторів, але 10 сенаторів голосували проти відновлення санкцій. Це положення не скасовує угоду, яку погодило Міністерство торгівлі США. Угода передбачала виплату штрафу в сумі $1 млрд, внесення $400 млн на рахунок умовного депонування, повну зміну ради директорів і впровадження моніторингу на 10 років. Почалася кулуарна боротьба.

Адже, як виявилося, перш ніж даний законопроект стане обов'язковим до виконання закону, він повинен був бути узгоджений з іншим законопроектом, який вже пройшов голосування в Палаті представників, але ...не містив пункту про відновлення санкцій щодо ZTE.

Якщо узгодження буде пройдено і законопроект отримає підтримку Конгресу США, потім його повинен підписати президент Дональд Трамп. Пізніше сенатори якимось чином остаточно зняли санкції проти ZTE, прийнявши щорічний "оборонний акт" без тексту про відновлення торгових обмежень проти китайської компанії. Хоча спочатку акт передбачав скасувати домовленість президента США Дональда Трампа з ZTE, яка дозволила китайцям відновити діяльність. Однак потім Сенат як би усунув цю частину з "оборонного акта"...

Білий Дім продовжують звинувачувати в незаконних домовленості з ZTE, притому що зрозуміло - на тлі чергових вашингтонських скандалів ця тема тимчасово пішла на дно. А в грудні обладнання ZTE заборонили в Японії. Так треба тепер і менеджменту, засновникам і акціонерам ZTE вступати в Компартію Китаю? Або "порішати" можна і з американськими республіканцями?

Справедливості заради, ця компанія виконала всі вимоги США - але справа в тому, що законодавці та суди в Америці можуть все одно вважати її нелегальної, ну а Уілбур Росс все одно йде у відставку, так що до нього не пристане.

Боротьба США з китайськими корпораціями виходить на новий рівень - торговельну війну маскують порушеннями режиму санкцій, але від цього конфлікт не стає менш запеклим. Зачепити він може і Україну - у військово-промисловому секторі ми вже чули від американських партнерів деякі покашлювання, зокрема вони стосувалися виробництва навчальних літаків у Китаї. Ледве вдалося зупинити захоплення китайцями "Мотор-Січі", питання можуть виникнути і щодо проекту китайського вертольота АНL, який визнано неможливим без українського двигуна. А вже телекомунікаційні китайські фірми сьогодні почувають себе в Україні як вдома. Рано чи пізно всі ці рухи можуть викликати питання в американського уряду. Як, власне, це поступово відбувається скрізь.

Тому зміни в поведінці китайських мільярдерів зовсім невипадкові. І інтерес викликають тільки два футуристичних натяку. Перший - чи не готують з новоспечених членів партії зміну нинішньому поколінню китайських апаратників? І другий - доведеться китайським магнатам пред'являти свої партійні посвідчення на кордонах інших країн?

У тому числі, можливо, і в Борисполі.

    Реклама на dsnews.ua