• USD 36.6
  • EUR 38.5
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

"Підозра несерйозна": Земан не бачить доказів причетності Росії до вибухів у Чехії

Президент Чехії Мілош Земан вважає, що немає наразі жодних доказів причетності російських агентів до підриву військових складів у Чехії в 2014 році. Він розглядає дві версії інциденту, зокрема – непрофесійне поводження з вибуховими матеріалами

Реклама на dsnews.ua

Про це Земан заявив у неділю у спеціальній телевізійній промові до народу щодо можливої причетності Росії до вибухів, передає "ДС" з посиланням на novinky.cz.

"Я можу стверджувати, що у звіті Служби інформації та безпеку (BIS) зазначено, і я підкреслив це речення, що немає жодних доказів або доказів того, що ці два агенти (російські агенти — ред.) перебували в районі Врбетице", — сказав Земан.

Він зазначив, що, на його думку, підозра є несерйозною.

"Жодна суверенна країна не може дозволити собі, щоб два агенти іноземної держави здійснили на її території терористичний акт, в результаті якого було вбито двох громадян Чехії та завдано мільярд шкоди. З іншого боку, ми працюємо з двома слідчими версіями. Перша, тобто оригінал, — про те, що стався вибух через непрофесійне поводження з вибуховими матеріалами, а друга — про те, що це була дія іноземної спецслужби. Я сприймаю обидві версії серйозно і хочу, щоб вони були ретельно досліджені", — сказав Земан.

Він також зазначив, що у цій справі він повністю довіряє поліції Чехії та Верховній прокуратурі, яка контролює розслідування.

Президент наголосив, що справа повинна бути належним чином розслідувана.

"Зачекаємо без істерики та спекуляцій на результати розслідування, а тоді вирішимо", — підкреслив він.

Земан додав, що в разі підтвердження причетності російських агентів до вибуху у Врбетицях, Росія повинна заплатити за цей акт, наприклад, вилученням "Росатому" з участі у тендері щодо АЕС "Дуковані", який чеський уряд оголосив тиждень тому.

Якщо підозра буде спростована, то, на думку президента Чехії, це буде мати "серйозні наслідки для нашого внутрішньополітичного життя".

При цьому Земан зазначив, що сам факт пересування двох російських агентів на чеській території викликає занепокоєння. "Навіщо були тут двоє росіян, яких підозрювали в отруєння Скрипаля? Вони, звичайно, не були у відпустці тут", — сказав він у своєму відеозверненні.

Нагадаємо, увечері 17 квітня на терміново зібраній прес-конференції керівництво чеського уряду офіційно звинуватило Росію в організації диверсії. Йдеться про вибух, який стався ще 16 жовтня 2014 року на військових складах і призвів до численних руйнувань і загибелі двох місцевих жителів.

За словами чеського премʼєра Андрія Бабіша, є обґрунтована підозра в причетності до вибуху офіцерів російської спецслужби ГРУ. За даними чеських ЗМІ, диверсія була здійснена швидше для зриву постачання зброї, в тому числі для України.

За причетність до диверсій на території Чехії чеська поліція оголосила в розшук громадян Росії Олександра Петрова і Руслана Боширова, яких також підозрюють в отруєнні Скрипалів в Великобританії.

У звʼязку з ситуацією Чехія також висилає 18 російських дипломатів з країни, підозрюваних в шпигунстві на користь спецслужб Російської Федерації. У відповідь МЗС РФ оголосило персонами нон-ґрата 20 співробітників Посольства Чехії в РФ.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua