• USD 41.5
  • EUR 45.3
  • GBP 54
Спецпроєкти

Патріарх Варфоломій назвав головну причину розколу у православному світі

Політика Кремля протягом останніх кількох сотень років стала головною причиною розколу у православному світі

Реклама на dsnews.ua

Про це заявив Вселенський Патріарх Варфоломій сказав у виступі на Конференції зі світової політики в Абу-Дабі, передає "ДС" із посиланням на "Укрінформ".

"Після захоплення Константинополя османами в 1453 році Москва прагнула замінити Вселенський патріархат, проголошуючи, що Москва представляє "третій Рим". Ця довготривала політика Москви є фундаментальним чинником розколу православного світу", — зазначив Вселенський патріарх.

Варфоломій наголосив, що з 19 століття Москва поєднувала релігію з новаторськими ідеями німецького націоналізму, а ідеологія панславізму набула релігійної складової.

"Це ідея, що церкви повинні організовуватися за принципом етнічності, центральним маркером якої буде мова. Саме цей підхід Вселенський Патріархат Константинополя засудив у 1872 році як єресь (єресь етнофілетизму, форми церковного расизму). Це явно суперечить універсалізму Євангельського послання, а також принципу територіального управління, який визначає організацію нашої Церкви", — сказав Варфоломій.

Вселенський патріарх вказав на те, що ця єресь була корисною цілям Москви, оскільки віддаляла слов'яномовних віруючих від впливу Вселенського патріархату.

"Метою цієї стратегії було створення в межах Османської імперії, а згодом у формі незалежної держави, окремої політичної сили в інтересах російського прагнення до доступу до морів на півдні. Вона (Москва — ред.) відповідальна за ненависть між балканськими християнами, яка призвела до балканських війн і звірств на початку 20 століття", — сказав Варфоломій.

Вселенський патріарх також нагадав про маргіналізацію та утиски церкви за часів СРСР, а після його розпаду — перетворення релігії в основу ідеології путінського режиму.

"Після його (СРСР — ред.) падіння віра знову була використана в ідеологічних цілях. Російська православна церква стала на бік режиму президента володимира путіна, особливо після обрання блаженнішого патріарха кирила в 2009 році. Вона бере активну участь у просуванні ідеології "руского міра", згідно з яким мова і релігія дають змогу визначити єдине ціле, що охоплює росію, Україну, Білорусь, а також інші території колишнього радянського союзу та діаспору… Ця ідеологія є інструментом легітимізації російського експансіонізму та основою його євразійської стратегії", — сказав Вселенський патріарх.

Як повідомляла "ДС", російський пропагандист, головний редактор церковного телеканалу "Спас" Борис Корчевніков та протоієрей РПЦ Ігор Фомін розмірковували в ефірі про те, що Бог нібито дозволяє винищувати народи.

Редактор: Марія Чиренко
    Реклама на dsnews.ua